Mission: Impossible II
77%

 
Pôvodný názov: Mission: Impossible II
Dĺžka: 125 minút
Žáner: thriller, akcia, dobrodružstvo
Krajina: USA, Nemecko

Rok: 2000
Réžia: John Woo
Napísal: , , ,
Hrajú: Tom Cruise, Dougray Scott, Thandie Newton, Ving Rhames, Richard Roxburgh
Doktora Nekorviča, ruského molekulárneho biológa, v lietadle do Atlanty okradnú o tašku so vzácnym obsahom. Jeden zo zločincov je odkonale maskovaný za agenta CIA Ethana Hunta, s ktorým bol doktor v kontakte kvôli nebezpečnej látke Chiméra. Lupiči vyskočia s padákmi, lietadlo s omámenými cestujúcimi havaruje.
Pravého Ethana Hawka odvolá šéf z dovolenky, aby stratenú Chiméru našiel. Podľa inštrukcií sa v Seville spojí s krásnou zlodejkou Nyah Hallovou a čoskoro sa z nich stanú milenci. Hunt musí vypátrať zbehnutého agenta Seana Ambrosea, ktorý údajne Chiméru ukradol. Nyah, ktoré bola Seanovou milenkou, sa má k nemu vrátiť a získať informácie. Po hádke s tým Nyah súhlasí. Hunt jej implantuje minivysielačku a odcestujú do Sydney.
Huntovi pomáha počítačový špecialista Luther Strickell a austrálsky kolega Billy Baird. Cez satelit sledujú, ako sa Nyah stretne s Ambroseom a minivysielačku neodhalí ani jeho podozrievavý zabijak Hugh Stamp. Hunt zistí, že Chiméra je smrteľný vírus, vyvinutý Nekorvičom. Jedinou účinnou protilátkou je zároveň vyvinutý Bellerofon.

Hunt kontaktuje Nyah na dostihoch, kde sa Ambrose stretne so šéfom farmaceutického koncernu McCloyom, ktorého vydiera s pomocou pamäťovej karty z Nekorvičovho digitálneho fotoaparátu. Nyah kartu riskantne ukradne, Hunt si skopíruje údaje a Nyah ju vráti späť - omylom však do iného vrecka. Údaje z karty popisujú účinky Chiméry, ktorá napadá červené krvinky a spôsobuje rýchlu smrť, ak sa včas nepodá protilátka. McCloya unesú.
Nyah pochopí, že Ambrose odhalil jej spoluprácu so CIA a ujde. Stretne sa s Huntom, ale netuší, že je to maskovaný Ambrose. McCloy sa preberie v kyslíkovom stane, kde mu doktor Nekorvič oznámi, že ho nakazil. To isté predtým magnát urobil aj jemu a zámerne mu nepodal protilátku, aby spoznal účinky víru. Pod maskou Nekorviča sa v laboratóriu skrýval Hunt, ktorý iba blufoval, aby zistil od McCloya pravdu.
Ambrose zasiahnutý zradou milovanej ženy, odhadne správne ďalší Huntov krok - vlámanie sa do laboratória, kde sa Chiméra vyvíjala. Naozaj sa tak stane. Huntovi sa podarí zničiť kultivácie Chiméry, zlikviduje všetky vzorky okrem jedného. V nasledujúcej prestrelke sa k nej dostane však Nyah, ktorá bezvýchodiskovú situáciu vyrieši tak, že si ju sama vstrekne do krvi. Má iba 20 hodín na to, aby dostala sérum...

Huntovi sa podarí preniknúť na opevnený ostrov, kde Ambrose a Stamp robia výmenu s McCloyom. Za vrátenie ukradnutého Bellerofontu však chce Ambrose 51 % firmy. Tie totiž závratne stúpnu, ak sa po zamýšľanom infikovaní obyvateľstva zvýši dopyt po sére. Ambrose vystrieľa celý zásobník do Hunta, ktorého chytil Stamp. Až potom zistí, že to bolo presne naopak - Hunt nasadil svoju masku Stampovi. Skutočný Hunt ujde aj so vzorkami protilátky, ale nepodarí sa mu naskočiť do helikoptéry Billyho Bairda a Luthera Strickella. Pošle ich nájsť Nyah... Podarí sa Huntovi zvíťaziť nad Ambroseom?

Pokračovanie úspešného akčného thrilleru. Spojené štáty americké (2000).