10 najdrahších filmov všetkých čias a čo ste o nich nevedeli

Pirates of the Caribbean
29.06.2014Filmové novinkyBRATISLAVA - Premýšľali ste niekedy, koľko peňazí ide do našich obľúbených filmov? Výprava, samotné filmovanie, postprodukcia, honoráre... Občas sa nečakané výdavky vyšplhajú až tak vysoko, že štúdiá krachujú. Toto je zoznam tých najdrahších filmov, ktoré kedy uzreli svetlo sveta.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

10. Hobit (2012) – 257 miliónov dolárov

Adaptácia rozprávky J. R. R. Tolkiena prinútila filmárov vytrhať si aj posledné vlasy na hlave. Množstvo špeciálnych efektov od animácie draka až po armádu orgov jazdiacich na ohyzdných vlkoch zabrala množstvo času a ešte viac bankových prevodov. Už iba filmovanie samotných scén s trpaslíkmi a Gandalfom bolo náročné. Scény sa vždy filmovali na dvakrát, v jednej scéne Ian McKellen a v druhom zábere trpaslíci. Nakoniec sa spojili do jedného celku. A teraz si predstavte, že tak nakrúcate celý film. Nečudujeme sa, že celé grafické oddelenie si vypýtalo tučné nadčasy.

 

9. Avatar (2009) – 261 miliónov dolárov

Pôvodný nápad na Avatar vznikol v roku 1994, no film nemohol byť nakrútený, pretože to vtedajšia technológia nedovoľovala. Tak si partia inžinierov sadla raz do týždňa na kávičku a snažila sa vymyslieť, ako sa dá tento film nakrútiť presne tak, ako ho James Cameron chce. Za tie kávičky a najnovšie technológie musí predsa niekto platiť. A buďme úprimní, ani filmárska dovolenka na Novom Zélande, kde sa točili všetky tie uchvacujúce panoramatické scény, nemohla byť práve najlacnejšia. Ešte dobre, že film bol úspešný a doteraz je najziskovejším filmom vôbec, inak by to bola asi poriadne drahá káva.

 

8. Piráti z Karibiku: Truhlica mŕtveho muža (2006) – 271 miliónov dolárov

Už ste skúšali prilepiť chobotnicu na niekoho bradu? Maskérky z Pirátov z Karibiku odkazujú, že sa to nedá. Práve preto musel byť hlavný záporák tohto filmu, Davy Jones, vytvorený najmodernejšou technológiou tej doby za použitia veľmi presnej motion capture (zachytenia pohybu) na detailné nasnímanie tváre Billa Nighyho. Pre Billa to znamenalo dlhé hodiny strávené pred zeleným plátnom so značkami a detektormi po celej tvári a pre grafikov namáhavé vytváranie chobotničích chápadielok, ktoré by sa hýbali spoločne s hornou perou.

 

7. Vodný svet (1995) – 272 miliónov dolárov

Vytvoriť post-apokalyptický svet celý pokrytý vodou určite nie je jednoduché. Produkcia tohto filmu na tom v istom momente bola až tak finančne zle, že Kevin Costner investoval do filmu vlastných 22 miliónov, aby ho udržal nad vodou. V tomto prípade doslova, pretože sa im počas filmovania utopilo niekoľko kamier a iného príslušenstva.

 

6.  Harry Potter a polovičný princ (2009) – 275 miliónov dolárov

Potter filmy všeobecne stáli Warner Bros. neskutočné peniaze. Použitie množstva efektov a CGI si vyžiadalo obrovský budget aj trpezlivosť grafikov. Návrat Metlobalu v tomto filme po tom, čo ho v piatom pokračovaní úplne vynechali a veľkolepé scény s kolabujúcim londýnskym Millennium Bridge a horiacim Brlohom stáli nemalé peniaze. Nakoniec sa však vyplatilo a šiesta Potterovka prekonala predošlé už v prvý víkend.

 

5. Na vlásku (2010) – 281 miliónov dolárov

Väčšina animovaných filmov nepotrebuje takto obrovské budgety. Tangled (Na vlásku) však bol dlho bežiaci srdcový projekt u Disneyho, ktorý trvalo dokončiť až 6 rokov. Stal sa tak najdrahším animovaným filmom všetkých čias. Hlavný dôvodom vysokého rozpočtu je unikátna, komplikovaná kombinácia počítačovej grafiky a ručnej animácie, ktorá je vo filme použitá.  Disneymu sa však táto investícia vyplatila, keď film zarobil cez dvojnásobok dolárov a to iba v kinách.

 

4. Spider-man 3 (2007) – 293 miliónov dolárov

Chlapci zo Sony sa pri tomto filme riadne buchli po vrecku. Film, ktorý sa vo väčšej miere spoliehal na špeciálne efekty a  graficky upravených záporákov stál zatiaľ najviac zo všetkých superhrdinských filmov. Škoda, že ich snaha nevyšla a film si vyslúžil najhoršie hodnotenia zo všetkých troch natočených Spider-manov.

 

3. Titanic (1997) – 294 miliónov dolárov

Paradoxne na tomto filme najviac stála rekonštrukcia lode, ktorú nakoniec aj tak rozlomili.  Aby boli všetky scény a kulisy v správnom pomere, James Cameron podnikol niekoľko ponorov k vraku Titanicu a strávil tam viac času, než pasažieri samotní. Keď však budget na tento film presiahol očakávania, Cameron odmietol svoj 8 miliónový honorár.  Nakoniec mu film vyniesol viac peňazí, ako pôvodne očakával.

 

2. Cleopatra (1963) – 339 miliónov dolárov

Film, ktorý mal pôvodný budget 44 miliónov, narástol do neskutočných rozmerov po tom, čo celá produkcia musela meniť lokáciu filmovania, znova budovať scény a zmeniť aj režiséra a obsadenie. Následne sa objavili problémy s rozvrhom filmovania, ktorý nikto nedodržiaval. Hoci bol film v kinách úspešný, budget sa aj tak nepodarilo splatiť a skoro zruinoval celé 20th Century Fox štúdio, ktoré sa na poslednú chvíľu zachránilo filmom Za zvukov hudby (The Sound of Music).

 

1. Piráti z Karibiku: Na konci sveta (2007) – 342 miliónov dolárov

Výprava Pirátov z Karibiku bola vždy finančne náročná. Na konci sveta sa však stal oficiálne najscestovanejším filmom v sérii. S luxusnými lokáciami ako Singapur, Isla de Muerte alebo Haiti film rozhodne nemohol byť lacný. Keď sa k tomu prirátali ešte dopravné prostriedky, ubytovanie pre hercov a štáb a komplikované filmovanie, celkový rozpočet presiahol dokonca aj cenu celej trilógie Pána Prsteňov. Filmári si toho istotne naložili pri tomto filme veľa. No uvidíme, či ho pripravovaným piatym pokračovaním prekonajú.

 

Foto: SITA

Tagy: Avatar Piráti z Karibiku Cleopatra Hobit Waterworld Vodný svet Tangled Na vlásku

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov