Toto sú najlepšie remaky kinematografie: Pri niektorých nebudete veriť, že nejde o originál

Al Pacino ako Scarface
11.09.2019ZaujímavostiFilmové remaky nie sú v dnešnom svete ničím ojedinelým. Ide o snímky, ktoré už raz boli natočené a niektorý z tvorcov sa rozhodol svojho predchodcu takpovediac prekonať. Mnohokrát sa to síce nepodarí podľa predstáv, no to neplatí v prípade filmov v našom výbere. Prinášame vám tie najlepšie a veríme, že po prečítaní tohto článku sa hneď aj rozhodnete si jeden z nich pustiť.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Pravdivé lži (r. James Cameron) 1994

Harry Tasker (Arnold Schwarzenegger) pracuje pre vládnu agentúru zaoberajúcu sa bojom s medzinárodným nukleárnym terorizmom. Harry ide z prestrelky do prestrelky a odvážne uniká po strechách i v rýchlych autách. Manželka Helen (Jamie Lee Curtisová) však žije v presvedčení, že má doma nudného obchodníka s počítačmi, a začne podliehať nápadníkovi Simonovi (Bill Paxton). Harry sa tak uprostred akcie proti teroristom zmieta v pochybnostiach o vernosti milovanej ženy.

Inšpirácia prišla v spánku: TIETO slávne filmy vznikli na základe snov!

Nebyť akcie teroristu Aziza (Art Malik), ktorý Taskerovcov unesie na ostrovček pri Floride, nedokázali by sa tí dvaja asi už nikdy dohodnúť. Už preto, že Harry nastraží spolu s kolegami na manželku pascu, do ktorej takmer spadne sám. Tento skvelý film režiséra Jamesa Camerona pozná takmer každý. Málokto však už vie, že vychádza z francúzskeho filmu La Totale!, ktorý vznikol tri roky predtým.

12 opíc (r. Terry Gilliam) 1995

V roku 1996 neznámy smrtiaci vírus takmer vyhladil ľudstvo. 10% preživších sa presťahovalo pod zem, pretože zemský povrch je naveky kontaminovaný a pre ľudí smrteľný. V roku 2035 je odsúdený James Cole (Bruce Willis) vybraný ako nedobrovoľný dobrovoľník pre dôležitú misiu - ísť do roku 1996 a zistiť čo najviac informácií o mystickej skupine "Armáda 12 opíc", pravdepodobným strojcom vírusu. Lenže Cole chybou odlieta do 1990, kde ho zavrú a pošlú na psychiatrickú kliniku. 

Fantastická filmová záležitosť a rozhodne najlepší film Terryho Gilliama si dokonca vyslúžil aj pre nominácie na Oscara a Zlatý Glóbus pre Brada Pitta za vedľajšiu úlohu. Filmárov pri tvorbe niektorých pasáží inšpirovalo dielo slávneho českého fotografa Jana Saudka, no samotný námet pochádza odinakiaľ. Ide o polhodinovú francúzsku snímku La Jetée, ktorá vznikla ešte v roku 1962.

Vec (r. John Carpenter) 1982

Vedcov z americkej výskumnej stanice na Antarktíde vystraší vrtuľníkový nájazd ich nórskych kolegov, ktorí sa márne snažia zabiť utekajúceho psa. Lov dopadne neúspešne a Nóri zmiznú bez toho, aby situáciu Američanom vysvetlili. Tí postupne zisťujú, že so psom nie je niečo v poriadku. Je totiž infikovaný mimozemským vírusom, ktorý pre sebazdokonaľovanie využíva telesné schránky (nielen) ľudí a vôbec mu nie je proti mysli na svojich hostiteľoch všeličo "skúšať".

Držte sa sedadiel, TO Kapitola druhá prichádza: VIDEO Najdesivejší klaun dokončí, čo začal!

A tak vedcom nezostáva nič iné ako vziať do rúk plameňomet, veriť len sebe a byť stále v strehu - v ktoromkoľvek z nich sa totiž môže skrývať "vec". John Carpenter bol kráľ hororu a poviedku Johna Wooda Campbella jr. sa mu podarilo pretaviť do filmovej podoby bravúrne. Nebol však prvý. Pôvodný film vznikol už v roku 1951, no kvalít novšej verzie rozhodne nedosahuje.

Dracula (r. Francis Ford Coppola) 1992

V 15. storočí žil knieža Vlad, ktorý sa preslávil ako obratný diplomat, statočný bojovník proti pohanom a tiež ako nesmierne krutý muž so záľubou v napichovaní protivníkov na kôl. Jeho postava vraj inšpirovala Brama Stokera k napísaniu dnes už klasického románu o upíroch - Draculu. Ten je tu zosobnením zla, proti ktorému sa postaví skupina odvážnych ľudí na čele s Van Helsingom. Režisér Coppola sa rozhodol ako prvý natočiť Stokerov román v celej jeho šírke. Gróf Dracula je v podstate milujúci muž, ktorý tragicky prišiel o svoju celoživotnú lásku a v žiali preklial Boha za jeho krutosť.

Po storočiach nepokojného blúdenia sa dostáva do Anglicka, aby tu hľadal odraz svojej dávnej lásky. Prevtelováním vo vlka, netopiera či hmlu nachádza ďalších kandidátov upírskeho života. Konečná bitka o dušu krásnej Miny prebehne v transylvánských horách, kde sa chce Dracula so svojou vyvolenou ukryť. Bezpochyby najlepší Dracula, okrem iného ocenený aj tromi soškami Oscara a fantastickým hereckým výkonom Garyho Oldmana. Hádam ani netreba hovoriť, že filmových predchodcov bolo v tomto prípade nespočetne veľa.

Scarface (r. Brian De Palma) 1983

V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125-tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium.

Peaky Blinders sa vracajú na scénu: Toto o fantastickom gangsterskom seriáli musíte vedieť

S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných. Ikonický gangsterský film rozhodne netreba predstavovať. O to viac však treba dať do povedovia pôvodný film z roku 1932, ktorý dosahuje podobných kvalít a každý pravý filmový fanúšik by mu mal dať určite šancu.

Zdroj: telkáč 

Foto: Universal Pictures, Video: YouTube/MoviemanTrailers, Movieclips, horrorfan, ryy79,

Tagy: Vec Scarface Dracula remaky Pravdivé lži 12 opíc

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov