Dĺžka:
145 minút
Žáner:
dráma, krimi, biografický
Krajina:
USA, Francúzsko
Rok:
1973
Réžia:
Franklin J. Schaffner
Napísal:
Lorenzo Semple Jr. , Dalton Trumbo , Henri Charriere , William Goldman
Hrajú:
Dustin Hoffman, Steve McQueen, Victor Jory, Don Gordon, Anthony Zerbe
Obsah:
Medzi väzňami, odsúdenými na galejnícky pobyt vo väznici na Diabolskom ostrove vo Francúzskej Guyane, je bohatý falšovateľ peňazí Louis Dega a muž prezývaný podľa veľkého tetovania na hrudi Motýlik. Je odsúdený na doživotie, ale je odhodlaný ujsť za každú cenu, hoci je to podľa väzňa, ktorý už raz na Diabolskom ostrove bol, nemožné.
Motýlik vie, že nádej na úspech má len s pomocou niektorého bohatého väzňa a ponúkne Degovi ochranu výmenou za finančnú pomoc pri úteku. Zneškodní dvoch trestancov, ktorí sa chystali bohatého Degu zabiť a olúpiť o peniaze, ktoré prepašoval do väzenia.

Hneď v prvý deň sú väzni svedkami popravy, ktorú bez súdu nariadil veliteľ tábora. Dega podplatí jedného z kápov, aby mohol zostať s Motýlikom na ľahšie práce v tábore, ale zástupca veliteľa, ktorého Dega podvodom pripravil o všetky peniaze, ho pošle na prácu do džungle zamorenej maláriou a krokodílmi.
Motýlikov prvý pokus o útek dopadne zle, pretože ho muž, ktorý mal za úplatok zaobstarať čln, zradí a vydá ho lovcom ľudí, bývalým väzňom, ktorí za chytených utečencov získavajú finančnú odmenu. Motýlika odsúdia na dva roky izolácie, kde sa udržiava v kondícii len vďaka Degovi, ktorý mu posiela výživné kokosové orechy. Keď pomoc zvonku odhalia a on odmietne prezradiť, kto mu pomáhal, odsúdia ho na polročný trest v temnici s obmedzeným prídelom stravy.

Takmer na pokraji smrti ho po pol roku prevezú do nemocnice, kde sa rýchlo zotavuje s pomocou ošetrovateľa Maturetta a Degu, z ktorého sa medzitým vďaka úplatkom stal prominentný väzeň vo funkcii pisára. Sotva sa Motýlik uzdraví, opäť pripravuje plán úteku. Uniknúť je však aj tentoraz viac ako ťažké. Jedného z utečencov zabijú ešte v tábore, ostatní uniknú len preto, že im pomôže lovec, ktorý zastrelí číhajúcich lovcov ľudí.
Na plti sa im podarí preplávať rieku a dostať sa do tábora malomocných, kde im ich šéf pomôže v ďalšej ceste. Dostanú sa síce do Hondurasu, ale hneď na pobreží ich prekvapí vojenská hliadka. Unikne iba Motýlik, ktorého síce zasiahnu omamnými šípkami, ale preberie sa v indiánskej dedine, kde sa oňho postará Zoraima, jedna zo žien. Dokonca od nich na ďalšiu cestu získa vrecko s perlami.

Mníška, ktorej daruje perlu pre chudobných, ho prevedie cez stráže, ale keď Motýlik hľadá úkryt v kláštore výmenou za zvyšok perál, vydá ho predstavená polícii. Motýlik sa znovu ocitne vo väznici, kde ho odsúdia na päť rokov v izolácii. Ani po tomto neľudskom treste sa nevzdá a plánuje ďalší útek...
Motýlik bol jediným väzňom v celej histórie trestného tábora na Diabolskom ostrove, ktorému sa podarilo ujsť.

Dobrodružný film podľa skutočného príbehu. (Francúzsko, Spojené štáty americké 1973)
Dĺžka videa: 03 min. 29 sek.