Hogo fogo Homolka
72% 79%  
 

Hogo fogo Homolka
75%

 
Pôvodný názov: Hogo-fogo Homolka
Dĺžka: 80 minút
Žáner: komédia
Krajina: Československo

Rok: 1970
Réžia: Jaroslav Papoušek
Napísal:
Hrajú: Marie Motlová, Josef Šebánek, Helena Růžičková, František Husák, Josef Kolb
Rodina Homolkovcov - Ludva a Heduš, Ludvovi rodičia a Ludvove deti, dvojčatá Péťa a Máťa - oslavuje významnú udalosť, konečne si mohli kúpiť auto. Ihneď jazdia na malé výlety na Hradčany, na letisko, a plánujú aj väčšie.
Radosť im však pokazí list od prababičky. Pradedo je na smrť chorý a treba sa s ním prísť rozlúčiť. Namrzení Homolkovci preto zamieria do juhočeskej dedinky, kde prarodičia žijú. Ich zlá nálada sa nezlepší ani po príjazde do vidieckej chalupy.
Prastarý otec si vyšiel nad ránom do lesa a potom na výstavu loveckých psov, babička s ich príchodom nerátala a nemá im čo ponúknuť na jedenie. Homolkovci privezú z krčmy aspoň špekáčiky a pivo, pradedo si zatiaľ užíva s priateľmi na poľovníckej slávnosti, popíja a už sa mu vôbec nechce zomrieť.
Pražskí Homolkovci sa rozlúčia s prababičkou a vracajú sa domov. Cestou sa ešte zastavia pri rybníku, kde sa babička kedysi ako dieťa topila a aj teraz by sa takmer utopila znova. Keď ju ostatní členovia rodiny zachraňujú, skončia vo vode aj oni.
Pradedo sa šťastne vracia zo slávnosti...
Na lesnej ceste však dostane mŕtvicu a zomrie.
Homolkovci podľahnú čaru letného dňa a kúpu sa. S príjemne chladivou vodou akoby odhodili banalitu svojho života. Nevidia, že po hrádzi ide auto s mŕtvym prastarým otcom...

Komédia, ČR (1970).