Filmový svet smúti: Zomrel herec, ktorého dobre poznali aj československí diváci

Alexej Batalov
17.06.2017Herci a herečkySovietsky a ruský herec Alexej Batalov, známy aj českým a slovenským divákom napríklad z filmov Žeriavy tiahnu či Moskva slzám neverí, zomrel v noci na 15. júna v jednej z moskovských nemocníc vo veku 88 rokov. Oznámili to ruské médiá.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Herec si podľa denníka Komsomoľskaja pravda, odvolávajúceho sa na blízkeho Batalovovho priateľa, na začiatku roka zlomil krčok stehennej kosti, vo februári sa podrobil operácii, ale kvôli komplikáciám v nemocnici už zostal. Zomrel v spánku, večer ľahol a ráno sa už neprebudil.

Batalov, ktorý začal svoju dráhu v armádnom divadle na začiatku 50. rokov, hral v štyroch desiatkach sovietskych a ruských filmov, vrátane spomínaných snímok, ocenených na festivale v Cannes, respektíve Oscarom za najlepší zahraničný film.

Mohlo by vás zaujímať: Prekliatie českých hercov: Osud sa s nimi kruto zahral, zomreli počas natáčania!

Bol tiež úspešným scenáristom a režisérom, napríklad v koprodukcii s Československom z roku 1972 nakrúcal v Mariánskych Lázních podľa Dostojevského románu snímku Hráč, v ktorej si zahralo aj mnoho československých hercov a herečiek, vrátane Heleny Růžičkovej. Pôsobil tiež ako pedagóg. Za svoju prácu bol ocenený množstvom štátnych vyznamenaní, vrátane titulov národného umelca, hrdinu socialistickej práce, alebo dvoch Leninových rádov.

Zdroj: ČTK 

Foto: rusreality.com

Tagy: Alexej Batalov

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov