Janžurová začne natáčať Teroristku: Odvážna herečka si zaspomínala aj na mladosť

04.08.2018Filmové novinkyHerečka Iva Janžurová začne o dva týždne natáčať snímku režiséra Radka Bajgara Teroristka. Sama herečka priznáva, že to bude pre ňu fyzicky náročné. Dráma s prvkami komédie je snahou o reflexiu spoločnosti, ide o príbeh dôchodkyne, ktorá sa odvážne postavila zlu. Herečka si zaspomínala aj na svoje začiatky.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

„Bude to pre mňa asi fyzicky veľmi náročné,“ povedala Janžurová pri svojej lekcii filmu na Letnej filmovej škole (LFŠ) v Uherskom Hradišti. „Budem tam veľa behať po lese, v niečom to pripomína príbeh ženy v Kočiari do Viedne (snímka Karla Kachyňu z roku 1966), tam som tiež veľa behala po lese,“ uviedla herečka. 

Prvá divadelná replika

Janžurová si zaspomínala aj na herecké začiatky súvisiace s pôsobením jej otca v ochotníckom súbore. „U nás v kuchyni sa skúšalo, hovorí sa, že som zaliezla pod stôl, aby ma nenašli. Vraj som sa zapojila, keď herečke vypadol text. Povedala som: Kateřina, hovor. To bola moja prvá divadelná replika,“ uviedla herečka.

Bratia jej sprostredkovali Chaplinove grotesky alebo scénky z kabaretu U Fleků. „Ja som potom spievala árie, potom sme hrali susedov, ktorí boli vtipnou dvojkou. Už ako dieťa som spoznala základné zákonitosti gagov, tá túžba predvádzať sa a cítiť odozvu. To som mala sedem alebo osem,“ povedala Janžurová, ktorá si doteraz pamätá na vôňu prvých divadelných líčidiel. Nasledovali úspechy v recitačných súťažiach a prijatie na DAMU, hoci ju v tom rodina nepodporovala.

Herectvo ako predmet nekonečných úvah

Najdôležitejšie veci o herectve sa však dozvedela až po škole, a to vďaka svojmu životnému partnerovi Stanislavovi Remundovi. „Herectvo sa pre mňa stalo dobrodružnou záležitosťou, nielen túžbou sa predvádzať a zožať ohlas. Stalo sa pre mňa predmetom nekonečných úvah, vymýšľania, rozmýšľania, používania fantázie tam, kde už by sa povedalo, že nejde nič vymyslieť. Že autor už bol tak dokonalý, že ho už nemôžete vylepšiť, ale úlohe môžete vďaka hereckému mysleniu dať niečo, čo oprávňuje tie slávne hry hrať stále dookola a stále prinášajú niečo nové,“ uviedla Janžurová.

Spomínala na prácu s mnohými režisérmi i hereckými partnermi. Najlepšie sa jej točilo s Jiřím Hrzánom. „Nehanbila som sa mu hovoriť svoje nápady. Bolo to skvelé partnerstvo. Dobre sa mi hralo s (Petrom) Nárožným. Nemôžem povedať, že by som mala partnera, ktorý by ma mučil,“ uviedla herečka, ktorá si prevezala výročnú cenu Asociácie českých filmových klubov. Podľa organizátorov LFS je cena „za polstoročie filmovej práce, v ktorej vrchovatou mierou zúročila svoj mimoriadny a nesmierne všestranný herecký talent“.

Prehliadka uviedla Janžurovú v dráme Petrolejové lampy, čím vzdáva hold tvorbe Juraja Herza, uvedie tiež snímku Alice Nellis Výlet. Na programe bola aj komédia Pane, vy ste vdova! LFŠ začala v piatok a trvá do nedele. Tohtoročný 44. ročník ponúka vyše 200 snímok.

Zdroj: ČTK 

Foto: TASR/archív, Česká televízia

Tagy: Iva Janžurová Teroristka

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov