Osudom skúšaný sympaťák má 80: Bol dvakrát ženatý, tretiu lásku mu vzala rakovina! Sám s ňou bojoval

21.04.2021Herci a herečkyAmerický herec Ryan O'Neal, ktorý 20. apríla oslávil osemdesiatiny, sa preslávil predovšetkým hlavnou rolou v melodráme Love Story, ale aj vďaka komediálnym rolám, ktoré vytvoril po boku Barbry Streisandovej alebo svojej dcéry Tatum O'Nealovej (napr. Papierový mesiac). Často sa uplatnil aj v akčných dobrodružných filmoch.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

O'Neal sa narodil ako Charles Patrick Ryan O'Neal v umeleckej rodine, otec bol scenárista, matka herečka. Pri filme začínal ako kaskadér, počas štúdií herectva sa živil aj ako strážca alebo vodič a vrcholovo sa venoval amatérskemu boxu. 

Medzinárodnú popularitu mu zaistilo víťazstvo v konkurze na hlavnú úlohu do filmu Love Story režiséra Arthura Hiller. Úloha zamilovaného študenta Olivera Barretta, ktorého študentská láska už ako jeho manželka zomiera na leukémiu, mu vyniesla v roku 1970 nomináciu na Oscara.

S Barbra Streisandovou si zahral v snímkach ...a čo ďalej, doktor? alebo Žena v ringu. Vďaka svojej športovej príprave bol často obsadzovaný aj do akčných dobrodružných snímok (Zelený ľad, Vodič). Chválu kritiky si vyslúžil napríklad titulnou rolou írskeho dobrodruha v trojhodinovej historickej dráme Stanleyho Kubricka Barry Lyndon.

Tretiu lásku mu vzala rakovina, sám s ňou bojoval

O'Neal bol dvakrát ženatý, tretia svadbu chystal so svojou dlhoročnou priateľkou herečkou Farrah Fawcett, ktorá však v roku 2009 zomrela na rakovinu. Pomer mal napríklad aj s herečkou Ursulou Andressovou. Má štyri deti, z ktorých väčšina sa tiež venuje herectvu. 

S prvou manželkou, herečkou Joannou Moore má dcéru Tatum, ktorá sa v roku 1974 stala najmladšou držiteľkou Oscara, a syna Griffina. So svojou druhou manželkou Leigh Taylor-Youngovou má syna Patricka a matkou syna Redmond bola Farrah Fawcett. O'Neal bojoval s leukémiou či rakovinou prostaty.

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © Paramount Pictures

Tagy: Ryan O'Neal

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov