Príbeh zabudnutej katastrofy ako film: Pri tragédii v Havířove zahynulo 108 ľudí

21.05.2018TelevíziaSom baník, kto je viac! Príbeh (z) doby, kedy sa socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kedy poslední z posledných boli prvými. Dvojdielny televízny film z dielne Českej televízie o osudoch rodiny elitného baníka na pozadí najväčšej banskej katastrofy druhej polovice 20. storočia.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

V prvej časti osemnásťročný Petr privedie do iného stavu svoju prvú lásku Janu. Aby získal byt, nastúpi napriek odporu rodičov do bane, v ktorej pracuje jeho otec Milan - elitný baník prenasledovaný záchvatmi klaustrofóbie po prežitom závale. Petrovými očami poznávame fyzicky a psychicky nepredstaviteľne tvrdú prácu 600 metrov pod zemou. Prácu, pri ktorej ide každý deň o život. A na povrchu? Tam Jana trávi dni s Petrovou matkou Máriou. Ráznou ženou, ktorá krehké dievča nemôže vystáť.

V pokračovaní sa dostávame k osudnému dátumu 7. 7. 1961. Márii sa rozpadá rodina. Petr hrubne, zrúteného Milana preradili na horšie platené miesto a Jana vyzradí Máriino najtemnejšie tajomstvo. Ten deň sa Baňa Dukla premení zanedbaním bezpečnostných pravidiel v horiace peklo. Strach, chaos, panika, ale aj statočnosť a odhodlanie zachrániť tých, ktorí zostali pod zemou. A na povrchu? Ženy, ktoré vyčkávajú na manželov, synov, milencov.

Prvú časť uvedie Česká televízia už 27. mája, upútavku si môžete pozrieť TU.

Zdroj: ČT  telkac 

Foto: Česká televize/Jiří Zerzoň

Tagy: Dukla 61

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov