Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

40 rokov v prvej lige: Premeny a herecké míľniky božskej Meryl Streep

Meryl Streepová Zobraziť galériu (11)
Meryl Streepová

Patrí medzi najobľúbenejšie herečky vôbec. Hovorí sa o nej, že dokáže zahrať akúkoľvek postavu. Má na konte tri Oscary a množstvo ďalších nominácií na zlatú sošku. To je Meryl Streepová.

V tomto roku uplynulo štyridsať rokov odvtedy, čo Meryl Streepová po prvýkrát „privoňala“ ku svetu filmu. Za toto obdobie bola devätnásťkrát nominovaná na Oscara, teda v priemere takmer každé dva roky. Jej sláva neupadá ani v novom storočí, ba práve naopak, čím božská Meryl dokazuje, že patrí medzi najlepšie hollywoodske herečky. Ktoré filmy ju najviac preslávili a koho v nich stvárnila?

Júlia (1977)

Debutovou filmovou úlohou pre Meryl Streepovú sa v roku 1977 stala dráma režiséra Freda Zinnemanna pod názvom Júlia, ktorá získala tri Oscary a ďalších osem nominácií na prestížnu cenu. Hoci Meryl Streepová medzi nominovanými nebola, ešte v tom istom roku ju istý kritik zaradil medzi najperspektívnejších začínajúcich hercov. Jeho slová sa naplnili už o dva roky na to, keď ju nominovali za jej postavu v Lovcovi jeleňov.

Prečítajte si ďalej: Mr. Bean či Matt Damon zvládli aj najznámejšie univerzity

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Kramerová verzus Kramer (1980)

Prvú zlatú sošku získala Streepová len tri roky po svojom filmovom debute a to vďaka úlohe v Oscarovej dráme Kramerová verzus Kramer o boji medzi rozvádzajúcimi sa manželmi. Pamätnými sa stali slová producenta filmu Stanleyho Jaffeho adresované samotnej Meryl: „Vyzerá ako stredoveká Madona a (zároveň) ako sexy blondína sediaca pri vedľajšom stole.“ Vďaka tomuto filmu sa o americkej herečke začalo hovoriť, že dokáže zahrať úplne všetko, akúkoľvek postavu.

Prečítajte si ďalej: Meryl Streep ako operná speváčka

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Sophiina voľba (1982)

Svojho druhého a na dlhých tridsať rokov i posledného Oscara obdržala za svoj výkon v snímku Sophiina voľba. Kritici vyzdvihovali Streepovej výkon do nebies, za čo ona sama bola veľmi vďačná. Príprava na rolu bola totiž veľmi náročná, keďže bolo nevyhnutné, aby ako pôvodom Poľka mala i poľský akcent. „Nikdy viac som vo svojej kariére nebola viac vystrašená, ako vtedy, keď som si po prvýkrát prečítala scenár ku Sophiinej voľbe.“

Prečítajte si ďalej: Za výroky si zaslúžia Oscara: Takto hviezdy perlili na udeľovaní cien

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Spomienky na Afriku (1985)

Meryl Streepová je dnes mnohým divákom známa aj vďaka srdcervúcim melodrámam ako Spomienky na Afriku alebo Madisonské mosty. V Spomienkach na Afriku bol jej hereckým partnerom Robert Retford a za úspechom filmu stálo to, že si veľmi dobre sadli po ľudskej stránke. Podobne ako v prípade Sophiinej voľby i tu sa musela učiť nový akcent, tentoraz dánsky a pomáhala jej v tom pestúnka detí Jeremyho Ironsa, ktorá bola zhodou okolností Dánka.

Prečítajte si ďalej: Modrooký frajer so slovenskými koreňmi: Legenda milovala rýchle kolesá

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Diablica (1989)

Americká herečka bola predovšetkým v počiatku kariéry úzko spätá s (romantickými) drámami, v ktorých na humor nebolo príliš miesto. Žáner „čistokrvnej“ komédie si prvýkrát vyskúšala až v roku 1989, kedy sa prevtelila do úlohy Barbie-girl, ktorá sa rozhodne pomstiť sa manželovi za to, že ju opustil. Kým Streepová sa nakrúcanie užívala, diváci už sledovanie pomenej a film postupne zapadol prachom.

Prečítajte si ďalej: Návrat Anny zo Zeleného domu: Drsná premena zo sladkej romantičky!

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Madisonské mosty (1995)

Román Jamesa Wallera The Bridges of Madinson Country sa stal tesne po svojom vydaní v roku 1992 absolútnym bestsellerom a bolo len otázkou času, kedy sa dostane i na filmové plátna. Stalo sa tak o tri roky na to, keď sa réžie zhostil namiesto pôvodne zamýšľaného Stevena Spielberga Clint Eastwood. spoločne s Brucom Beresfordom. Nezhody medzi dvomi tvorcami viedli napokon k odchodu Beresforda z projektu, čo umožnilo Eastwoodovi zaangažovať do filmu svoju hlavnú favoritku Meryl Streepovú. A to napriek tomu, že veľmi dobre vedel, že Streepovej sa román príliš nepáčil.

Prečítajte si ďalej: Hollywood im prúdi v žilách: Herci, ktorí sú v skutočnosti rodina

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Hodiny (2002)

Najväčším prekvapením Oscarových nominácií v roku 2002 nebola ani tak Queen Latifahová za jej výkon v Chicagu, ako skôr skutočnosť, že Meryl Streepová si nezaslúžila nomináciu, na rozdiel od partneriek Nicole Kidmanovej a Julianne Mooreovej a to za film Hodiny. Snímok režiséra Stephena Daldryho, ktorý bol akousi reminiscenciou významnej feministickej spisovateľky Virgine Woolfovej, napriek tomu vrátil Meryl do povedomia divákov, keďže v posledných dvoch troch rokoch sa jej filmom až tak nedarilo.

Prečítajte si ďalej: Láska všade navôkol: Top scény pre fanúšikov romantiky

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Diabol nosí Pradu (2006)

Hoci sa toho od filmu Diabol nosí Pradu príliš veľa neočakávalo, snímok vďaka zapojeniu Meryl Streepovej a Anne Hathawayovej príjemne prekvapil a zaujal ako kritikov (nominácia na Oscara), tak aj „obyčajných“ divákov, ktorí si Meryl Streepovú alias Mirandu Priestlyovú jednoducho zamilovali. „Bolo skvelé byť stále krásnou,“ spomínala neskôr na nakrúcanie. Zaujímavý príbeh sa viaže k tomu, ako sa Meryl po prvýkrát stretla s Anne. „Dostala som veľkú pusu na líce. Povedala som, že ˇtoto nakrúcanie bude skvelé´, no ona ma po tom odbila s tým, že ˇach, zlatko, toto je poslednýkrát, čo som na teba milá´, povedala Hathawayová.

Prečítajte si ďalej: Herci a ich dvojníci: Kto zaskakuje za hviezdy pri náročných scénach?

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Železná Lady (2011)

Po tom, čo v roku 1983 získala druhého Oscara, netušila, že na tretieho si bude musieť počkať bezmála tridsať rokov. Dvanásť nominácií za sebou sa jej na zisk pozlátenej sošky nepodarilo premeniť, no tá zdanlivo nešťastná trinásta už áno. Meryl Streepová si tentoraz navliekla „kabát“ Margaret Thatcherovej, britskej premiérky prezývanej ako Železná Lady a stvárnila ju natoľko bravúrne, že sa jej Oscar už nevyhol. Ako sama neskôr povedala, dokázala to aj pre to, že s Thatcherovou si boli tak veľmi podobné.

Prečítajte si ďalej: Desať animovaných postáv, ktoré jednoducho musíte milovať

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Príbehy z lesov (2014)

Keď sa prvýkrát fanúšikovia dozvedeli o tom, že Meryl Streepová stvárni čarodejnicu v Príbehu z lesov, ich reakcie boli rozpačité, predsa len, nebola to postava, ktorú by od Meryl očakávali. Tej sa však nápad prepojiť veľké rozprávky do jedného príbehu od počiatku pozdával a to spoločne s tým, že to bolo prezentované ako muzikál, znamenalo od Streepovej jasné áno k ponuke zahrať si v tomto filme. „Táto čarodejnica je iná. Všetko to, čo robí, robí pre to, lebo chce zvrátiť prekliatie, ktoré bolo na ňu uvalené,“ upozorňuje. Streepovej postava čarodejnice priniesla zatiaľ poslednú nomináciu na Oscara.

Prečítajte si ďalej: Mimoriadne nabité nominácie na Saturn Awards: Vedú Captain America a Interstellar

Meryl Streepová vo filme
Zobraziť galériu (11)

Čarodejnica, britská premiérka, najvplyvnejšia žena módneho priemyslu, emancipovaná žena, milujúca matka, Barbie-girl, Židovka, narkomanka, majiteľka hotela, riaditeľka cirkevnej školy, terapeutka či politická aktivistka, to je len zopár z typov postáv, ktoré Meryl Streep počas štyridsiatich rokoch vo svete filmu stvárnila. A ešte možno ďalšie desiatky to budú.

Viac o téme: Clint EastwoodAnne HathawayováMeryl StreepováRobert RedfordJulianne MooreováQueen LatifahováNicole Kidmanová
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu