Tajomná a chladná kráska: V romantických komédiách ju nenájdete... Do súkromia nikoho nevpustí!

Jodie Foster
16.05.2019Herci a herečkyProfesionálna kariéra už od detstva. Týmto sa môže pýšiť americká herečka, režisérka a producentka Jodie Foster. O jej talente svedčia aj dva Oscary, tri filmové ceny BAFTA, či dva Zlaté glóbusy. Role vo filmoch Taxikári, Znásilnenie, Mlčanie jahniat a Kontakt urobili z Jadie Foster jednu z najrešpektovanejších osobností Hollywoodu. Cenami ovenčená herečka si však napriek úspechu starostlivo chráni svoje súkromie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Herečka Alicia Christian "Jodie" Foster sa narodila 19. novembra 1962. Jej otec bol podplukovníkom letectva Luciusa Fishera Fostera III., ktorý sa zúčastnil bitky o Anglicko. Jej matka Evelyn "Brandy" Foster bola hollywoodska publicistka, ktorá na výchovu detí zostala sama, pretože ešte pred Jodienin narodením ich rodinu otec opustil.

Už od detstva sa Jodie začala jej profesionálna kariéra. Ako trojročná vystupovala v televíznej reklame, ktorá ju postupne priviedla k väčšej práci v reklame, v ktorej pokračovala aj v nasledujúcich rokoch. Okrem toho sa objavila vo viac ako 50 televíznych reláciách. V roku 1968 mala menšie vystúpenie v sitcome Mayberry RFD, v ktorom hral jej brat. Spolu s ním sa počas tejto doby stali živiteľmi rodiny.

Prvý film a začiatok hereckej kariéry

V roku 1970 si Jodie Foster zahrala v televíznom filme Menace on the Mountain, no prvej ozajstnej filmovej úlohy sa dočkala až o dva roky neskôr, a to v rodinnom príbehu od Walta Disneyho s názvom Napoleon a Samantha. V ďalších snímkach, v ktoré nasledovali, stvárňovala najmä malé dievčatká. 

Snímka Alice tu už nebýva znamenala pre ňu významný míľnik v živote, keďže v nej svojím hereckým výkonom zaujala slávneho režiséra Martina Scorseseho. Ten ju obsadil do emočne ťažkej úlohy, ktorú by asi nezvládol každý. Vo filme Taxikár (1976), kde hviezdil Robert De Niro, stvárnila dvanásťročnú prostitútku Iris, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Keďže sa jednalo o veľmi zložitú hereckú úlohu pre mladé dievča, musela podstúpiť psychologické testy. V niektorých záberoch ju dokonca nahradila jej staršia sestra Connie Foster vzhľadom k Jodieninmu mladému veku.

Štúdium, nevýznamné snímky a veľký obrat

S vedomím, že detské hviezdy často nedokážu úspešne pokračovať v kariére do dospelosti, urobila Jodie razantný krok. Po ukončení stredoškolského štúdia na prestížnom Lycée Français v Los Angeles, z kadiaľ ju vďaka výborným výsledkom prijali na univerzitu Yale, sa rozhodla stať študentom na plný úväzok. Nasledujúce roky sa teda venovala štúdiu anglickej literatúry a jej herecká kariéra sa spomalila. Ako sama neskôr povedala, ísť na vysokú školu bol nádherný čas sebapoznávania a dokonca zmenila svoj názor na herectvo, ktoré predtým pokladala za neinteligentné povolanie, V roku 1985 sa tešila z ukončenia štúdia s vyznamenaním a získala titul "bakalár". Neskôr jej táto univerzita udelila aj čestný doktorát (Dr.hc). Jadie hovorí plynulo po francúzsky, preto všetky svoje úlohy dabuje do tohto jazyka.

Veľký obrat v hereckej kariére prišiel v roku 1988, keď dostala úlohu niekoľkokrát zneužitej servírky Sarah Tobias vo filme Znásilnenie, založenom na skutočnom prípade. Za jej silné a vierohodné stvárnenie dostala prvého Oscara.

Napriek ostatným úspechom však na ňu ten najvýraznejší ešte len čakal. Ak ste videli kultový thriller Mlčanie jahniat, isto viete, že jej herecké umenie v tejto snímke nemohli nijako inak oceniť ako ďalším Oscarom. Vo filme stvárnila agentku FBI Clarice Starlingovú vyšetrujúcu prípad masového vraha Buffalo Billa, ktorý svoje obete sťahuje z kože.

Okrem spomínaných snímok ste Jodie Foster mohli vidieť aj v iných filmoch, ako napríklad Úkryt (2002), Škandál v katolíckej škole (2002), Spojenec (2006), Niet návratu (2007), Carnage (2011) či Elysium (2013).

Kariéra režisérky

V roku 1991 začala Jadie Foster kariéru režisérky, keď nakrútila film Človiečik Tate o malom géniovi. Aby toho nebolo málo, krátko na to založila vlastnú produkčnú spoločnosť Egg Pictures, Tá sa rýchlo rozbehla, keďže dostala ponuku od Polygram Filmed Entertainment na realizáciu troch filmov s rozpočtom 25 miliónov dolárov a troch ďalších za 10 – 15 miliónov dolárov. Prvým filmom, ktorý produkovala, bola snímka Nell v roku 1994, v ktorom Jadie Foster stvárnila hlavnú úlohu.

V tom istom roku sa objavila po boku Mela Gibsona vo westernovej komédii Maverick o slávnom pokerovom šampionáte. Nasledovala druhá réžia komédie Dom na sviatky (1996), ktorá aj keď nemala značný divácky ohlas, recenzie ale neboli zlé. Pred kameru sa vrátila postavou Ellie Arrowayovej v sci-fi snímke Kontakt (1997), ktorá zasvätila celý svoj život hľadaniu života na iných planétach. Neskôr mala hrať v akčnej dráme s Tommy Lee Jonesom Dvonásobné obvinenie, ale v priebehu natáčania oznámila svoje tehotenstvo, preto ju nahradila herečka Ashley Judd.

Osobnosť a niečo zo súkromia

Inteligentná a ctižiadostivá. Taká je bez pochýb Jadie Foster. Uznávaný režisér Robert Zemeckis, ktorý režíroval filmy ako Forest Gump, Návrat do budúcnosti alebo spomínaný Kontakt, raz o nej povedal, že je to jedna z mála hollywoodskýh herečiek, ktorá "vie dať dohromady zmysluplnú vetu a potom ju aj zmysluplne vyrieknuť."

Jadie Foster je ateistka. Voľný čas rada trávi cvičením jogy alebo aerobiku. Aj keď je to na prvý pohľad krehká žena, nahnevať by ste ju asi nechceli, pretože sa venuje aj kickboxu, karate a dokonca aj vzpiera. Tiež ma svoje koníčky, ktorými sú zbieranie čiernobielych fotografií a zdobenie riadu. 

Herečka má syna Charlesa Bernarda Fostera, ktorý sa narodil 20. júla 1998, no jeho otec nie je dodnes verejnosti známy, keďže si Foster veľmi zakladá na ochrane svojho súkromia. Od roku 1993 žila v spoločnej domácnosti s producentkou Cydney Bernardovou, ktorá bola od nej o osem rokov staršia. V septembri roku 2001 priviedla na svet druhého syna, ktorý sa volá Kit Bernard Foster. Opäť meno otca nezverejnila. Po štrnásťročnom vzťahu sa s partnerkou Cydney rozišli. Od októbra 2013 tvorí pár s Alexandrou Hedisonovou, ktorá mala predtým trojročný vzťah so známou moderátorkou a bavičkou Ellen DeGeneresovou, ktorú poznáte z The Ellen Show. Jodie Foster si Hedisonovú vzala v apríli 2014.

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: SITA/Photo by Rebecca Cabage/Invision/AP

Tagy: Jodie Foster

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov