Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Keď zasiahne cenzúra: Desať filmov, ktoré si niekde nepozriete!

Leonardo DiCaprio vo filme Vlk z Wolf Street Zobraziť galériu (11)
Leonardo DiCaprio vo filme Vlk z Wolf Street

Kým my si môžeme na Vlka z Wolf Street skočiť do kina, v niektorých krajinách si ľudia zháňali tento film na čiernom trhu. Scorseseho film je však len jeden z mnohých, ktorý sa nedostal cez cenzúru. Vedeli ste napríklad, že ani Hry o život či 2012 by ste si všade beztrestne pozrieť nemohli?

Cenzúra je stará skoro ako umenie samo. Azda vo všetkých druhoch umenia sa vyskytovali diela, ktoré boli pre určitú skupinu ľudí natoľko dráždivé a nevhodné, že sa ich radšej rozhodli zakázať. Najvážnejšími adeptami na takýto plošný zákaz boli, v prípade filmového umenia také tituly, ktoré boli príliš násilné, s proti-náboženskými motívmi, s explicitnými sexuálnymi scénami, alebo také, ktoré kritizovali vládnucu elitu alebo ohrozovali mravnosť.

Takto cenzúrou zasiahnuté filmy bolo zakázané premietať, predávať či požičiavať a hrozili za to tresty. Zakázané ovocie však chutí najlepšie a aj práve táto neplánovaná reklama sa podpísala na tom, že mnohé filmy, na rozdiel od tých menej kontroverzných, nezapadli prachom a stali sa symbolom toho, čo sa kedysi točilo. Zaujímavé je však aj to, že nálepku nežiadúceho filmu získali aj mnohé veľmi známe tituly, ktoré vypredávali kinosály. To, prečo tomu tak bolo, si môžete prečítať nižšie.

Noe (2014) – zakázaný v Malajzii, Indonézií alebo v Spojených arabských emirátoch

Zatiaľ posledný film Darrena Aronofského neoslovil podľa všetkého nielen fanúšikov, ale ani cenzorov z Malajzie či Indonézie, ktorý ho označili za nežiadúci ani nie dva týždne po premiére. Dôvod bol prostý, zobrazenie Noeho Russellom Crowom podľa nich nezodpovedalo islamskému právu, podľa ktorého má byť akýkoľvek prorok vyobrazený spôsobom, aby to neodporovalo tomu, že uctievaný má byť len Boh. Film zakázali aj v Spojených arabských emirátoch, rovnako ako aj v Katare či Bahrajne. Aby sme však boli objektívne, aj v USA sa objavovali kritické hlasy namierené voči Aronofskému filmu upozorňujúce na mnohé historické nepresnosti, štúdio Paramount sa však poistilo a pri propagácií upozorňovalo na možnosť úprav v prospech umeleckej hodnoty.

Mohlo by vás zaujať: Najsťahovanejšie filmy roku 2014: Toto pirátov zaujímalo najviac

Z filmu Noe
Zobraziť galériu (11)

Maniak (2013) – zakázaný na Novom Zélande

Kým v prípade filmu Noe boli dôvodom zákazu náboženské kontroverzie, hororový slasher Maniak, v ktorom si zahrala hviezda z Pána Prsteňov Elijah Wood, bol na tom inak. Film sa úradu posudzujúcom filmy na Novom Zélande zdal byť príliš brutálny a obmedzili jeho projekciu výhradne na festivaly. Maniak rozhodne nie je ten najkrvavejší slasher, avšak nálepku nežiadúci z jeho spravila forma filmového rozprávania, kedy divák na všetko nazeral skrz oči hlavného hrdinu. „...Pravdepodobne to povedie k narušeniu empatie u niektorých divákov,“ vysvetľoval zástupca úradu to, prečo sa rozhodli premietanie filmu výrazne oklieštiť.

Mohlo by vás zaujať: Veľkolepý Pán prsteňov: Tolkien súhlasil len kvôli finančným suchotám

Elijah Wood vo filme
Zobraziť galériu (11)

Vlk z Wolf Street (2013) – zakázaný napríklad v Keni

Extrémne veľa nahoty, sexu, orgií, hedonizmu a nadávok, práve to rozhodlo o tom, že Vlk z Wolf Street, životopisný film o legendárnom finančníkovi a podvodníkovi Jordanovi Belfortovi, sa v Keni stal nežiadúcim. Ako sme však už písali vyššie, kontroverzia budí záujem a veľké množstvo Keňanov si film zadovážilo na čiernom trhu v prepočte za pol dolára. Veľkí filmoví distribútori volali po odvolaniu zákazu, avšak cenzori boli neoblomní. „Robíme to pre dobro našich detí a našich žien,“ argumentovali.

Mohlo by vás zaujať: Fenomenálny Leonardo DiCaprio: Ekoaktivista milujúci filmové plagáty

Leonardo DiCaprio vo filme
Zobraziť galériu (11)

Hry o život (2012) – zakázaný napríklad vo Vietname

Žiť vo Vietname a byť fanúšikom hororov znamená časté odriekanie. Vietnamská cenzúra je totiž azda už známa tým, že zakazuje horory ako na bežiacom páse. Komisia, ktorá o tom rozhoduje, neberie v úvahu len množstvo násilia alebo sexuálnych scén, ale aj škodlivosť deja. Jeden film si tak takto vyslúžil zákaz pre to, že v ňom režisér zobrazil príbeh šikanovaného študenta, ktorý sa rozhodol pomstiť svojim tyranom, tak, že ich zabije. Na čiernu listinu sa vo Vietname však dostali aj Hry o život alebo Ghost Rider 2, ktorým pomyselný väz zlomilo len to, že boli skrátka príliš násilné.

Mohlo by vás zaujať: Úspešné Hry o život: Dočkáme sa ďalších filmov?

Z filmu Hry o
Zobraziť galériu (11)

Saw 3D (2010) – zakázaný napríklad v Nemecku

Aj európske štáty si dávajú pozor na to, čo svojim divákom dovolia sledovať. V Nemecku upadol v posledných rokoch do nemilosti film Saw 3D, šieste pokračovanie dnes už azda kultovej hororovej série, ktorú odštartoval v roku 2004 svojim filmom James Wan. Saw 3D obsahoval viacero až príliš násilných scén, čo prinútilo nemecké orgány konať. Vlastnenie DVD teda trestné nie je, ale premietanie originálnej, teda neupravenej, verzie už je a hrozí za ňu tvrdý postih. Nemci však našli spôsob ako čiastočne uspokojiť dopyt a vydali špeciálnu verziu, ktorá bola zbavená kontroverzných scén, čím sa tento film stal prístupným i pre široké masy. Ale kto si dnes vie predstaviť Saw bez násilia?

Mohlo by vás zaujať: Filmové plagáty, pri ktorých to prehnali: Nechutné, zvrhlé aj sexi

Z filmu Saw 3D
Zobraziť galériu (11)

2012 (2009) – zakázaný napríklad v Severnej Kórey

Príčina zákazu filmu 2012 v Severnej Kórey jednoznačne vybočuje z obvyklých príčin. Za všetko môže Kim Jong-il, ktorý rok 2012 označil za šťastný rok, čo súviselo aj s tým, že by vtedy svoje nedožité jubileum oslavoval Kim Il-sung. A práve obava z toho, že by mohol byť týmto filmom šťastný rok narušený bola príčinou zásahu zo strany cenzorov. Vidieť ako je Severná Kórea ničená prírodnými katastrofami bolo niečo, čo sa nezlučovalo s predstavou dokonalého roku. Podobne však ako aj v prípade Vlka z Wolf Street, situáciu využil čierny trh a pašeráci z Číny prinášali ďalšie a ďalšie kópie.

Mohlo by vás zaujať: Najhoršie snímky roka: Týmito filmami sa hviezdy chváliť nebudú

Z filmu 2012
Zobraziť galériu (11)

Bruno (2009) – zakázaný napríklad na Ukrajine

Zo všetkých európskych štátov je Ukrajine v posledných rokoch tou najaktívnejšou, čo sa cenzúry filmov týka. Jedným z mnohých titulov, ktorý sa ocitol na čiernej listine je komédia so Sachom Baronom Cohenom pod názvom Bruno. Príčina toho, prečo sa stal film nežiadúcim, je v tomto prípade zrejmá – homosexuálna téma, sexuálne scény a obscénny jazyk. Cohenove filmy na Ukrajine nemajú na ružiach ustlané a podobný osud stretol ešte pred Brunom aj Borata. S výnimkou týchto dvoch filmov si ukrajinskí diváci nepozrú ani Evil Dead (2013), Saw VI (2009) alebo Hostel II (2007).

Mohlo by vás zaujať: Bruce Willis a jeho cesta ku sláve: Úžasný príbeh koktavého chlapca

Sacha Baron Cohen vo
Zobraziť galériu (11)

Persepolis (2007) – zakázaný napríklad v Libanone

Honor azda najkratšieho filmového zákazu v dejinách si vyslúžil animovaný film Persepolis, ktorý sa stal v Libanone nežiadúcim kvôli jeho kritickému zobrazeniu islámskej revolúcie. Pikantné na tom bolo to, že kým v Libanone sa nesmel premietať, v Iráne s tým problém nemali. Proti zákazu sa zdvihla vlna nevôle zo strany miestnych intelektuálov a už o dvadsaťštyri hodín na to sa situácia zmenila.

Mohlo by vás zaujať: Sláva im nestúpla do hlavy: Herci, s ktorými je radosť spolupracovať

Z filmu Persepolis
Zobraziť galériu (11)

Lara Croft Tomb Raider: Kolíska života (2003) – zakázaný napríklad v Číne

Komunistická Čína, možno prekvapujúco, nepatrí medzi krajiny, v ktorých by filmy „zo Západu“ trpeli častou cenzúrou. V roku 2003 však tento neblahý osud postihol film a Angelinou Jolie Lara Croft Tomb Raider: Kolíska života, keďže podľa čínskych orgánov zobrazil krajinu v negatívnom svetle a so zlovolnými úmyslami ako krajinu nachádzajúcu sa v chaose a pred rozkladom. Režisér však niečo podobné očakával: „Sme veľmi sklamaní, ale nemôžem povedať, že sme prekvapení.“

Mohlo by vás zaujať: Angelina Jolie o konci hereckej kariéry: Toto plánuje do budúcnosti

Z filmu Lara Croft
Zobraziť galériu (11)

Schindlerov zoznam (1993) – zakázaný napríklad v Indonézií

Arabské krajiny a tie, ktoré uznávajú islamské náboženstvo, boli v roku 1993 pobúrené, citujeme, „propagandou“ zo strany Stevena Spielberga, ktorý bol podľa nich v Schindlerovom zozname príliš jednostranný, a to tak, že Židov vykreslil ako inteligentných a dobrých, kým Nemcov ako brutálnych. Libanon, Malajzia, Egypt i Indonézia postupne film zakázali, oficiálne kvôli násilným scénam a nahote, argumentujúc, že by premietanie filmu mohli vyvolať až nepokoje v uliciach. Pravda však v niektorých prípadoch bola taká, že Spielbergov film nepriamo upozornil na vyvražďovanie menšiny väčšinou v niektorých krajinách, čo sa niektorým pochopiteľne nepáčilo.

Mohlo by vás zaujať: Vytúžený Oscar im stále uniká: Naozaj si ho za svoje výkony nezaslúžili?

Z filmu Schindlerov zoznam
Zobraziť galériu (11)

Viac o téme: Leonardo DiCaprio2012Hry o životJennifer LawrenceováNoeVlk z Wolf StreetManiak
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Vo svete IT

Článkov: 9

Ďalšie zo Zoznamu