Žijúca herecká legenda Clint Eastwood: Prežil pád lietadla a má len základné vzdelanie

Clint Eastwood
10.07.2018Herci a herečkyKeď magazín Empire pred pár rokmi vyberal najväčšie ikony kinematografie, na prvom mieste sa objavil Harrison Ford. Mnoho ľudí protestovalo a nebolo spokojných s tým, že legenda kinematografie, režisér, herec a skladateľ Clint Eastwood skončil až druhý. Jemu to však pravdepodobne bolo jedno. Taký už Clint je. Poďte sa s nami pozrieť na životnú cestu jednej z najzaujímavejších osobností Hollywoodu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Clint sa narodil v roku 1930 (v máji oslávil už svoje 88. narodeniny) v San Franciscu. Jeho predkom bol legendárny William Bradford, ktorý do Severnej Ameriky priplával na pamätnej lodi Mayflower a stal sa niekoľkokrát guvernérom britskej kolónie Plymouth, ktorú dnes svet pozná ako Massachusetts. Herec mal vraj veľmi ťažké a búrlivé dospievanie. Celá rodina musela sprvu cestovať po štátoch, pretože si otec nedokázal nájsť obstojnú prácu. Keď sa usadili v Piedmonte, dočkal sa života, ktorý by sme mu ešte aj dnes závideli. Rodina mala niekoľko áut, vlastný bazén a žila v najbohatšej mestskej štvrti. 

Prvé problémy a žiadna škola

Vzhľadom na svoj nadobudnutý spoločenský status mal ísť študovať na prestížnu strednú školu. To by však nebol Clint, keby pred nástupom niečo neurobil. Na bicykli sa mu totiž podarilo zničiť úplne nový trávnik práve v areáli onej prestížnej školy. Následne na to mu "milo" odkázali, aby sa u nich viac neukazoval. Nastúpil tak na úplne odlišnú školu, no o dobrý prospech sa veľmi neusiloval. V podstate sa totiž neusiloval o nič.

Skvelí herci v tieni Hollywoodu: Kto sa skrýva za hlasom vašich obľúbencov?

Clint mal celé štúdium takpovediac "na háku." Dokonca aj jeho spolužiaci spomínajú, že sa kedykoľvek zodvihol a odišiel si užívať slnečné dni do ulíc mesta. Viacero ľudí sa vyjadrilo, že Eastwood vlastne ani nikdy nedokončil strednú školu, čo ale nikto nemôže oficiálne potvrdiť, keďže ľudia, ktorí sa pokúsili túto informáciu vypátrať, narazili na to, že tieto záznamy sú zo zákona utajené. 

Keď vojna prekazí plány

Nezáujem vzdelávania rýchlo spôsobil, že Clint si musel nájsť prácu. A že ich vystriedal skutočne požehnane. Pracoval ako pastier, drevorubač v Oregone, kurič v oceliarni, dodávateľ pre benzínové čerpacie stanice a hrával na klavír v rôznych baroch a kaviarňach. Nakoniec si povedal, že štúdium na univerzite by mu mohlo jedine pomôcť. V čase, keď sa definitívne rozhodol, že to vyskúša, vo svete vypukla vojna. Mal obrovské šťastie, pretože sa nikdy nedostal do priameho boja a celú službu tak strávil na americkej základni.

Život Clinta Eastwooda je však popretkávaný neuveriteľnými a neočakávanými situáciami. A inak to nebolo ani teraz. Keď po rokovaní v Seattli letel naspäť na základňu, lietadlu prekvapivo došlo palivo a zrútilo sa do mora. Len šťastnou náhodou sa mu podarilo dostať spolu s pilotom do záchranného člna, na ktorom boli nútení doplávať viac ako tri kilometre do prístavu. Obaja tak mohli byť spokojní aspoň z toho, že lietadlo sa zrútilo tak blízko pevniny.

Filmové začiatky

V polovici 50. rokov 20. storočia sa prvýkrát objavil v malých rolách. Ide skôr len o lacné westerny, dobrodružné snímky, horory a sci-fi, napríklad Revenge of the Creature (1955) či Ambush at Cimarron Pass (1958). Neskôr získal hlavnú úlohu v televíznom seriáli Rawhide. Už tu začal byť kritizovaný za pomerne tvrdé vyjadrovanie a vyslovovanie svojich fráz cez zuby. Práve to sa neskôr stalo jeho celoživotným znamením. Zaujímavosťou je, že na samom začiatku kariéry bol jeho honorár 100 dolárov na týždeň. Súčasne so svojimi filmovými začiatkami si tak ešte musel privyrábať na živobytie dodávaním plaveckých bazénov či ako osobný strážca.

Najväčšiu slávu získal účinkovaním vo westernovej trilógii od režiséra Sergia Leoneho. Najprv v adaptácii Kurosawovho filmu Yojimbo, Per un pugno di dollari (Pre hrsť dolárov), vo voľnom pokračovaní Per qualche dollaro in più (Pre pár dolárov navyše), a v záverečnom filme Il buono, il brutto, il cattivo (Dobrý, zlý a škaredý, 1966). V každom stvárnil hlavnú postavu. Išlo o drsného a cynického pištoľníka so zmyslom pre spravodlivosť a česť. 

Komédie, pády, zmŕtvychvstanie

Neskôr v roku 1969 sa definitívne rozhodol vytvoriť vlastnú produkčnú spoločnosť Malpaso, aby mohol produkovať a režírovať svoje vlastné filmy. Režijne debutoval rozporuplno prijatou snímkou Play Mysty for Me (1971). Takmer vo všetkých filmoch, ktoré režíroval,  si súčasne zahral i hlavnú rolu. Ide napríklad aj o komédie Every Which Way But Loose (1978) a Any Which Way You Can (1980). Koncom 80. rokov začal pomerne veľký úspech Eastwoodových filmov raketovo rýchlym tempom upadať.

Slávna krv a obrovský talent: Títo herci majú úspech zaručený!

Prichádza však rok 1992, kedy uviedol do kín film Unforgiven, ako inak, z prostredia divokého západu. Ten bol nakoniec ocenený až štyrmi Oscarmi. Nasleduje úspešný film In the Line of Fire (1993). Neskôr do kín posiela A Perfect World (1993), The Bridges of Madison County (1995) alebo oscarový a nesmierne populárny Million Dolar Baby (2004). Posledný menovaný bol dokonca prvým filmom v jeho kariére, kedy projekt režíroval, zahral si hlavnú úlohu a ešte si k nemu zložil aj hudbu. O dva roky vyrukoval s dvoma filmami so silnou témou druhej svetovej vojny. Išlo o projekty Flags of Our Fathers a Letters from Iwo Jima.

V roku 2008 zase vznikli filmy Changeling a Gran Torino. Pre zaujímavosť, práve Gran Torino je prvým filmom, kde Clint prehral pištoľnícky súboj. Aj to sa však stalo iba preto, lebo to zámerne chcel. Eastwoodov neuveriteľný talent v roku 1973 úplnnou zhodou okolností pretavil aj do moderovania Oscarov. Vtedy totiž, nie príliš ochotne, zaskakoval za pôvodného moderátora Charltona Hestona, ktorému sa po ceste pokazilo auto. Absolútne nepripravený a nervózny čítal text z čítačky, no aj napriek všetkému to zvládol až kým dorazil Heston a domoderoval projekt tak, ako pôvodne mal.

Súčasnosť

V posledných rokoch sa svetu pripomenul kvalitnou snímkou American Sniper (2014). Ten získal až šesť nominácií na Oscara a stal sa jedným z najlepších filmov roka. Potom do kín poslal snímku Sully v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom. Tento rok zase premiéroval projekt The 15:17 to Paris, ktorý popisoval zmarený teroristický útok a hlavné úlohy si v ňom zahrali skutoční muži, ktorí útoku zabránili. Už je to však nejaký ten čas, čo sa Clint zaprisahal, že vo filme si už nezahrá.

Film Clinta Eastwooda útočí aj na naše kiná: Zo statočných hrdinov spravil hercov!

Teraz to však vyzerá tak, že svoj názor zmenil. Najbližšie by mal totiž nakrútiť film podľa skutočného príbehu s názvom The Mule. Ten by mal sledovať príbeh 90-ročného drogového obchodníka Lea Sharpa, považovaného za najstaršieho priekupníka s drogami na svete. A to znie ako úloha presne šitá pre neho. Pre zaujímavosť, Clint Eastwood bol za celý svoj život nominovaný na viac ako 160 rôznych filmových cien, z ktorých si odniesol 140, vrátane štyroch Oscarov. A my veríme, že k nim ešte nejaké pridá.

Zdroj: telkáč 

Foto: TASR/AP Photo/Damon Winter/Los Angeles Times, TASR/AP Photo, Video: Youtube

Tagy: Clint Eastwood

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov