Obľúbená česká herečka žne úspech vo filmoch aj seriáloch: Slávi 50-ku... Rozviedla sa po 17 rokoch

28.11.2021Herci a herečkyČeský národ ju asi najviac pozná z pražského Dejvického divadla. Klára Melíšková, narodená 29. novembra 1971, už ale pozbierala aj štyri České levy za svoje vedľajšie filmové role, celkom sa objavila asi v dvadsiatich snímkach. Na televíznej obrazovke zase bola okrem iného ráznou komisárkou Máriou Výrovou v cykle Detektívové od Nejsvětější trojice.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

České levy putovali k Melíškovej za vedľajšiu rolu za postavu ženy hostinského v tragikomédii Majstri (2004) režiséra Marka Najbrta a ďalej za postavu ženy miestneho guru v tragikomédii Štyri slnká režiséra Bohdana Slamy z roku 2012. Ďalšiou jej ocenenú postavou bola matka vrahyňa Oľgy Hepnarovej vo filme Ja, Olga Hepnarová (2016). A o tri roky neskôr dostala ďalšieho leva za vedľajšiu úlohu pedantnej pani Roubíčkovej, ktorá vo filme Vlastníci (2019) lipnutím na predpisoch znemožňuje priebeh schôdze vlastníkov bytových jednotiek.

Rodáčka z Roudnice nad Labem Melíšková vyštudovala na DAMU katedru alternatívneho a bábkového herectva. Jej ročník pod vedením Miroslava Krobota vytvoril v roku 1997 základ divadelného súboru Dejvického divadla. Ešte počas štúdia hrala napríklad titulnú rolu v komédii Lysistrate. A v Divadle na Zábradlí stvárnila úlohu Inge v predstavení Cabaret. V Dejvickom má na konte viac ako tridsať rolí.

Filmový debut a roly v obľúbených seriáloch

Celovečerným filmovým debutom pre ňu bola postava záhadného dievčaťa v dráme Minulosť z roku 1998. Nomináciu na Českého leva získala aj za okupačnú drámu Protektor (2009). Objavila sa okrem iného aj vo filmovej trilógii Jana Hřebejka Záhradnictví z roku 2017 či úspešnom celovečernom debute Radka Bajgara Teória tigra rok predtým.

Televízia zaznamenala aj niektoré predstavenia Dejvického divadla, napríklad Príbehy obyčajného šialenstva režiséra Petra Zelenku. Melíšková hrala aj v seriáloch Trapný padesátky, Dabing street, Vodník, Mordparta, Ja Mattoni, či v prvom seriáli českej HBO pod názvom Terapia, ktorý tiež režíroval Petr Zelenka. Objavila sa aj v minuloročnej minisérii Božena. Aktuálne v televízii hrá v minisérii Podozrenie hlavnú úlohu zdravotnej sestry obvinenej z vraždy pacientky. „Nikdy sa neusmieva a s ľuďmi okolo seba jedná nevyberavo,“ hovorí o úlohe. Projekt bol uvedený na tohtoročnom karlovarskom festivale.

V roku 2016 sa Melíšková po 17 rokoch rozviedla so svojím hereckým kolegom, dabérom Lukášom Hlavicou. Majú dcéru Antoniu a syna Františka Ferdinanda. "Pre mňa stojí otvorenosť a pravda na najvyššej pozícii. A keď to znamená rozbitie manželstva, ktoré nefunguje, príde mi nezmyselné udržiavať ho len kvôli deťom," uviedla. Napriek rozvodu s bývalým manželom však vychádza dobre. "On je skvelý. Mám ho veľmi rada a som šťastná, že práve on je otcom mojich detí," uviedla v jednom rozhovore pre denik.cz

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: Repro foto YouTube/Show Jana Krause

Tagy: Klára Melíšková

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov