Toto sa ešte nikomu nepodarilo: Vo filme Amnestie zaznie hudba legendárnej kapely

Amnestie
05.10.2019Filmové novinkyLegendárna britská skupina Depeche Mode zaznie v novom česko-slovenskom filme Amnestie, divákov vráti do obdobia Novembra '89.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Pre tisícky ľudí sa zvuk Depeche Mode bude navždy spájať s temnou, ale úžasnou dobou pred Novembrom '89. Ich koncert v Prahe bol malý zázrak. Ten sa podaril aj tvorcom nového česko-slovenského filmu Amnestie. Skladby od Depeche Mode zaznejú v traileri, aj vo filme - v premiére v slovenských kinách pri príležitosti Nežnej revolúcie - 31. októbra, v českých kinách 14. novembra. Informovala o tom PR manažérka filmu Mirka Brindová.

"Sme prvý česko-slovenský film, v ktorom zaznie hudba Depeche Mode. Som presvedčený, že ich zaujala téma filmu a Československo. Našu krajinu a Bratislavu milujú. Radi sem chodia, vždy naplnia štadión, majú tu obrovský fanklub," hovorí jeden z producentov filmu Maroš Hečko a ďalej vysvetľuje: "Keďže mal Depeche už v 80. rokoch skladby ako People are People alebo Master and Servant, mysleli sme si, že ich film o Nežnej revolúcii a veľkých zmenách, ktoré v roku 1989 nastali v Európe, zaujme. A stalo sa. Pomohol nám aj môj priateľ a promotér koncertov Depeche Mode na Slovensku Tomáš Marko." Pre film si ich vybrali ako signifikantnú kapelu tej doby, ktorá burcovala proti násiliu, rasovej diskriminácii a predovšetkým proti totalitným režimom.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Scéna, na ktorú sa nedá zabudnúť: Polívka nahovoril Gotta do legendárnej komédie


Vo filme zaznejú dve skladby - nostalgická, jemná klavírna pesnička, ktorú spieva jej autor Martin Gore "Somebody" (z albumu Some Great Reward, 1984) a menej známa, neopočúvaná skladba "To Have and To Hold" (z albumu Music for the Masses, 1987). Tú vybral režisér snímky Jonáš Karásek, ktorého myšlienka mať vo filme Depeche Mode nadchla:

"Vo filme sa cez osudy postáv snažíme zachytiť komplikovanosť doby, kedy veľká časť ľudí totalitný režim nenávidela, zároveň s ním však bola ochotná kolaborovať. Film zobrazuje tiež chaos, ktorý nastal po páde režimu. Hudba Depeche Mode je absolútne kľúčová pre toto obdobie, preto sme ich vybrali." Skladby sú použité na troch miestach vo filme, štvrtým je trailer.

Film Amnestie je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia Nežnej revolúcie a kontroverzným prepustením viac než 21.000 väzňov na pokyn nového prezidenta Václava Havla. Príbeh zachytáva svet kontrolovaný ŠtB, kde disidenti komunikujú pomocou tajných správ. Svet, v ktorom ľudia udávajú svojich rodinných príslušníkov a zároveň túžia po osobných výhodách a slobode. Zrod československej demokracie v novembri 1989 otvára nové možnosti pre všetkých. Platí to aj pre najkrutejšiu väznicu komunistického zriadenia v Leopoldove, kde výbuch emócií prerastie do otvorenej vzbury.

Zdroj: TASR 

Foto: Continental Film, Video: Youtube

Tagy: Amnestie

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov