VIDEO Leto plné očakávania: Do kín zamieri nový slovenský mysteriózny triler

10.04.2018Filmové novinkyV auguste sa do slovenských kín dostane mysteriózny triler Dôverný nepriateľ, ktorý vznikol v spolupráci slovenských a českých filmárov. Snímku o inteligentnom dome v hlavných úlohách s Gabrielou Marcinkovou a Vojtěchom Dykom režíroval Karel Janák.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Hlavnými hrdinami snímky sú mladí manželia Zuzana (Marcinková) a Andrej (Dyk), ktorí sa presťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo - prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý vznikol s cieľom, aby svojim majiteľom uľahčil životy, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi.

"Väčšina z nás chce mať v živote stále viac moderných technológií, lenže tým si na seba pletieme bič, ktorý sa nám raz môže vypomstiť. Trochu sa zahrávame s ohňom a to ma na tom práve fascinuje. Som rád, že sme mohli natočiť film, ktorý na všetky tie rizika upozorní," vyjadril sa režisér.

"Umelá inteligencia nám čím ďalej tým viac robí život pohodlnejším. Vďaka tomu si technológie púšťame stále bližšie do súkromia, čím si vlastne púšťame do života niečo, čo nás môže raz pomerne zásadne ohroziť. Koľko už dnes máme rôznych prístrojov, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko. Počítače, smartfóny, autá nabité elektronikou, inteligentné prístroje v domácnosti... Tieto prístroje môže ovládať inteligencia, ktorá s nami nemusí mať dobré úmysly. Keď sa vám napríklad šikovný hacker nabúra do telefónu, razom vám môže len pomocou telefónu urobiť zo života peklo - môže posielať falošné správy, mazať dôležité e-maily, upravovať váš kalendár a podobne. A teraz si predstavte, že nemáte len telefón, ale bývate v inteligentnom dome nabitom modernými technológiami. Potom stačí akákoľvek inteligencia, či už umelá alebo ľudská, aby sa vám život premenil na slušný triler...," doplnil.

Námet má pritom korene v skutočnom príbehu. "Počítačovo zdatní priatelia mi do starej drevenice nainštalovali systém inteligentného riadenia domácnosti. A začalo v nej byť na nevydržanie útulne... Problém nastal v pocite obyvateľov domu. Chalupa stratila svoje pôvodné čaro. Uviazla v zajatí doby. Novým, bezproblémovým domovom sa tým pádom nestala. V ponuke služieb je dokonalá. Len ten jej genius loci sa s tou modernosťou akosi neráči. Prítomnosť a hlavne nástojčivosť umelej inteligencie odhalila konflikt zakorenený v našom ľudskom podvedomí," prezradil jeden z trojice producentov filmu Ľubomír Slivka.

"Ambíciou filmu Dôverný nepriateľ nie je vyriešiť otázku, ktorú nám nastoľuje doba: Či je všetko to, čo je technicky možné pre ľudstvo aj naozaj potrebné? My sa sústreďujeme na čaro nechceného. Ego umelej inteligencie počítača kontra ego človeka. Je pri prijímaní rozhodnutí racionalita vždy výhodou? My ľudia počítače v logike nedobehneme. Ale čo ak sa bude umelá inteligencia snažiť nás dobehnúť v citoch? Čo keď sa nám mysliaci stroj zatúži podobať...?," uviedol ďalej producent, ktorý je zároveň spoluautorom scenára.

Snímka, ktorú nakrúcali od 5. októbra 2016 do 15. novembra 2017 v Bratislave, Prahe a na Spišskej Magure, v týchto dňoch prechádza trikovými úpravami a postprodukčným procesom. Janák sa okrem réžie chopil aj scenára, pričom autorom námetu a spoluscenáristom je spomínaný Ľubomír Slivka. Prizvali si aj ďalšieho kmeňového spolupracovníka, kameramana Martina Šáchu. O hudbu pre film sa postaral skladateľ a producent Ondřej Gregor Brzobohatý.

V ďalších úlohách sa popri ústrednej dvojici predstavia Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu či Roman Luknár. Kto prepožičal hlas samotnému domu, zatiaľ tvorcovia držia v tajnosti. Do kinodistribúcie sa snímka dostane 16. augusta.

Zdroj: SITA 

Foto: ceskatelevize.cz, Video: Youtube Totalfilm.cz

Tagy: Dôverný nepriateľ

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov