Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia filmová séria všetkých čias

Hviezdne vojny Zobraziť galériu (21)
Hviezdne vojny (Zdroj: wired.com)

Hviezdne vojny navždy zostanú dôkazom toho, že kvalitné sci-fi, ktoré prežije svoju dobu a osloví aj nadchádzajúce generácie, nie je založené len na dych berúcich špeciálnych efektoch. Majstrovské dielo Georga Lucasa z roku 1977 odštartovalo mániu, z ktorej nielenže vzišlo ďalších päť filmov, pričom ďalších sa dočkáme v budúcnosti ale vybudovalo aj úrodnú pôdu pre tvorbu ďalších autorov.

Pôvodná trilógiasa čoskoro rozrástla do obrovského fiktívneho univerzavytvoreného z kníh, komixov, seriálov, fanúšikovskej tvorby, reklamných predmetov, rádiových adaptácií a videohier. Hviezdne vojny sa stali kultom, ktorý v oblasti kinematografie nemá obdoby.

Rytieri rádu Jedi, ochrancovia mieru a pokoja v galaxii, dokonca fanúšikom poslúžili ako predloha k vzniku reálneho filozoficko-spirituálneho smeru nazývaného Jediizmus. Napriek očividnej asociácii s univerzom Hviezdnych vojen, skutoční Jediovia 21. storočia nie sú podľa vlastných slov tým, čo fanúšikovia poznajú z filmov. „Jediizmus nie je zameraný na fikciu, ale na problémy skutočného života. Veríme v mier, spravodlivosť, lásku, vzdelanie a tolerantnosť. Je nepravdepodobné, že by naše učenie bolo v rozpore s inými vierovyznaniami,“ píšu Jediovia na svojich oficiálnych stránkach.

Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia
Zobraziť galériu (21)
 (Zdroj: mirror.co.uk)

Hviezdne vojny majú dokonca aj svoj neoficiálny sviatok, ktorý pripadá na 4. mája. Fanúšikovia série sa zdravia pozdravom: „May the fourth be with you“, teda upraveným pozdravom fiktívnych Jediov. Kvôli populárnosti tohto sviatku, počas ktorého priaznivci diela Georga Lucasa nosia tematické oblečenie s motívmi Hviezdnych vojen či opätovne sledujú filmy, sa „slávi“ aj nasledujúci deň, 5. máj. Nazýva sa „Revenge of the Fifth“ – ide o narážku na tretiu epizódu Star Wars s podtitulom Revenge of the Sith. Počas tohto dňa sa fanúšikovia pridávajú k tzv. Temnej strane Sily, ktorú reprezentujú temní Sithovia, a oslavujú všetky záporné postavy série.

Hudbu pre všetkých šesť častí Hviezdnych vojen skomponoval známy John Williams (Jurský park, Harry Potter). Štúdio Lucasfilm, ktoré za ságou stojí, založil v roku 1971 George Lucas, režisér Hviezdnych vojen. Okrem tejto značky produkčná spoločnosť vytvorila aj sériu príbehov dobrodruha Indiana Jonesa, ktorého vo všetkých zatiaľ natočených častiach stvárnil Harrison Ford. V roku 2012 štúdio Lucasfilm odkúpila firma The Walt Disney Company za vyše štyri miliardy amerických dolárov.

Pred dávnymi časmi vo veľmi vzdialenej galaxii

Aj keď Hviezdne vojny nepochybne spadajú pod žáner sci-fi – science fiction, vedecká fantastika –, základnej kategorizácii sa vymykajú už len tým, že sa de facto odohrávajú v minulosti.

Nezameniteľné symboly značky Star Wars sú v súčasnosti známe nielen všetkým fanúšikom, ale aj mnohým laikom, ktorí o Hviezdnych vojnách „len počuli“.

Špecifické logo, pozostávajúce z čierneho pozadia a žltého nápisu „Star Wars“ vytvoreného pomocou jedinečného fontu, je základným marketingovým označením všetkých produktov súvisiacich s Hviezdnymi vojnami, predovšetkým tričiek a iného oblečenia. Patrí sem však aj celýradreklamných predmetov – kľúčenky, tričká, puzzle, hračky, hrnčeky, plagáty, obaly, zošity, tašky a mnohé iné. Zatiaľ čo farba nápisu sa v niektorých prípadoch mení na modrú, bielu či červenú, typický font zostáva vždy rovnaký.

Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia
Zobraziť galériu (21)
 (Zdroj: internet)

Orchestrálna zvučka – najmä jej úvod –, ktorou začína každý film, je druhou najfrekventovanejšou a najľahšie rozpoznateľnou súčasťou značky. Vytvoril ju v roku 1977 skladateľ John Williams a jej oficiálny názov znie „Star Wars (Main Theme)“. Podobne populárnou skladbou je aj tzv. Imperiálny pochod (Imperial March). Vo filmoch figuruje ako „osobná hymna“ antagonistu originálnej trilógie Dartha Vadera, značiaca jeho príchod na scénu. V niektorých prípadoch sa preto Imperiálny pochod vyskytuje aj pod pojmom „Darth Vader´s Theme“.

Úvodné titulky majú v každom filme, ba i videohrách jednotnú, naklonenú formu, žltú farbu a aj štýl, akým sa objavujú na obrazovke. Ich obsah je zakaždým iný a v stručnosti poskytuje hrubý náčrt deja.

„Kedysi dávno vo veľmi vzdialenej galaxii...“, v anglickom origináli „A long time ago in a galaxy far, far away....“. Táto veta sa vyskytuje v každom filme ešte pred úvodnými titulkami.

„Nech ťa Sila prevádza“, citácia verejnosti známa najmä v originálnom znení „May the Force be with you“, rokmi takpovediac „zľudovela“ a medzi fanúšikmi sa teší veľkej obľube. Mystická Sila je v univerze Hviezdnych vojen akási neviditeľná energia, ktorá sa vyskytuje vo všetkom živom a sústreďuje sa do mikroskopických buniek nazývaných midichloriany. Bytosti, ktoré sú schopné ju cítiť a využívať, teda jedinci citliví na Silu, sú prijatí do učenia Jediov. Práve ona je zdrojom sily celého rádu, vďaka nej majú Jediovia nadľudské reflexy a môžu využívať schopnosti ako telekinéza, telepatia, predvídanie budúcnosti a mnohé ďalšie. Vo filmoch túto vetu používajú najčastejšie rádoví rytieri ako formu rozlúčky – v našej obdobe niečo podobné ako „prajem ti šťastnú cestu“.

Svetelný meč je unikátnou zbraňou, ktorá sa nevyskytuje v žiadnom inom svete. Taktiež ide o poznávací symbol rytierov rádu Jedi, nakoľko oni jediní používajú tento smrtiaci nástroj, založený na laserovej technológii.

Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia
Zobraziť galériu (21)
 (Zdroj: internet)

Dve trilógie, jedna séria

Prvý film s názvom Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej mal premiéru 25. mája 1977. Ďalšie dve epizódy s podtitulmi Impérium vracia úder a Návrat Jediho boli odvysielané v trojročných intervaloch. Táto trojica v univerze Hviezdnych vojen figuruje ako pôvodná trilógia, pričom ďalšie tri filmy (Epizóda I – III) sú jej prequelmi a vyobrazujú udalosti, ktoré sa odohrali pred originálnou trilógiou.

Hlavným hrdinom prvej „trojky“, epizód IV až VI, je Luke Skywalker (Mark Hamill), ktorý vyrastá so svojím strýkom a tetou na odľahlej púštnej planéte Tatooine. Život na farme mladíka nenapĺňa a rád by z planéty odišiel, no jeho plány vždy stroskotajú pri námietkach strýka Owena (Phil Brown). Zlomovým momentom v Lukeovom živote je nákup dvoch droidov, humanoidného C3-PO (Anthony Daniels) a astrodroida R2-D2 (Kenny Baker), ktorý má v sebe zakódovanú správu od neznámej ženy, ktorú smie prehrať len mužovi menom Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness). Malý robot však v sebe skrýva oveľa viac – ukradnuté plány obrovskej vesmírnej stanice známej ako Hviezda smrti, ktoré rebeli ukradli vládnucemu Galaktickému impériu, na čele ktorého stoja temný Darth Sidius (Elaine Baker) a jeho učeň, Darth Vader (David Prowse).

Hviezdne vojny: Epizóda IV
Zobraziť galériu (21)
 (Zdroj: internet)

Luke sa napokon stretne s Obi-Wanom, ktorý taktiež žije na Tatooine, a dozvie sa, že jeho otec bol, podobne ako Obi-Wan, rytierom rádu Jedi – predtým, než padol rukou zlého Dartha Vadera. Zatiaľ čo sa Luke nachádza v Benovom príbytku, farmu jeho strýka a tety napadne Impérium. Luke po návrate nachádza mŕtvoly svojich pestúnov. Keďže ho už na Tatooine nič nedrží, rozhodne sa z planéty, spolu s Benom a dvojicou droidov, odísť. V prístave sa partia stretáva s pašerákom Hanom Solom (Harrison Ford), čím sa začína galaktická odysea za záchranou Impériom väznenej princeznej Leii (Carrie Fisher), vodkyne povstalcov. Práve ona je autorkou tajomnej správy, ktorú mal R2-D2 odovzdať Benovi Kenobimu. Rytierska úloha eventuálne prerastie do epických rozmerov a do hry sa zapletie osud celej galaxie.

Druhá trilógia sa dostala na plátna kín v roku 1999 vďaka Epizóde I – Skrytá hrozba. Opäť v trojročných intervaloch nasledovali Klonovaní útočia a Pomsta Sithov. Prequel k pôvodným Hviezdnym vojnám sleduje osud Lukeovho otca, Anakina Skywalkera (Jake Lloyd, neskôr Hayden Christensen), a jeho postupnú cestu k Temnej strane Sily.

Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia
Zobraziť galériu (21)
 (Zdroj: internet)

V Epizóde I je Anakin vyobrazený ešte ako malý chlapec a plnej pozornosti sa mu dostáva až v Epizóde II, kde sa už dospelý učeň rádu Jedi zaľúbi do Padmé Amidaly (Natalie Portman), vládkyne malej planéty Naboo. Anakin je jedinec obzvlášť obdarený Silou – ide o chlapca z dávneho proroctva, ktorý nemá otca a ktorý bol počatý z čistej Sily. Vďaka prirodzenej citlivosti na Silu dokáže Anakin predvídať budúcnosť, v ktorej vidí, ako Padmé zomiera pri pôrode dieťaťa, ktoré s ním čaká v Epizóde III. V snahe zachrániť ju sa pridá k Temnej strane, obráti sa proti svojmu majstrovi, Obi-Wan Kenobimu, a v súboji s ním prehráva, navždy zmrzačený a odkázaný na život pomocou podporných prístrojov. Stáva sa z neho Darth Vader. Padmé zatiaľ v tichosti porodí dve deti a ako Anakin predvídal, pri pôrode zomiera. Novorodencov Leiu a Lukea sa preživší Jediovia rozhodnú rozdeliť, aby ich otec nenašiel. Republika, demokratický superštát, sa pod taktovkou zlovestného Dartha Sidiousa zmení na Galaktické impérium.

V súčasnosti sa v procese výroby nachádza prvý diel zo sequel trilógie (Epizódy VII, VIII a IX), tentoraz pod taktovkou spoločnosti Disney.

Rozšírené univerzum (Expanded Universe)

Termín „Expanded Universe“ zahŕňa všetky oficiálne licencované diela, ktoré mimo šiestich filmov ďalej rozvíjajú a dopĺňajú svet Hviezdnych vojen. Odohrávajú sa po udalostiach zobrazených vo filmoch, ale aj medzi jednotlivými dielmi, resp. epizódami. Okrem šestice filmov do absolútneho kánonu Hviezdnych vojen patrí aj druhá séria animovaného seriálu Star Wars: The Clone Wars, keďže sa na nej priamo podieľal aj George Lucas.

Prvé dielo rozšíreného univerza vzniklo už v roku 1978. Bol ním komix od firmy Marvel s názvom Star Wars #7. Počas 80. a 90. rokov, zarovno s premiérami prvých troch filmov, rástlo aj rozšírené univerzum. Vychádzali najmä komixy a knihy, obľube sa tešila aj vlastná, hoci nelicencovaná tvorba zarytých fanúšikov. Útlm prišiel v roku 1999, kedy vyšla Epizóda I, teda prvá časť prequel trilógie, a trval až do roku 2002. Problémom pre autorov, ktorí sa rozširovaním sveta Hviezdnych vojen zapodievali, bolo zasadenie Epizódy I, Skrytá hrozba. Tá sa odohrávala v období galaktického mieru a pokoja, autori nemohli, v rámci korešpondovania s filmovým základom, vo svojej tvorbe vyvolávať väčšie konflikty a vytvárať nové zápletky. Nový život rozšírenému univerzu vdýchla Epizóda II, Klonovaní útočia, ktorá poskytla starým aj novým autorom dostatok priestoru pre manévrovanie a fantáziu.

Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia
Zobraziť galériu (21)
 (Zdroj: internet)

Aj napriek tomu, že autorské štúdio Hviezdnych vojen, Lucasfilm, v roku 2012 odkúpila spoločnosť Disney, George Lucas stále disponuje právom rozhodovania o tom, ako bude finálna verzia produktu vyzerať. Disney napríklad nemôže v nových dieloch Hviezdnych vojen zabiť niektorú z centrálnych postáv bez toho, aby to Lucas odsúhlasil.

Rozšírené univerzum zohrávalo podstatnú úlohu vo svete Hviezdnych vojen už počas natáčania kanonicky prvej trilógie, a George Lucas sa v mnohých prípadoch nechal inšpirovať autormi, ktorí jeho fiktívny svet dopĺňali. Napríklad názov planéty Coruscant pochádza z novely Timothyho Zahna Dedič Impéria. Postava rytierky rádu Jedi menom Aayla Secura, ktorá sa objavila v Epizóde II, Klonovaní útočia, zasa pochádza z komixov firmy Dark Horse. V mnohých televíznych seriáloch, ktoré vznikli na motívy Hviezdnych vojen, zohrával George Lucas dôležitú rolu ako producent či scenárista. Okrem stránok kníh a komixov či televíznych obrazoviek Hviezdne vojny prenikli aj do rádií, v roku 1981 vznikla adaptácia Epizódy IV, Nová nádej. V roku 1983 nasledovala Epizóda V a v roku 1996 aj finálna, šiesta časť.

Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia
Zobraziť galériu (21)
 (Zdroj: internet)

Zrejme najsilnejšou stránkou rozšíreného univerza SW sú videohry alebo hry ako také. Od roku 1977 postupne vyšli tucty hier – stolné, na mobily a tablety, počítače a konzoly.

Disney v súčasnosti pripravuje Epizódu VII, ktorá bude nadväzovať na udalosti Epizódy VI, a tak sa stane siedmym kánonickým filmom. Okrem toho štúdio plánuje aj minimálne ďalšie dva spin-off (mimo hlavného príbehu) projekty zo sveta Hviezdnych vojen.

Hviezdne vojny,éramerčandajzingu a špeciálnych efektov

Aj napriek tomu, že väčšina ľudí vníma Hviezdne vojny skrátka ako mániu a značku, pravdou zostáva, že úspech Lucasovej ságy siaha ďaleko za hranice jednej filmovej série. Hviezdne vojny a s nimi spojená senzácia vytvorili marketingovú oblasť nazývanú merčandajzing (z angl. merchandising, obor zaoberajúci sa starostlivosťou o tovar). Obchody sa začali plniť oblečením s motívom Star Wars a rôznymi suvenírmi. Značka Hviezdnych vojen sa počas svojej bohatej histórie zaskvela hádam na všetkom, na čom aj mohla. Aj v súčasnosti je stále dopyt po takomto tematickom tovare, najčastejšie oblečení, a ponuka sa snaží s týmto pretrvávajúcim trendom udržať krok.

Okrem marketingového míľnika Lucas výrazne ovplyvnil aj samotnú kinematografiu. Špeciálne efekty použité vo Hviezdnych vojnách boli na tú dobu niečím úžasným, každý film zo série posunul latku vyššie a nadiktoval filmovej scéne nový štandard. George Lucas a jeho vesmírna opera sa stali priekopníkmi v oblasti, bez ktorej by sme si v súčasnosti zrejme nevedeli predstaviť ani jedno dielo.

Úspech, ktorý počas svojej histórie Hviezdne vojny dosiahli, sa zatiaľ nepodarilo prekonať žiadnemu inému frenšajzu. V roku 2005 bol celkový zisk, dosiahnutý vytvorením značky Star Wars, odhadnutý na približne 20 miliárd amerických dolárov. Hviezdne vojny navyše inšpirovali k tvorbe mnohých ďalších autorov. Medzi nimi napríklad aj Ridleyho Scotta, ktorý priznal, že práve po zhliadnutí Hviezdnych vojen sa rozhodol pre natočenie Votrelca.

Zaujímavosti

  • Po charakteroch zo SW je pomenovaných niekoľko druhov zvierat. Napr. Han Solo je názov istého druhu trilobita z južnej Číny. Okrem neho existujú aj názvy, ako napríklad Darthvaderum, Polemistus chewbacca a iné.
  • Hviezdne vojny a postavy z tejto série sú zrejme najparodovanejšími elementmi vo filmovom priemysle. Existujú desiatky filmov a seriálov, v ktorých sa vyskytujú odkazy práve na Star Wars. Epizóda I sa dočkala zhudobnenia v podobe piesne od Weird Al Yankovica. Hviezdne vojny sa blysli aj v seriáloch ako Futurama, Simpsonovci či Family Guy.
  • Hviezdne vojny sú súčasťou siete zábavných parkov Disneyland.
  • George Lucas bol presvedčený, že Hviezdny vojny nebudú úspešné, preto sa ani nezúčastnil premiéry Epizódy IV, prvého filmu. Namiesto toho išiel aj so Stevenom Spielbergom na Hawai, kde spoločne pracovali na tvorbe filmu Indiana Jones a dobyvatelia stratenej archy.
  • R2-D2 mal pôvodne rozprávať klasickou angličtinou s poriadne ostrým slovníkom.
  • Harrison Ford sa niektoré pasáže zo svojho scenára nenaučil, aby na obraze pôsobil spontánne.
  • Charakter Dartha Vadera tvorili dvaja herci – James Earl Jones a David Prowse. Jeden z nich mal oblečený kostým, zatiaľ čo druhý sa postaral o dabing. V skutočnosti sa však kolegovia nikdy nestretli.
  • Robota R2-D2 hral Kenny Baker, ktorý bol ukrytý v kovovej konštrukcii. Často sa podľa jeho slov stávalo, že keď sa štáb počas prestávky vybral na obed, kolegovia na herca ukrytého v obleku zabudli a vybrali sa jesť bez neho.
  • Kvôli nízkemu rozpočtu cestovali herci aj s Georgeom Lucasom do Anglicka štandardnou triedou. Keď sa to dozvedela matka Carrie Fisher, ktorá vo filmoch stvárnila princeznú Leiu, telefonicky sa sťažovala Lucasovi o tom, aké je to pre jej dcéru urážlivé. Zhodou okolností sa vtedy Fisher nachádzala v jednej miestnosti s Lucasom a po niekoľkých minútach hovoru telefón prevzala. Matke v krátkosti povedala: „Mami, chcem letieť klasickou triedou. Budeš už držať hubu?!!“ a zavesila.
  • Všetci Lucasovi režisérski priatelia predpovedali Hviezdnym vojnám neúspech. Len Steven Spielberg si myslel, že film zarobí milióny.
  • George Lucas sa počas natáčania s hercami veľmi nerozprával. Jeho najčastejšími reakciami na ich výkony boli slová „rýchlejšie“ a „viac precítene“. Keď dočasne stratil hlas, štáb mu poskytol tabuľku, na ktorej boli napísané len tieto tri slová.
  • Carrie Fisher nemala počas natáčania oblečenú spodnú bielizeň a prsia mala k telu prilepené lepiacou páskou.
  • Pôvodne mali Hviezdne vojny vyzerať úplne inak. Luke mal byť dievčaťom a Han Solo mimozemšťanom.
  • Herec Denis Lawson, ktorá stvárnil pilota menom Wedge Antilles, je v skutočnosti strýkom Ewana McGregora, teda Obi-Wana Kenobiho z prequel trilógie.
  • Postava Obi-Wana Kenobiho zomrela už v prvej časti starej trilógie. Lucas mal pôvodne iné plány, ale herec, ktorý Bena stvárnil, režiséra presvedčil, aby jeho postavu zabil už v Epizóde IV. Alec Guiness nenávidel svoje texty, dokonca sám povedal, že akúkoľvek poštu od fanúšikov, ktorá sa týkala Hviezdnych vojen, zahadzoval bez toho, aby si ju vôbec prečítal.
  • Počas prvého dňa natáčania v Tunisku začalo pršať. Po 50 rokoch.
  • Kandidátmi na rolu Hana Sola boli aj herci Kurt Russell, Jack Nicholson, Al Pacino, Steve Martin, Bill Murray, Sylvester Stallone a John Travolta.
  • Wookie Chewbacca bol vymodelovaný podľa Lucasovho psa, ktorý sa volal Indiana.
  • Hviezdne vojny pôvodne neboli plánované ako trilógia. Pôvodná verzia filmu z roku 1977 sa nazývala len „Star Wars“.
  • Profit, ktorý Hviezdne vojny vyniesli štúdiu 20th Century Fox, spoločnosť zachránil pred bankrotom.
Viac o téme: DisneyStar warsHviezdne VojnyGeorge Lucas
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu