Dĺžka:
270 minút
Žáner:
dráma, história, vojnový, biografický
Krajina:
USA
Rok:
1993
Réžia:
Steven Spielberg
Napísal:
Thomas Keneally , Steven Zaillian
Hrajú:
Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall
Obsah:
Oskar Schindler, vojnový špekulant a príslušník nacistickej smotánky, zachránil viac než 1100 poľských Židov pred smrtiacou mašinériou. Prečo?

V strhujúcom príbehu podľa skutočných udalostí II. svetovej vojny sledujeme osudy rodáka z českého Brnenca pri Svitavách, kontroverzného Oskara Schindlera (1908 - 1974). Pôvodne to bol člen NSDAP, hochštapler a ziskuchtivý podnikateľ. Po porážke Poľska Schindler kúpil v Krakove smaltovňu, v ktorej zamestnával Židov ako lacnú pracovnú silu. Potom, čo sa stal svedkom krutej likvidácie geta, rozhodol sa vziať zodpovednosť za životy svojich zamestnancov. Počas vojny zachránil život viac než 1 100 Židom, určených na likvidáciu...
Tento neuveriteľný príbeh by nikto nevymyslel - musel sa stať. Ako inak by mohol byť jeruzalemský cintorín miestom odpočinku bývalého nacistu, dôverníka nemeckej generality, vojenského priemyselníka a prevereného árijca - českého Nemca a svitavského rodáka - Oskara Schindlera? Ako inak by mu naň mohli klásť kamienky lásky a vďačnosti všetci, ktorým zachránil život?

Historická dráma, inšpirovaná skutočným príbehom.. Spojené štáty americké (1993).
Dĺžka videa: 02 min. 18 sek.