Dĺžka:
130 minút
Žáner:
akcia, dobrodružstvo, fantasy
Krajina:
USA
Rok:
2008
Réžia:
Guillermo del Toro
Napísal:
Guillermo del Toro , Mike Mignola
Hrajú:
Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, John Alexander, James Dodd
Obsah:
Roku 1944 objavil tím výskumníkov paranormálnych javov a americkej armády na pobreží Škótska čudesného tvora. Potajme si ho adoptoval profesor Bruttenholm. Zvláštny tvor miluje sladkosti a televíziu, je červený, má odpílené rohy a diabolskú ruku. Dostane krycie meno Hellboy.
Na Vianoce 1955 mu profesor rozpráva legendu o zlatej armáde. Je to legenda o vojne medzi ľuďmi a mystickými príšerami. Medzi bojujúcimi bol aj elfský kráľ Balor, ktorý na radu svojho kováča dal vytvoriť zlatú armádu, ktorá bola taká strašná a neporaziteľná, že boje ustali.
Armádu ovládal člen kráľovskej rodiny, ktorý mal nasadenú špeciálnu zlatú korunu. Keď však armáda nemilosrdne zabíjala ľudí, Balor začal svoje rozhodnutie ľutovať. ľuďom prenechal mestá a elfovia sa stiahli do lesov. Korunu rozdelil na tri kusy a jeden dal ľuďom, aby žiadny elf nemohol armádu zneužiť. S tým však nesúhlasil jeho syn, princ Nuada. Odišiel do exilu a prisahal, že sa vráti, až ho jeho tvorovia budú potrebovať...
V súčasnosti sa princ Nuada spojí s obrovským monštrom, pánom Winkom. Spoločne prepadnú aukčnú sieň, pobijú ľudí, vypustia niekoľko príšer a zmocnia sa ľudskej časti koruny, ktorá ovláda zlatú armádu. Na miesto povolajú tím expertov úradu pre paranormálne javy.
Jeho vedúci agent Manning už nezvláda ustavičné Hellboyove excesy, ktorého už niekoľkokrát vyfotografovali na verejnosti. Požiada preto o pomoc. Z Washingtonu príde expert, nehmotné médium Johann Krauss, aby sa ujal vedenia tímu a skrotil Hellboya.
Pri vyšetrovaní v aukčnej sieni tím napadnú mäsožravé zubničky, ktoré zožerú niekoľko členov tímu. Hellboyova priateľka Liz sa premení na plameň a netvory spáli. Pri obrovskom výbuchu vypadne Hellboy z okna a dopadne priamo medzi zhromaždených novinárov. Z horiacej budovy vzápätí vyjde Liz a Abe Sapien. Totožnosť monštier tak prestane byť tajomstvom. Novinárov zaujíma iba jediné - či nie sú nebezpečné...
Medzitým sa princ Nuada s Winkom vrátia do svojho rodiska. Nuada ide za svojím otcom Balorom a chce, aby oživil zlatú armádu. Ľudí treba zničiť, lebo sa čoraz väčšmi rozťahujú, klčujú lesy a hubia vzácne tvory. Balor odmietne, a tak ho Nuada zabije a vezme si jeho časť koruny. Tretiu časť má Nuadova sestra Nuala, ktorá videla vraždu svojho otca a rýchlo ujde.
Ukryje sa v podzemnej ríši skrytej pod newyorským mostom. Tam zavedie tím vyšetrovateľov jediná zubnička, ktorá prežila masaker v aukčnej sieni. Krauss s pomocou svojich mentálnych schopností nájde vstup do jaskyne a pátranie ich zavedie až ku skrývajúcej sa princeznej.

Akčný dobrodružný film USA-Nemecko (2008).
Dĺžka videa: 02 min. 12 sek.