Dojemné a smutné: S oscarovým hercom sa prišli rozlúčiť stovky ľudí! Najdôležitejšia osoba chýbala

20.09.2020Herci a herečkyAsi tri stovky ľudí sa do popoludnia prišli do pražského Rudolfina rozlúčiť s režisérom Jiřím Menzelom, ktorý zomrel 5. septembra vo veku 82 rokov. Kvetinu a spomienku mu prišli venovať tiež jeho umeleckí kolegovia či žiaci, ktorých učil. Jeho manželka však chýbala...
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Na rozlúčku prišlo množstvo jeho hereckých kolegov i ďalších ľudí, ktorí s ním spolupracovali. Medzi inými herec Viktor Preiss, režisér Ján Hřebejk či herečka Anna Geislerová. Bohužiaľ, jeho najbližšia osoba sa rozlúčky nemohla zúčastniť. Vdova Olga kvôli chorobe musela ostať doma.

Olga na rozlúčke chýbala

Podľa posledného Menzlovho želania sa nepočítalo s verejným pohrebom. Napokon si to vdova Olga Menzelová rozmyslela a rozhodla sa rozlúčku usporiadať po veľkom záujme priateľov, kolegov a fanúšikov úspešného filmára. Sama však kvôli chorobe neprišla. Vdova Olga strávila smútočný deň nečakane doma. „Dostala som teploty a lekár ma preventívne posiela na testy,“ povedala českému Blesku vo štvrtok večer.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Milí příznivci Jiřího Menzela, od srdce Vám všem děkuji za neuvěřitelné množství kondolencí, krásných vzkazů a milých slov. Moc mě těší, že máte Jirku stále rádi, ať už jste ho poznali osobně nebo prostřednictvím jeho filmů a divadelních her, které režíroval. Jirka si veřejný pohřeb nepřál. Vím ale, že mnozí z Vás by se s ním přesto rádi nějakou formou rozloučili. Proto se v pátek 18. 9. od 10:00 do 18:00 pro Vás všechny otevřou prostory foyer Rudolfina, kde se budete moci s Jirkou rozloučit osobně. Uslyšíte hudbu z jeho filmů, budete se moci zapsat do kondolenčních knih a před Rudolfinem si budete moci oživit vzpomínky na Jirku i jeho filmy shlédnutím malé výstavy Rozmarná léta Jiřího Menzela. Večer v Rudolfinu zazní v rámci festivalu Dvořákova Praha hudba jednoho z Jirkových nejoblíbenějších skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta. Děkuji Vám všem za to, že jste v těchto těžkých chvílích se mnou. Vaše Olga

Príspevok, ktorý zdieľa Olga Menzelová (@olgamenzelova),

Jeho odkaz tu ostane s nami

Prišla tiež herečka Anna Geislerová, ktorá novinárom povedala, že bude spomínať na jeho filmy. "Je to jeho odkaz a to tu zostáva," uviedla. Režisér Jan Hřebejk povedal, že Jiří Menzel je pre neho niekto, ako sú napríklad Charles Chaplin, Miloš Forman alebo Pablo Picasso, jednoducho ľudí, ktorí sú sami synonymom svojho oboru. "Nechcem to preháňať alebo byť patetický, on sám nikdy patetický nebol, nemal k tomu sklon, mal noblesu a možno trochu odstup a nerád niečo preháňal," povedal režisér.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek. 1 list Korintským 13:1-8 „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“ Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával... Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička Todos los seres, todos los acontecimientos de tu vida esta ahi, porque tu los has convocado. De ti depende lo que recielvas hacer con ellos. Ya nadie nos quitará nuestros recuerdos. Všechny bytosti a všechny vaše činy jsou tu, protože jste je svolali. Je jen na vás jak s nimi naložíte. Vzpomínky už nám nikdo nevezme.

Príspevok, ktorý zdieľa Olga Menzelová (@olgamenzelova),

"Keď sa povedalo v uplynulých 50 rokoch Jiří Menzel, bola to značka dobrej kvality českého filmu i divadla, ako v pozícii režiséra, tak v pozícii herca. Jeho dielo je meradlom toho, kam sa dá dôjsť," doplnil. Osobne ho mal vraj veľmi rád, pretože Menzel mal jemný humor, ktorý mohol na niekoho pôsobiť až odmerane. "Mne ale mnohými radami v živote pomohol a do smrti mu za to budem vďačný," povedal Hřebejk.

Špecifický druh humoru

Do Rudolfína usporiadatelia púšťali prichádzajúcich maximálne po dvojiciach a ľudia sa potom mohli vo foyeri podpísať do kondolenčnej knihy. Kvety odkladali na miesto pripravené v parčíku pred budovou. Medzi prvými kvetinovými darmi bola kytica, ktorú po ôsmej ráno priniesol predseda Senátu Miloš Vystrčil. Neskôr pribudli kvety od pražského primátora Zdeňka Hříba, Poslaneckej snemovne, Úradu vlády, FAMU, Filmového a televízneho zväzu (FITES) alebo združenia Nedoklubko, ktoré priniesli zástupcovia týchto inštitúcií. Nedoklubko, ktoré pomáha rodičom predčasne narodených detí, Menzel podporoval.

Priestranstvo pred Rudolfínom vypĺňala výstava "Rozmarná léta" Jiřího Menzela, ktorá ukazuje napríklad plagáty k jeho filmom. "Nerobil som s ním žiadny film, ale robil som s ním dosť na divadle. V Divadle na Vinohradoch, dosť rozdielne žánre a hlavne komédie, z ktorých jedna vydržala do nedávnych rokov, respektíve do nedávnych dní, to bol Chrobák v hlave," povedal pri svojej návšteve miesta Viktor Preiss novinárom. "Naučil som sa s ním, ako chápe gag, ako chápe vtip. Nemal rád, aby na seba herci robili ksichty, chcel, aby boli prirodzení. Mal určitý spôsob humoru a veľmi dobre vedel, ako ho inscenovať," spomínal na režiséra.

Zdroj: ČTK 

Foto: Instagram/Olga Menzelová

Tagy: Jiří Menzel Olga Menzelová

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov