Filmy na pokračovanie sú v móde: Prečo ich štúdiá tak milujú?

Expendables 3
11.08.2014Filmové novinkyLietadlá 1 a 2, Iron Man 1, 2 a 3, Ako vycvičiť draka 2, Planéta opíc ... Letné programy kín sú zaplavené filmami na pokračovanie, ktorým sa štúdia venujú stále väčšou vytrvalosťou, aby tak minimalizovali finančné riziko.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Je to pre štúdiá a investorov určitá istota, tieto filmy pravidelne prinášajú najväčšie príjmy," konštatuje Jeff Bock zo spoločnosti Exhibitor Relations. Dodáva, že z desiatich filmov, ktoré tento rok zabezpečili najväčšie kasové úspechy, je päť snímkov, ktoré sú pokračovaním predošlých: sú to Captain America, Transformers, X-Men, Spiderman, Planéta opíc, Draci či 22 Jump Street.

Tieto filmy sú na programe v kinách v Spojených štátoch v období veľkých prázdnin a pred jeseňou, kedy sa objavujú väčšinou filmy uchádzajúce sa o Oscary.

Tendencia točiť pokračovanie úspešných filmov nie je ničím novým, ako o tom svedčí James Bond, Superman, Hviezdne vojny, Rocky, Terminátor a Harry Potter. Tento jav však nadobúda väčšiu intenzitu.

"Táto tendencia sa prejavuje už niekoľko rokov a bude pokračovať. Stačí sa pozrieť na budúci program: ďalšie pokračovanie a ešte ďalšie", konštatuje Jeff Bock.

V nadchádzajúcich týždňoch sa tak očakávajú filmy Expendables 3 so Sylvesterom Stallonem a Arnoldom Schwarzeneggerom, Sin City 2 či Ninja korytnačky, už niekoľká adaptácia úspešného animovaného filmu, ktorý teraz prichádza v Spojených štátoch do kín.

Filmy na pokračovanie usporia štúdiám veľa peňazí, ktoré by inak vynaložili na reklamu, a je tiež ľahšie získať marketingové kontrakty, uvádza Jeff Bock.

"V sektore, kde vládne silná konkurencia, štúdiá usúdia, že nemusia vynakladať veľa peňazí na vysvetľovanie, o čom film je," hovorí Glenn Williamson, ktorý učí na filmovej škole UCLA.

Hovorca spoločnosti Disney Olivier Margerie zdôrazňuje, že sa štúdiá rozhodujú o natočení pokračovania filmu veľmi skoro a nečakajú ako úspešný bude prvý film. Produkcia snímky Lietadlá 2 začala napríklad skôr, než prvé Lietadlá vstúpili do kín, čo podľa neho bola tak trochu stávka do lotérie.

Štúdiá niekedy zaznamenajú neúspech, akým boli napríklad Krotitelia duchov II, Gremlins 2, Záhada Blair Witch 2, Základný inštinkt 2, ale už si s tým dokážu lepšie poradiť. "Celkovo ide o záruku úspechu, preto sa tieto filmy stále viac točia so stále väčšími rozpočtami," hovorí Jeff Bock.

Podľa Glenna Williamsona sa však táto koncepcia väčšinou sama vyčerpá, keď štúdio už nemá žiadny nápad, ako oživiť prvotnú ideu. Pripúšťa, že tendencia filmov na pokračovanie môže vyvolať istú lenivosť štúdií, ktoré straší myšlienka, že by sa mala vydať napospas riziku novej tvorby.

Úspešnosť takýchto filmov na veľkých trhoch, ako je Čína, Rusko alebo India, podnecuje podľa Williamsona štúdiá ešte viac k tomu, aby touto cestou pokračovala. 

Zdroj: ČTK 

Tagy: Iron Man Spider-man Expendables

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj