Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Filmárčina je len pre odvážnych: Takto sa z nápadu stáva kinohit!

Takéto scény pred divákmi kamera skrýva. Zobraziť galériu (7)
Takéto scény pred divákmi kamera skrýva. (Zdroj: internet)

Film je zrejme najkomplikovanejšou formou umenia. Okrem starostlivého naplánovania každého kroku vyžaduje aj nemalú technickú podporu a štáb zložený zo stoviek pracovníkov, nehovoriac o hercoch, na ktorých stojí a padá celý budúci úspech diela. Dĺžka záverečných titulkov nám poväčšine zvykne naznačiť, že produkcia tej či onej snímky nebola žiadnou päťminútovou záležitosťou, no v skutočnosti ide o proces trvajúci mesiace, ba až roky, pri ktorom sa aj tie najmenšie chybičky menia na fatálne nedostatky.

Aj keď v základe pozostáva produkcia filmu z piatich fáz, reálne príprava zahŕňa oveľa vyšší počet bodov. Základom celého projektu je prvotný nápad, hrubý koncept, ktorý sa v prípade pozitívneho prijatia zmení na prvotný scenár, ktorý sa ďalej upravuje. Po získaní predstavy, o čom film bude, aký typ filmu to bude a zodpovedaní iných základných otázok trebazískať adekvátne zdroje financií pomocou prezentácie vytvoreného scenára.


NAJ filmové prešľapy: Tieto chyby ste si zaručene (ne)všimli!


Zákulisné scény z filmu
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: internet)

Následne filmári, najmä režisér, vyberajú adeptov pre stvárnenie hlavných a vedľajších úloh, dbajúc na vrchnú hranicu rozpočtu. Po obsadení všetkých úloh a naplnení štábu kameramanmi, maskérmi a inými vitálnymi rolami sa začína proces nakrúcania na vopred stanovených miestach. Po získaní hrubého audiovizuálneho materiálu nastupuje postprodukcia, kedy sa jednotlivé scény upravia pomocou strihu a zaradením na príslušné miestavytvoria výsledný produkt – film.


10 nezabudnuteľných nahých scén: Toto vás nenechá chladnými!


Zákulisné scény z filmu
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: internet)

Päťbodový proces filmovej produkcie:

Vývoj:Krst ohňom

Vzniká idea, základný koncept filmu. Flimári získavajú potrebné autorské práva (knihy, hudba, iné filmy) týkajúce sa obsahu či príbehu, je vytvorená prvá verzia scenára. Rieši sa aj otázka financovania, bez ktorej definitívneho zodpovedaniasa proces nepohne do druhej fázy.Filmovéštúdio si najmerežiséra a základných členov štábu.


Najväčšie zmeny postáv kvôli filmom: Toto hviezdam nezávidíme


Základom každej snímky je jej príbeh, a ten je prvou voľbou, ktorú musia filmoví producenti učiniť. Následne je pripravený jednoduchý scenár pozostávajúci len z dramatických momentov. Na zhruba 30 strán filmári spracujú opis príbehu a jednotlivých postáv. Vypracované skriptá autori prezentujú potenciálnym budúcim sponzorom – filmovému štúdiu či nezávislej osobe. Práve na tomto bode si vylámalo zuby množstvo budúcich snímok, pretože bez riadneho a záväzného financovania nie je možné v tvorbe diela pokračovať. Po podpísaní adekvátnych zmlúv sa určí marketingová stratégia a cieľové publikum.

Zákulisné scény z filmu
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: internet)

Pre-produkcia:Chce to plán

Zatiaľ čo prvý bod pozostáva z nadobudnutia poväčšine abstraktných prostriedkov, v pre-produkčnej fáze sa po stanovení celkového budgetu (rozpočtu) najímajú vybraní herci a členovia štábu. Filmári na čele s režisérom určia, na ktorých miestach sa bude nakrúcať, a postavia na nich potrebné rekvizity.


Hollywood im prúdi v žilách: Herci, ktorí sú v skutočnosti rodina


V pre-fáze si filmári starostlivo naplánujú budúci postup pri nakrúcaní. Režisér po prvýkrát s pomocou grafikov a umelcov vizualizuje jednotlivé scény. Vytvára sa štáb, ktorý je pri blockbusteroch tvorený stovkami ľudí. Pri nezávislých, nízkorozpočtových snímkach zväčša ide o tucet ľudí, mnohí často zastávajú viac než jednu či dve funkcie.

  • Príbehový umelec – Pomocou obrázkov vizualizuje budúce scény, čo do veľkej miery napomáha komunikácii medzi režisérom,dizajnérmi a zvyškom tímu.
  • Režisér – Je zodpovedný za obsadenie hercov, rozprávanie príbehu a všetky kreatívne časti filmu, ako napr9kladšpecifické typy kamerovania, ozvučenie a pod.
  • Produkčný manažér – Je zodpovedný za distribúciu a neprekročenie rozpočtu, stará sa aj o dodržiavanie predpokladaného časového plánu.
  • Produkčný dizajnér – Je zodpovedný za vizuálnu koncepciu a úzko spolupracuje s umeleckým režisérom, ktorý sa stará o tvorbu rekvizít.
  • Kostýmový dizajnér, vlasoví stylisti a maskéri – Tieto tri pozície zabezpečujú oblečenie pre hercov a ich celkovú vizáž, ktorá je najmä pridelikátnych rolách esenciálna.
  • Skladateľ a zvukový dizajnér – Táto dvojica sa stará o celkové ozvučenie filmu, či už ide o tvorbu rozsiahlych piesní a soundtrackov, alebo jednoduchých, sprievodných zvukov.

Produkcia: 18-hodinová rutina

V tejto fáze prebieha samotné nakrúcanie, získava sa hrubý materiál, z ktorého budú neskôr vybrané potrebné časti.


Najväčšie trapasy hercov: Tieto momenty si hviezdy za klobúk nedajú!


Aj keď väčšina divákov sa na hercov pozerá ako na „ľudí s veľkými výplatami“, pravdou je, že ich práca je často nesmierne únavná a stresujúca. Proces tvorby filmu trvá mesiace a kvôli maximalizácii efektívnosti filmári nakrúcajú 14 až 18 hodín denne, čo je najmä pre hercov v ťažkých, nepohodlných kostýmoch či s komplikovanými make-upmi hotovým peklom. Logickým dôsledkom extrémnej pracovnej doby je nedostatok spánku, podráždenie a nervozita. Kvôli týmto faktorom zvyknú filmári minimálne raz usporiadať oslavnú párty, aby hercom poďakovali za ich úsilie a podporili tímového ducha. Na konci každého dňa režisér informuje produkčnú spoločnosť o priebehu nakrúcania a vykonáva revíziu nových záberov.


Zmeny hercov z Krok za krokom: Týmto herečkám z krásy neubudlo!


Zákulisné scény z filmu
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: internet)

Post-produkcia: Keď sa zo záberov stáva film

Editovanie nakrútených záberov pomocou strihu a rôznych programov pre úpravu audio a vizuálnych efektov. Esenciálna fáza pre všetky špeciálne triky a rôzne iné úpravy grafiky. Všetky zábery prejdú starostlivou kontrolou a podľa režisérových pokynov sa špecifické časti vyčlenia, upravia a zahrnú do finálneho diela, teda filmu. Zjednodušene povedané, tento bod je zasvätený akejkoľvek digitálnej úprave, ktorú pripravovaná snímka potrebuje.


Trapasy po slovensky: Čo nemali naše telky nikdy pustiť na obraz?


Okrem digitálnych zásahov týkajúcich sa vizuálnej stránky sa nahráva tzv. filmový soundtrack, ktorý je následne ako zvuková stopa pridaný do jednotlivých scén.

Megan Fox na červenom
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

Distribúcia: Slávny červený koberec

Finálny produkt je v poslednej fáze distribuovaný do siete kín a neskôr aj na DVD či Blu-ray nosiče. V prípade úspechu sa vytvára filmový merčandajz, teda rôzne reklamné predmety.


Ako vznikala televízia: Príbeh vynálezu, ktorý zmenil svet


Po dokončení filmu sa autori intenzívne venujú jeho promovaniu a reklame. Vytvorené sú novinárske balíčky, možnosti pre interview, trailery, plagáty a podobne. Premiéru vysokorozpočtových filmov sprevádza ikonická oslava so slávnym červeným kobercom, po ktorom hlavné hviezdy filmu prechádzajú z limuzín do budovy.

Michelle Monaghan na červenom
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)


Filmový sex mimo kamier: VIDEO obdarenej krásky plné trápnosti


TOP 10 najúspešnejších filmov všetkých čias (rebríček portálu filmmaking.com)

Avatar – 2,782,275,172 dolárov
Titanic – 2,185,372,302 dolárov
The Avengers – 1,510,617,210 dolárov
Harry Potter a Dary smrti II – 1,328,111,219 dolárov
Transformers: Odvrátená strana mesiaca – 1,123,746,996 dolárov
Pán Prsteňov: Návrat kráľa – 1,119,929,521 dolárov
Piráti z Karibiku: Truhlica mŕtveho muža – 1,066,179,725 dolárov
Toy Story 3 – 1,063,171,911 dolárov
Temný rytier povstal – 1,058,497,581 dolárov
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna – 1,043,871,802 dolárov

Viac o téme: Nakrúcanie filmuAko sa nakrúca film
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu