Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Neprekonateľný Fantomas: Najväčší zloduch histórie slávi výročie

Fantomas Zobraziť galériu (3)
Fantomas (Zdroj: internet)

Postava Fantomasa - hrozného prízraku bez tváre, ktorý terorizuje Paríž - nadobúdala od svojho literárneho stvorenia v roku 1911 rôznych podôb. Od škrabošky či čiernej kukly až po strašidelnú masku muža s nazelenalou tvárou bez vlasov, fúzov, obočia a uší. Práve taký je v prvej snímke slávnej francúzskej trilógie režiséra Andrého Hunebella, od ktorej premiéry uplynie v utorok rovné polstoročie.

Jeho komediálnesci-fi filmy s názvami Fantomas, Fantomas sa hnevá a Fantomas kontra Scotland Yard sa veľa odklonili od pôvodného konceptu a mali hviezdne obsadenie. Louis de Funés hral policajného komisára Juvea, zatiaľ čo Jean Marais stvárnil dvojrolu - Fantomasa aj trochu namysleného novináraJérôma Fandora.


Halloweenska dávka strachu: 10 hororov, ktoré musíte vidieť


Základná schéma ale zostala zachovaná - polícia zloducha už roky vytrvalo hľadá a armáda špehov je mu neustále v pätách, ale nedarí sa jej stretnúť sa s ním. Márne sa ho pokúšajú dostať k súdu a pod gilotínu. Jeho obratnosť je totiž tak ohromujúca, že vie s dokonalou eleganciou prekaziť všetky ich úklady a vždy im unikne. Je suverénnym pánom parížskeho podsvetia.A nielen to.

Fantomas
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: internet)

Pretože je Fantomas zároveň geniálnym vynálezcom a vedcom, používa k svojim zločinom najmodernejšie prostriedky vedy a techniky. Tak napríklad elektromagnet pod podlahou pritiahne Juvea aj Fandora za cvočky topánok, zatiaľ čo Fantomas unikne vďaka svojim izolovaným podrážkám. Fandora chce Fantomas zabiť tým, že ho spustí zo skaly a medzi lano a slnko dá obrieu lupu. Svoje obete tiež zabíja pomocou zhypnotizovaného veľhada, ktorý ich rozdrví vo svojom zovretí. Do topánok obetí dáva žiletky a do rukavíc vitriol. Z opracovanejkože mŕtveho si vyrobí rukavičky, aby zanechával cudzie odtlačky prstov, popraviť nechá za seba nevinného.

Vo filme sa ale tento veľzloduch objavil už skôr. Bolo to v nemých filmoch o Fantomasovi z rokov 1913 a 1914. Vtedy vystupoval v čiernej plášťovke s maskovanou tvárou a dýkou v ruke.Fenomén Fantomas sa zrodil v knihách francúzskych novinárov Marcela Allaina a Pierra Souvestra na objednávku nakladateľstva Fayard ako strašidelná postava francúzskej brakovej literatúry.


Najlepší filmoví záporáci: Týchto je na druhej strane škoda!


Allain sa Souvestrem napísali celkom tridsaťdva zošitov plných Fantomasových dobrodružstiev, kedy nemŕtvy prízrak plnil flakóny s parfúmamikyselinou, na zaoceánskom parníku vypustil krysy nakazené morom alebo nabúral s autobusom plným turistov do francúzskej banky.Výsledné braky čarovne miešali román s tajomstvom s románom spoločenským a román gotický s krvavým. Odohrávali sa vschátraných starých domoch aj v honosných zámockých sídlach, v špinavých a nebezpečných krčmách, v brlohoch aj v luxusných obchodných domoch.

Louis de Funés
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: internet)

Postava diabla bez tváre inšpirovala aj vtedajších výtvarných umelcov. Maliar René Magritte napríklad v roku 1926 namaľoval obraz Ohrozujúcivrah, na ktorom Fantomas zabil svoju obeť a v pokoji počúva hudbu z gramofónu.A v českom prostredí sa tento démon zmenil na ochrancu zamilovaných v rozprávkovom seriáli Arabela režiséra Václava Vorlíčka z roku 1979.

Viac o téme: FantomasLouis de FunésFantomas sa hneváFantomas kontra Scotland Yard
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu