POSLEDNÝ FILM Dana Heribana (†43): Premiéru má DNES, len pár hodín po jeho úmrtí!

24.05.2023Novinky v kináchBRATISLAVA - Slovensko zasiahla mimoriadne smutná správa o úmrtí herca Daniela Heribana (†43). Jedným z posledných filmov, v ktorých budeme mať možnosť oceniť jeho talent, je historická dráma Muž, ktorý stál v ceste. V skutočnom príbehu o dilemách, ktoré prinášal život v komunistickom Československu, stvárňuje Heriban Alexandra Dubčeka. Do českých kín snímka vstupuje vo štvrtok 25. mája, no svoju slávnostnú premiéru má už dnes.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Zaujímavosťou tiež je, že slovenské kiná budú film premietať až od 12. októbra. Stane sa tak po medzinárodných uvedeniach na svetových festivaloch, ktoré film čakajú a neumožňujú skoršiu distribúciu na našom území.

Muž, ktorý stál v ceste rozpráva skutočný príbeh lekára a politika Františka Kriegela. Snímka zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol Kriegel v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa. 

„Považujem to za veľké šťastie v mojom živote, že tá rola prišla,“ povedal Daniel Heriban o úlohe kotroverzného Alexandra Dubčeka v čase, keď ešte nevedel, že bude jednou z posledných. „Je to veľmi významná postava našich spoločných dejín a istým spôsobom je to postava dosť tragická. Ako vysoko politicky vyletel spolu so svojimi vládnymi kolegami, tak veľmi prudko dopadol na dno.“

Herecká príležitosť, ktorú dostal Heriban od režiséra Petra Nikolaeva, bola podľa jeho vlastných slov prvou príležitosťou pracovať za hranicami Slovenska. Režisér, známy snímkami Báječná léta pod psa či Lidice, sa o jeho talente počas nakrúcania vyjadroval v superlatívoch: „Pravdupovediac, som z neho nadšený. Je nesmierne citlivý. Myslím, že postave Dubčeka vtisol pravdivosť a krehkosť.“

Dráma Muž, ktorý stál v ceste má pred sebou premiérový víkend v Českej republike, do slovenských kín ju v októbri prinesie distribučná spoločnosť Continental film.

Zdroj: Continental Film 

Foto: Bio Illusion

Tagy: Dano Heriban Muž ktorý stál v ceste

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov