Kokaín
76% 82% 87%  
 

Kokaín
82%

 
Pôvodný názov: Blow
Dĺžka: 180 minút
Žáner: dráma, krimi, biografický
Krajina: USA

Rok: 2001
Réžia: Ted Demme
Napísal: , ,
Hrajú: Johnny Depp, Penélope Cruz, Jordi Mollŕ, Franka Potente, Rachel Griffiths
V 70. rokoch minulého storočia došlo v USA v krátkom čase k masovému rozšíreniu kokaínu. Ešte v predchádzajúcom desaťročí bol relatívne bezvýznamnou, okrajovou, aj keď nelegálnou drogou, koncom sedemdesiatych rokov dosahoval už obrat obchodu s kokaínom niekoľko miliárd dolárov.
Je všeobecne známe, že za týmto boomom stáli kolumbijské drogové kartely, ktoré sa na ceste za vyššími zisky nezastavili pred ničím. Menej sa už vie, že by sa im taký strmý nárast len ťažko podaril, keby nemali v USA svoju spojku.
Tou bol George Jung (JOHNNY DEPP), rodák z malého amerického mesta v Novom Anglicku, ktorý koncom šesťdesiatych rokov počas kvetinového leta začal v Kalifornii svoju vlastnú cestu za americkým snom. Z pôvodne drobného priekupníka, ktorý predával na pláži marihuanu, sa Jung stal práve tým človekom, ktorý začal do Ameriky dovážať kokaín vo veľkom a vďaka svojim schopnostiam aj stykom z neho vzápätí vytvoril módu, ktorej podľahli nielen študenti, ale aj obchodníci a hviezdy šoubiznisu.
To, o čom väčšina z ľudí môže iba snívať, sa pre George Junga stalo realitou - vlastnil honosné sídla, zbierku športových áut, obliekal sa u najznámejších návrhárov a jeho večierky patrili k najhonosnejším.. Aj tak sa jeho príjmy nezmenšovali, naopak, bol deň zo dňa bohatší. Úspešná spolupráca so šéfom meddelínskeho karteli Pablom Escobarom (CLIFF CURIS) trvala niekoľko rokov.
Len jedna vec sa Georgeovi vyhýbala - láska, po ktorej celý život túžil. O svoju veľkú lásku Barbaru Buckleyovú (FRANKA POTENTEOVÁ) prišiel, manželka - hašterivá a hlúpa kolumbijská bábika Mirtha (PENÉLOPE CRUZOVÁ) milovala iba prepych, ktorý jej, kým ho nezatkli a neodsúdili, poskytoval.

Americký životopisný film (2001). (121min.)