V Cannes začína sviatok filmu: Najväčším ťahúňom je nový Tarantino s Pittom a DiCapriom

14.05.2019Filmové novinkyVo francúzskom meste Cannes sa v utorok večer začína 72. ročník medzinárodného filmového festivalu. Predstavia sa na ňom celovečerné filmy z 25 krajín sveta vrátane Slovenska, z ktorých 21 bude súperiť o Zlatú palmu, hlavnú trofej festivalu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Dvanásťdňovú prehliadku odštartuje projekcia zombie komédie amerického nezávislého režiséra Jima Jarmuscha The Dead Don't Die (Mŕtvi neumierajú). Verejnosti sa na úvod festivalu predstavia aj členovia poroty, ktorú vedie mexický režisér a producent Alejandro González Iňárritu, píše agentúra AP. Medzi avizovanými filmovými novinkami, ktoré na tohtoročnom Cannes pútajú najväčšiu pozornosť, je komediálna dráma Once Upon a Time in Hollywood (Vtedy v Hollywoode) od Quentina Tarantina či snímka Rocketman o živote hudobníka Eltona Johna, ktorý avizoval svoju účasť na premiére.  

Festival v Cannes, na ktorý sa akreditovalo približne 4500 novinárov, vyvrcholí 25. mája záverečným slávnostným odovzdávaním cien. Hlavná cena Zlatá palma má hodnotu asi 20.000 eur. Rozpočet tohtoročného festivalu predstavuje približne 19,6 milióna eur. Polovicu z toho uhradia francúzski daňoví poplatníci a zvyšok poskytnú firemní sponzori. 

V rôznych sekciách festivalu sa celkovo predstavia stovky filmov. Na projekciách sa očakáva množstvo filmových hviezd a známych osobností.  Svoje najnovšie diela v Cannes predstavia aj ďalší prominentní filmoví tvorcovia vrátane Pedra Almodóvara, Terrencea Malicka, Kena Loacha či bratia Jean-Pierre a Luc Dardennovci. Očakávania vzbudzuje aj súťažný debut čínskeho režiséra Tiao I-nana. 

Slovensko bude v Cannes zastupovať študentský film Pura Vida, príbeh dvojice bratov dospievajúcich na východoslovenskom vidieku. Krátkometrážna dráma je z veľkej časti nakrútená v rusínskom jazyku a obsadená prevažne nehercami. V súťažnej sekcii Cinéfondation si zmeria sily so 16 ďalšími študentskými filmami. Z vlaňajšieho 71. ročníka prehliadky v Cannes si Zlatú palmu odniesla dráma Shoplifters (Zlodeji) japonského režiséra Hirokazua Koreedu. 

Zdroj: TASR 

Foto: SITA/AP/Eric Jamison/Invision

Tagy: Cannes Once Upon a Time In Hollywood

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov