FOTO Všetky oči mieria na Cannes: Začal 70. ročník Medzinárodného filmového festivalu

Členovia poroty
18.05.2017ZaujímavostiMimoriadne bezpečnostné opatrenia sprevádzajú jubilejný 70. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) v juhofrancúzskom Cannes, ktorý slávnostne otvorili včera večer projekciou mimosúťažnej ľúbostnej drámy Les Fantômes d'Ismaël.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Otvárací film tradičnej filmovej prehliadky nakrútil francúzsky režisér Arnaud Desplechin so Charlotte Gainsbourgovou, Marion Cotillardovou a Mathieuom Amalricom v hlavných úlohách. Ide o príbeh filmára, ktorého život úplne zmení objavenie sa jeho lásky z minulosti.

Úvodnému dňu festivalu prialo počasie, takže si početní filmoví nadšenci mohli vychutnať svojich obľúbencov pri prechádzke po červenom koberci, ktorá predchádzala otváraciemu galavečeru.


Telkáč roka 2016: Neváhajte, hlasujte a rozhodnite o tých najlepších!


V hlavnej súťaži festivalu sa bude do 28. mája usilovať o Zlatú palmu a ďalšie trofeje celkovo 19 filmov, medzi ktorými sú aj práce renomovaných režisérov, napríklad Sofie Coppolovej z USA, Fatiha Akina z Nemecka, Michela Hazanaviciusa a Francoisa Ozona z usporiadateľskej krajiny, Andreja Zviaginceva z Ruska, Michaela Hanekeho z Rakúska či Todda Haynesa z USA. Nechýbajú ani diela japonskej a juhokórejskej kinematografie, severských, britských či maďarských umelcov.

Ani slovenská, ani česká kinematografia v hlavnej súťaži zastúpenie nemajú. Po prvý raz v histórii vybrali organizátori do súťaže aj dve snímky z produkcie digitálnej platformy Neflix.

O laureátoch rozhodne odborná medzinárodná porota, ktorej bude v tomto roku predsedať španielsky oscarový režisér Pedro Almodóvar. Jej členmi sú ďalší špičkoví európski režiséri Paolo Sorrentino z Talianska a Maren Adeová z Nemecka, ako aj hollywoodska hviezda, herec a producent Will Smith a jeho krajanka Jessica Chastainová, ich francúzska kolegyňa, herečka a režisérka Agnes Jaouiová, čínska herečka Bingbing Fan, juhokórejský filmár Park Chan-Wook i renomovaný skladateľ filmovej hudby Gabriel Yared, Francúz libanonského pôvodu, ktorý je laureátom Oscara i prestížnej ceny Grammy za prácu k filmu Anglický pacient. MFF v Cannes potrvá do 28. mája.

Zdroj: SITA 

Foto: TASR

Tagy: Cannes MFF

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov