Streda24. apríl 2024, meniny má Juraj, zajtra Marek, Marko, Markus

Desať vecí, ktoré ste o Vykúpení z väznice Shawshank nevedeli

Operná scéna Zobraziť galériu (11)
Operná scéna

Rok 1994 bol na filmy doposiaľ jedným z najsilnejších v dejinách. Forrest Gump, Pulp Fiction, Leon, Ed Wood, Maverick, to je len zopár z diel, ktoré mohli diváci pred dvadsiatimi rokmi po prvýkrát vidieť. V prehľade sme však, ako si niektorí môžu všimnúť, opomenuli ešte jeden film – Vykúpenie z väznice Shawshank. Jeden z divácky najobľúbenejších filmov všetkých čias, ktorý si vyslúžil i sedem nominácií na Oscara.

V júli tohto roku uplynulo dvadsať rokov odvtedy, čo sa do slovenských kín dostal filmový klenot pod názvom Vykúpenie z väznice Shawshank. Pri príležitosti tohto okrúhleho jubilea sme sa rozhodli vybrať desať zaujímavých pikošiek, ktoré sa ku filmu vzťahujú a o ktorých možno doposiaľ ani neviete.

Vo filme si zahral aj syn Morgana Freemana

Vykúpenie z väznice Shawshank dodnes patrí medzi najväčšie filmové úlohy Morgana Freemana. Stvárnil tu postavu Ellisa Boyda Reddlinga, ktorému však väčšina nepovedala inak než „Red“. Už menej známym faktom zostáva, že v tomto legendárnom filme sa objavil aj Morganov syn a taktiež herec, Alfonso Freeman. Ten často chodil s otcom na nakrúcanie a odmenou mu bolo to, že na Redových prepúšťacích papieroch z väzenia bola práve jeho fotka. Alfonso sa tiež objavil ako komparz v dave väzňov, keď privádzali Andyho do väzenia. Pre „klan“ Freemanovcov to nebola jediná spoločná spolupráca, Alfonso sa totiž o rok na to objavil v nemenej kultovom filme Sedem, kde stvárnil laboratórneho technika.

20 rokov Forresta Gumpa: Pikošky, o ktorých ste určite nevedeli!

Alfonso Freeman
Zobraziť galériu (11)

Stephen King dostal za film $5.000

Kým za práva na sfilmovanie slávnych románov Stephena Kinga stáli hollywoodských mogulov nemalé peniaze, tak v prípade krátkych príbehov bola situácia iná. Jedna z obľúbených historiek hovorí, že King za práva ku Shawshanku dostal iba jediný dolár. „V čase, kedy som ho oslovil kvôli právam k Shawshanku bol k odpredaju prístupný,“ uviedol Frank Darabont. Napokon však King dostal oveľa viac než len jediný dolár a to $5.000, čo je však v porovnaní s nielen dnešnými, ale aj s cenami pred päťdesiatimi rokmi stále pomerne málo. Zaujímavé je, že šek na spomínanú sumu si King nielenže nikdy nevyzdvihol, ale ho ešte aj zaslal späť Darabontovi s úsmevnou poznámkou, že nech to využije, ak bude niekedy náhodou potrebovať na kauciu.

Stephen King
Zobraziť galériu (11)

Takmer čisto „mužský“ film

Vo Vykúpení z väznice Shawshank by ste ženské postavy s replikami hľadali len problematicky. V Shawshanku sa napokon objavili len dve herečky, ktoré by mali nejaké repliky, obe však v natoľko malých úlohách, že si na ne diváci možno ani nespomenú. Prvá bola dáma, ktorá sa v potravinách sťažovala na Redove schopnosti a druhou bola slečna, ktorá Andyho obsluhovala v banke. Shawshank je teda takmer čisto „mužský“ film.

Kultové Hviezdne vojny: Najúspešnejšia filmová séria všetkých čias

Tim Robbins a Morgan
Zobraziť galériu (11)

Tima Robbinsa navrhol na hlavného predstaviteľa Morgan Freeman

Pre dnes 56-ročného Tima Robbinsa sa účinkovanie v Shawshanku stalo jeho životnou úlohou. Zaujímavý je však spôsob, ako sa k úlohe Robbins dostal. Producenti filmu totiž Morganovi Freemanovi predostreli zoznam hercov s otázkou: „Tak, koho chcete, aby hral Andyho?“ Freeman sa pozrel na zoznam a uvidel tam meno Robbinsa. Nemal pochybnosti. „Tento. On je ten správny. Sú určití herci, od ktorých chcete, aby robili určité veci a on bol týmto hercom.“ Robbinsovi postava Andyho priniesla nielen celosvetovú slávu a množstvo fanúšikov, ale aj nominácie na niektoré prestížnejšie ceny, ako napríklad Screen Actors Guild Awards.

Tim Robbins
Zobraziť galériu (11)

U Franka Darabonta Tommyho zabili

Možno si ešte spomeniete na postavu Tommyho (hral ho Gil Bellows, pôvodne však bola písaná pre Brada Pitta!), ktorý mal zásadné informácie k Andyho prípadu, no nikdy ich nemal šancu povedať súdu, keďže ho riaditeľ väznice nechal popraviť. V Kingovej predlohe zostal mladý väzeň nažive, no Darabont sa pre ambíciu zvýšiť dramatický účinok filmu, rozhodol „obetovať“ práve Tommyho. Obhajoval to snahou ukázať nielen divákom, ale predovšetkým aj Andymu to, čomu skutočne čelí a aj to, že títo domnelí ochrancovia práva sa neštítia pred ničoho. Bol to moment kedy sa Andy rozhodol, že s tým musí niečo urobiť.

Tommy
Zobraziť galériu (11)

Vo filme si zahrali aj skutoční dozorcovia

Hoci Stephen King situoval dej svojho románu do Maine, tak Darabont nakrúcal v Mansfielde, v štátnom nápravnom zariadení, kde si svoj trest odpykávali tí najväčší zločinci. Darabont dal vo filme príležitosť vyniknúť aj niektorým dozorcom, ktorí v tomto zariadení skutočne pôsobili. Spočiatku bola ich funkcia viac či menej len ako komparz, no Darabontovi sa niektorí natoľko zapáčili, že im napísal aj repliky. „Niektorí z nich boli skutočne dobrými hercami,“ uviedol neskôr.

Priatelia oslavujú 20. výročie: Toto ste o nich určite nevedeli

Dozorca
Zobraziť galériu (11)

„Operná scéna“ bola odkazom na Darabontovu prácu

Jednou z najslávnejších scén vo Vykúpení z väznice Shawshank je tá, v ktorej Andy pustí svojim spoluväzňom prostredníctvom väzenského rozhlasu platňu prostredníctvom ktorej chcel svojim kamarátom umožniť cítiť sa aspoň na krátku chvíľu slobodne. Táto ária z Figarovej svadby zároveň odkazovala ku Frankovi Darabontovi, ktorý Mozartovu operu počúval často pri písaní scenára Shawshanku. Na výslednej podobe celej scény sa podieľal aj samotný Robbins, od ktorého pochádzala myšlienky zosilniť zvuk v čase, keď mu dozorcovia a riaditeľ rozkazovali, aby hudbu stíšil, respektíve úplne vypol.

Záverečná scéna na pláži v pôvodnom scenári nebola

Darabontov scenár končil scénou, v ktorej Red čakal na autobus, avšak štúdio sa rozhodlo, že takýto záver by bol veľmi nedivácky, keďže publikum chcelo vidieť, ako sa dvaja kamaráti z väzenia stretnú opäť, ale tentoraz už na slobode. Darabont preferoval „svoj“ koniec, no, keďže štúdio ho nechcelo povoliť, musel narýchlo dopísať iný záver. „Keď uvidíte týchto dvoch mužov, ako sa opäť uvidia, prepadne vás pocit, že obaja žili len kvôli tomuto momentu, kedy sa znova stretnú. Takže, je to vlastne love story,“ uviedol Freeman.

Morgan Freeman
Zobraziť galériu (11)

Magické číslo 237

Po tom, čo sa Andymu podarí z väzenia ujsť, tak dozorcovia sa ponáhľajú, aby vypočuli jeho najbližšieho kamaráta Reda, ktorý, ako dúfali, im poskytne nejaké informácie. Keď prišli k jeho cele, tak zakričali. „Otvorte 237!“ Pre tých, ktorí Stephena Kinga nepoznajú, to bolo len obyčajné číslo, pre iných Kingova „značka“. Toto číslo, 237, sa totiž objavovalo aj na dverách v Osvietení a sumu $2.37 si medzi sebou aj rozdelili chlapci vo filme Stoj pri mne. Pre Kinga je toto trojčíslie priam posvätné a často sa objavuje v jeho knihách.

NAJ filmové prešľapy: Tieto chyby ste si zaručene (ne)všimli!

Kingovo číslo 237
Zobraziť galériu (11)

Andyho Exodus

Keď po Andyho úteku otvoria jeho Bibliu, objavia v nej miesto, kde mal dlhé roky ukryté svoje kladivko, prostredníctvom ktorého sa mu podarilo prekopať sa až na slobodu. Zaujímavé je však niečo iné a to, že dozorca túto knihu otvorí na časti, ktorá má označenie Exodus. Nie je to však žiadna náhoda, keďže Kniha Exodus popisovala to, ako sa Židom podarilo utiecť do Egypta. Frank Darabont v tomto videl určitú paralelu s hlavným hrdinom jeho filmu.

Exodus
Zobraziť galériu (11)

Viac o téme: Morgan FreemanTim RobbinsVykúpenie z väznice Shawshank
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu