Štvrtok28. marec 2024, meniny má Soňa, zajtra Miroslav

10 najdrahších filmov všetkých čias a čo ste o nich nevedeli

Pirates of the Caribbean
Pirates of the Caribbean (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Premýšľali ste niekedy, koľko peňazí ide do našich obľúbených filmov? Výprava, samotné filmovanie, postprodukcia, honoráre... Občas sa nečakané výdavky vyšplhajú až tak vysoko, že štúdiá krachujú. Toto je zoznam tých najdrahších filmov, ktoré kedy uzreli svetlo sveta.

10. Hobit (2012) – 257 miliónov dolárov

Adaptácia rozprávky J. R. R. Tolkiena prinútila filmárov vytrhať si aj posledné vlasy na hlave. Množstvo špeciálnych efektov od animácie draka až po armádu orgov jazdiacich na ohyzdných vlkoch zabrala množstvo času aešte viac bankových prevodov. Už iba filmovanie samotných scén strpaslíkmi aGandalfom bolo náročné. Scény sa vždy filmovali na dvakrát, vjednej scéne Ian McKellen avdruhom zábere trpaslíci. Nakoniec sa spojili do jedného celku. Ateraz si predstavte, že tak nakrúcate celý film. Nečudujeme sa, že celé grafické oddelenie si vypýtalo tučné nadčasy.

9. Avatar (2009) – 261 miliónov dolárov

Pôvodný nápad na Avatar vznikol vroku 1994, no film nemohol byť nakrútený, pretože to vtedajšia technológia nedovoľovala. Tak si partia inžinierovsadla raz do týždňa na kávičku asnažila sa vymyslieť, ako sa dá tento film nakrútiť presne tak, ako ho James Cameron chce. Za tie kávičky anajnovšie technológie musí predsa niekto platiť. Abuďme úprimní, ani filmárska dovolenka na Novom Zélande, kde sa točili všetky tie uchvacujúce panoramatické scény, nemohla byť práve najlacnejšia. Ešte dobre, že film bol úspešný adoteraz je najziskovejším filmom vôbec, inak by to bola asi poriadne drahá káva.

8. Piráti zKaribiku: Truhlica mŕtveho muža (2006) – 271 miliónov dolárov

Už ste skúšali prilepiť chobotnicu na niekoho bradu? Maskérky zPirátov zKaribiku odkazujú, že sa to nedá. Práve preto musel byť hlavný záporák tohto filmu, Davy Jones, vytvorený najmodernejšou technológiou tej doby za použitia veľmi presnej motion capture (zachytenia pohybu) na detailné nasnímanie tváre Billa Nighyho. Pre Billa to znamenalo dlhé hodiny strávené pred zeleným plátnom so značkami adetektormi po celej tvári apre grafikov namáhavévytváranie chobotničích chápadielok, ktoré by sa hýbali spoločne shornou perou.

7. Vodný svet (1995) – 272 miliónov dolárov

Vytvoriť post-apokalyptický svet celý pokrytý vodou určite nie je jednoduché. Produkcia tohto filmu na tom vistom momente bola až tak finančne zle, že Kevin Costner investoval do filmu vlastných 22 miliónov, aby ho udržal nad vodou. Vtomto prípade doslova, pretože sa im počas filmovania utopilo niekoľko kamier ainého príslušenstva.

6. Harry Potter apolovičný princ (2009) – 275 miliónov dolárov

Potter filmy všeobecne stáli Warner Bros. neskutočné peniaze. Použitie množstva efektov aCGI si vyžiadalo obrovský budget aj trpezlivosť grafikov. Návrat Metlobalu vtomto filme po tom, čo ho vpiatom pokračovaní úplne vynechali aveľkolepé scény skolabujúcim londýnskym Millennium Bridge ahoriacim Brlohom stáli nemalé peniaze. Nakoniec sa však vyplatilo ašiesta Potterovka prekonala predošlé už vprvý víkend.

5. Na vlásku (2010) – 281 miliónov dolárov

Väčšina animovaných filmov nepotrebuje takto obrovské budgety. Tangled (Na vlásku) však bol dlho bežiaci srdcový projekt uDisneyho, ktorý trvalo dokončiť až 6 rokov. Stal sa tak najdrahším animovaným filmom všetkých čias. Hlavný dôvodom vysokého rozpočtu je unikátna, komplikovaná kombinácia počítačovej grafiky aručnej animácie, ktorá je vo filme použitá. Disneymu sa však táto investícia vyplatila, keď film zarobil cez dvojnásobok dolárov ato iba vkinách.

4. Spider-man 3 (2007) – 293 miliónov dolárov

Chlapci zo Sony sa pri tomto filme riadne buchli po vrecku. Film, ktorý sa vo väčšej miere spoliehal na špeciálne efekty a graficky upravených záporákov stál zatiaľ najviac zo všetkých superhrdinských filmov. Škoda, že ich snaha nevyšla afilm si vyslúžil najhoršie hodnotenia zo všetkých troch natočených Spider-manov.

3. Titanic (1997) – 294 miliónov dolárov

Paradoxne na tomto filme najviac stála rekonštrukcia lode, ktorú nakoniec aj tak rozlomili. Aby boli všetky scény a kulisy vsprávnom pomere, James Cameron podnikol niekoľko ponorov kvraku Titanicu astrávil tam viac času, než pasažieri samotní. Keď však budget na tento film presiahol očakávania, Cameron odmietol svoj 8 miliónový honorár. Nakoniec mu film vyniesol viac peňazí, ako pôvodne očakával.

2. Cleopatra (1963) – 339 miliónov dolárov

Film, ktorý mal pôvodný budget 44 miliónov, narástol do neskutočných rozmerov po tom, čo celá produkcia musela meniť lokáciu filmovania, znova budovať scény azmeniť aj režiséra aobsadenie. Následne sa objavili problémy srozvrhom filmovania, ktorý nikto nedodržiaval. Hoci bol film vkinách úspešný, budget sa aj tak nepodarilo splatiť a skoro zruinoval celé 20th Century Fox štúdio, ktoré sa na poslednú chvíľu zachránilo filmom Za zvukov hudby (The Sound of Music).

1. Piráti zKaribiku: Na konci sveta (2007) – 342 miliónov dolárov

Výprava Pirátov zKaribiku bola vždy finančne náročná. Na konci sveta sa však stal oficiálne najscestovanejším filmom vsérii. Sluxusnými lokáciami ako Singapur, Isla de Muerte alebo Haiti film rozhodne nemohol byť lacný. Keď sa ktomu prirátali ešte dopravné prostriedky, ubytovanie pre hercov aštáb akomplikované filmovanie, celkový rozpočet presiahol dokonca aj cenu celej trilógie Pána Prsteňov. Filmári si toho istotne naložilipri tomto filme veľa. No uvidíme, či ho pripravovaným piatym pokračovaním prekonajú.

Viac o téme: AvatarPiráti z KaribikuCleopatraHobitWaterworldVodný svetTangledNa vlásku
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu