Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Najlepšie v roku 2014: Tieto filmy sa oplatí vidieť!

Interstellar
Interstellar

Rok 2014 bol na zaujímavé filmy nesmierne bohatý. Vybrali sme pre vás desať najlepších tohtoročných titulov, ktoré zdobia tohtoročnú produkciu.

Interstellar
Nolanov Interstellar bol bezpochyby jeden z najočakávanejších filmov posledných rokov. Kým americké publikum jasá (čoho dôkazom je pätnáste miesto v rebríčku na IMDB), európske je o niečo viac rozpoltené. Kým niektorí hovoria o najväčšom príbehu všetkých čias, iní o filme plnom pátosu, sentimentu a gýču. Interstellar síce polarizuje, no i tak ďaleko prevyšuje iné podobné filmy, napríklad vo svojej výpovedi o tom, že v konečnom dôsledku o všetkom vždy rozhodujú tie zvláštne činitele, ktoré z nás robia to, kým sme – vášne, emócie alebo city. Nolanov snímok si doposiaľ na seba zarobil v kinách už bezmála štyrikrát a dá sa očakávať i množstvo nominácií na Oscara.


Vesmírna odysea režiséra Batmana fascinuje: Zarába obrovské peniaze


Na hrane zajtrajška
Doug Liman sa po štyroch rokoch vrátil do hollywoodskych blockbusterových vôd a naservíroval divákom jeden z najzaujímavejších filmov leta - Na hrane zajtrajška. Je to akási svojská variácia na Zdrojový kód a Na hromnice o deň viac, v ktorej bude hlavný hrdina prežívať jeden a ten istý deň znova a znova v nádeji, že sa mu tak podarí zachrániť svet pred mimozemskou rasou. Je to vlastne taký zaujímavý „videoherný“ film, v ktorom sú však diváci len pasívnymi pozorovateľmi postupu hlavného hrdinu v snahe nájsť a zničiť mocnú Alphu. Pokiaľ Interstellar stráca body na pátose, Na hrane zajtrajška na logike, ktorá ide niekedy stranou.

X-Men: Budúca minulosť
Od okamihu, kedy štúdio oznámilo detaily o nových X-Menoch boli fanúšikovia v napätí, ako sa Bryanovi Singerovi a spol. podarí stvárniť temnú kapitolu v dejinách mutantských hrdinov, konkrétne obdobie Sentinelov. A výsledok je, zdá sa, podľa reakcií fanúšikovskej obce viac než dobrý – X-Men: Budúca minulosť je filmy temný, „krvavý“ a akčný, no predovšetkým zásahom do časovej roviny umožní vznik ďalších a ďalších filmov X-menovského univerza. Len pre úplnosť dodajme, že X-Meni doposiaľ v kinách zarobili vyše $746 miliónov, čo je, pre porovnanie, dvakrát viac než Na hrane zajtrajška.


Filmový inštitút rozhodol: Tieto americké filmy a seriály sú TOP


Strážci Galaxie
Asi najväčšie blockbusterové prekvapenie tohto roku. Strážci Galaxie nie sú typickým marvelovským produktom, nie je to „pozemský“ film, ale tým, že sa dej odohráva kdesi vo vesmíre, otvárajú sa nové a nové perspektívy toho, ako sa príbeh môže vyrozprávať. Strážci Galaxie od doposiaľ prakticky neviditeľného Jamesa Gunna sa neobťažujú nejakou hĺbkovou psychológiou postáv, je im jedno nakoľko dôveryhodne príbeh vyzerá byť, alebo to, aký vzťah zaujme divák k postavám. Strážci sú možno dejovo jednoduchí, priamočiari, naivní a miestami až detinskí, ale predovšetkým veľmi zábavní a v mnohých smeroch kreatívni – stačí sa len pozrieť na hrdinov, mýval azda ešte asi nikdy nezachraňoval totiž svet.

Chlapčenstvo
Formálne opojný, obsahovo banálnejší, než by sa dalo čakať. Richard Linklater, režisér podpísaný za legendárnou „before-trilógiou“, posledných dvanásť rokov nakrúcal Chlapčenstvo. Každý rok sa skupina hercov stretla na pár dní, nakrútili zopár scén a následne sa rozišli. Vznikol tak zaujímavý film o dospievaní, v ktorom sa hlavný hrdina menom Mason postupne pred zrakmi divákov mení z chlapca na muža. Pokiaľ sa Linklaterovmu filmu dá niečo vytknúť je to jeho možno až prílišná fascinácia formou, ktorá utláča do úzadia obsahovú zložku. I tak sa však jedná o jeden z najzaujímavejších a najzásadnejších počinov v poslednom desaťročí, keďže to ukazuje, ako autenticky sa dá dnes nakrútiť film.


Kritici zvolili filmy roka: Uspel najmä A Most Violent Year


Stratené dievča
David Fincher je majster psychologických thrillerov, to je však niečo, čo je už dobre známe od filmu Sedem. Jeho posledný a zároveň podľa ratingov jeden z jeho najlepších filmov, Stratené dievča, má však v sebe ešte o niečo viac – je ako zložitou krížovkou len s veľmi malým množstvom nápovedí – svojou dômyselnou štruktúrou rozprávania udržiava diváka neustále v napätí a núti ho nepretržite prehodnocovať svoj vzťah ku hlavnému hrdinovi, Nickovi.

Dobrodružstvá pána Peabodyho a Shermana
Spoločne s Ako vycvičiť draka 2 asi najlepší tohtoročný animovaný film. To, čo robí Dobrodružstvá pána Peabodyho a Shermana azda najlepším z najlepších je to, že je to skrátka film pre celú rodinu. Doslova, žiadna fráza. „Dospelácke“ intertextuálne odkazy a postava pána Peabodyho spoločne s detsky roztomilým a neustále zvedavým Shermanom vytvárajú pôsobivý koktail atypického „animáku“, ktorý síce nevypredával kinosály tak ako iné filmy, no za to je roztomilo inteligentným počinom režiséra, o ktorom určite budeme ešte počuť. Kvalitatívny posun od Myšiaka Stuarta Littla je markantný.


Animované trháky tohto roka: Cestovanie v čase aj supertajná misia


Prepadovka 2
Kým Prepadovka 1 bola predovšetkým (a „len“) plnokrvnou akčnou smršťou s dychberúcimi choreografiami, Prepadovka 2 doplnila už dobre známe motívy o štruktúrne dobre prepracovaný dej. Nie je to rozhodne najlepší akčný film všetkých čias, ale už len to, že sa mu úspešne darí udržať diváka v strehu počas 150 minút je signálom toho, že niečo na ňom bude. Formálne i obsahovo je snímok príjemne koherentný – na prvý pohľad chaotické rozprávanie totiž odzrkadľuje chaos v živote hlavného hrdinu, ktorý sa ocitá v komplikovanom svete, kde na jednej strane stojí polícia a na druhej mafiánske zoskupenia. A adrenalín tečie prúdom.

Hobit: Bitka piatich armád
Veľké finále Jacksonovho Hobita je síce pre kritikov, ale aj niektorých skalných fanúšikov pomerne (veľkým) sklamaním, no i tak sa jedná o hodnotný počin, na ktorý sa bude s odstupom i ďalších rokov a desaťročí spomínať. Hobit naplno ukázal, že Tolkien sa mýlil, keď tvrdil, že jeho príbehy sú nesfilmovateľné. V dnešnej dobe elektronických a digitálnych médií už žiadna predloha nie je nesfilmovateľná, samozrejme ak akceptujeme existenciu istých obmedzení, ktoré takéto filmy sprevádzajú. Hobit nemá kvality Pána prsteňov, ale i tak sa jedná o nadpriemerný počin.


Škody v Hobitovi vyčíslené: Exotov, akými sú trpaslíci, nepoistí nikto!


Dva dni, jedna noc
Festivalová bomba a jeden z favoritov tohtoročných Oscarov v kategórií pre zahraničné filmy. Po sujetovej stránke je film bratov Dardennovcov jednoduchý – firma nechá o osude jednej pracovníčky, Sandry, rozhodnúť zamestnancov – tí ju buď odpíšu a vďaka tomu si budú môcť ponechať svoje prémie (a Sandru prepustia) alebo ju podržia a tým pádom o ne prídu. Dokáže hlavná hrdinka presvedčiť svojich kolegov k tomu, aby sa na jej život pozreli optikou, ktorú im ona ponúka? Dokážu sa vlastne dnes ľudia vcítiť do pocitov druhých alebo už každý hrá, obrazne povedané, len na svoje husle?

Desiatka prezentovaných titulov samozrejme nie je tým jediným zaujímavým, čo sa v tomto roku vo svete filmu urodilo. V prípade, že ste už všetky zo spomínaných snímkov videli a hľadáte niečo nové, tak ju tucet ďalších adeptov.

Ďalšie zaujímavé filmy

Ako vycvičiť draka 2
Východiskový bod
Čo sme komu urobili?
Úsvit planéty opíc
Najhľadanejší muž
Leviathan
Predestination
Labyrint: Útek
Kalvária
Chef
Grandhotel Budapešť
Sudca

A čo v tomto roku zaujalo Vás? Prezraďte nám to v komentároch!

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu