Dobyvatelia stratenej archy
86% 88% 96%  
 

Dobyvatelia stratenej archy
90%

 
Pôvodný názov: Raiders of the Lost Ark
Dĺžka: 145 minút
Žáner: akcia, dobrodružstvo
Krajina: USA

Rok: 1981
Réžia: Steven Spielberg
Napísal: , ,
Hrajú: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Ronald Lacey, John Rhys-Davies
Píše sa rok 1936. Archeológ a dobrodruh Dr. Henry Jones, prezývaný Indiana Jones, sa vracia z ďalšieho neúspešného boja so svojím úhlavným nepriateľom, vzdelaným, ale úlisným francúzskym archeológom Dr. Rene Belloqom.

Po návrate na univerzitu Jonesa v kancelárii navštívia agenti americkej tajnej služby, ktorí zachytili nemeckú depešu, ale nechápu jej obsah. Indiana Jones ju však rozlúšti pochopí, že nacisti hľadajú v Egypte bájnu biblickú Archu zmluvy - schránku starých Židov s doskami s Desatorom. Arche sa prisudzujú nadprirodzené vlastnosti a mala by svojmu vlastníkovi zabezpečiť neporaziteľnosť.
Indiana zistí, že sa Nemcom podarilo objaviť bájne mesto Tanis, kde má byť Archa podľa legendy uložená. Jonesa poveria úlohou nájsť Archu skôr ako nacisti, ktorí ju chcú zneužiť k svetovláde, a dopraviť ju bezpečne do Spojených štátov. Na presnú lokalizáciu Archy im však chýba hlavica kamennej berly, ktorú mal Jonesov učiteľ, profesor Ravenwood
Jones sa vypraví za jeho dcérou Marion do Nepálu, kde žena vedie lacnú krčmu a privyrába si pijanskými pretekmi. Urazí sa, keď zistí, že Indy prišiel iba preto, aby ju požiadal o hlavicu berly. Keď ich prepadne bezohľadný gestapák Toht s najatými nepálskymi zabijakmi, sľúbi mu Marion pomoc.

V Egypte sa Indy spojí so svojím priateľom Sallahom, ktorý ho informuje o tom, v akej fáze hľadania sú nacisti. Ba čo viac - vedie ich jeho odveký nepriatwľ Belloq. Indy zistí, že Nemci majú zlé údaje a kopú na nesprávnom mieste. Nacisti sa pokúsia Indyho otráviť, ale on včas rozpozná nebezpečenstvo, nedokáže však zabrániť tomu, aby neuniesli Marion. Keď auto, ktoré ju odvážalo, exploduje, je presvedčený, že je mŕtva.
Aj keď je skľúčený žiaľom, pokračuje v pátraní, prenikne na nemecké vykopávky a s pomocou berly zistí, kde sa Archa nachádza. Podarí sa mu ju nájsť, v tom okamihu sa však objavia Nemci s Belloqom a zmocnia sa jej. Indiana s nasadením života zničí lietadlo, ktorým chceli nacisti Archu odviezť Hitlerovi, a zmocní sa auta, ktoré ju preváža do Káhiry. Naloží ju na loď a odváža do Ameriky, lenže karta sa čoskoro obráti a Archy sa opäť zmocnia Nemci. A nielen to, do ich zajatia sa dostane aj sám Indiana Jones, ktorý zistí, že Marion je živá a majú ju nacisti v moci.
Indy znovu zasiahne - vnikne na ponorku vezúcu Archu na opustený ostrov, kde sa ju chystá Belloq otvoriť...

Americký dobrodružný thriller (1981). a ďalší.