Festival v Karlových Varoch spoznal víťaza: VIDEO Je o vyvraždení Židov na Ukrajine

Filmový festival v Karlových Varoch - záber zo 48. ročníka
10.07.2018Filmové novinkyVíťazom Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Karlovy Vary sa tento rok stal rumunský film režiséra Radu Judea Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari. Film pojednáva o rumunskom antisemitizme za druhej svetovej vojny, konkrétne o masakre ukrajinských Židov rumunskou armádou, ku ktorej došlo ešte pred pripojením sa Rumunska na stranu nacistického Nemecka.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Diktátor Ion Antonescu dal aktívne príkaz vyvraždiť viac ako sto tisíc Židov na západe Ukrajiny - a rumunskí politici, úradníci a vojaci ochotne a rýchlo naskočili na vlnu antisemitizmu a fašizmu. Neplatilo tu to obvyklé ´nacisti nás k tomu prinútili´," popisuje film český týždenník Respekt.

Film Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari bol od začiatku hlavným favoritom spomedzi finálovej dvanástky filmov. Jeho režisér Jude získal v minulých rokoch viacero ocenení z prestížnych filmových festivalov aj za svoje predchádzajúce filmy - historickú snímku Aferim! (2015) a ľúbostnú drámu Zjazvené srdcia (2016).

Judeov najnovší film "je síce občas premúdrený, niektoré argumenty predkladá zbytočne doslovne a nie je predsa len najlepším rumunským filmom reflektujúcim tamojšiu minulosť, napriek tomu mu Krištáľový glóbus právom patrí", píše o víťaznom filme Respekt.

Zdroj: SITA 

Foto: TASR/Bohdan Kopčák, Video: YouTube/KVIFF, ROLLERCOASTER PR

Tagy: Medzinárodný festival v Karlových Varoch film Je mi jedno že sa zapíšeme do dejín ako barbari

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov