Zoznámte sa: Shaun the Sheep - baranček, ktorý má štýl

Shaun the sheep
22.04.2015Novinky v kináchNa prvý pohľad roztomilý baranček si našiel obrovské množstvo fanúšikov po celom svete. Diváci si ho obľúbili natoľko, že sa tvorcovia podujali vytvoriť o ňom aj film, ktorý bude mať u nás premiéru práve v týchto dňoch. Buďte pripravení a pozrite si zopár faktov, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako sa pohodlne usadíte v kine.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kto je Shaun a prečo je tak populárny?

Naoko si Shaun žije pokojne obklopený celým stádom oviec, no každým kúskom svojho tela ukazuje divákom, že na farme nemusí byť nuda. Skupina oviec, na čele ktorej stojí vynaliezavý baranček pripravuje každodenne nové prekvapenia. Všetko sa však deje práve za farmárovým chrbtom, ktorý o ničom ani len netuší, takže má pocit, že všetko je presne tak, ako má byť. Samozrejme, Shaun sa usiluje konať nielen rôzne výmysly, ale aj pomáhať druhým, čím dáva detským divákom aj morálny príklad.


Remake obľúbenej disneyovky: Z animovaného príbehu sa stane nový film


Prvýkrát sa príbehy sympatického barančeka dostali do vysielania v marci v roku 2007 na detskej stanici CBBC vo Veľkej Británií. Režisérom a autorom seriálu v jednom je Nick Park, ktorý sa po mimoriadne úspešnej prvej sérii rozhodol vytvoriť aj tie nasledujúce, ktoré vôbec neboli ukrátené o humor či zábavné zápletky.

Chyba prekladu zmenila barančekovi pohlavie

Možno tým, že postavy toho veľa nenahovoria, sa v slovenskom a českom preklade stala chyba, a tak sa hlavný hrdina objavuje pod pomenovaním ovečka Shaun. V ostatných jazykoch našťastie ostal po správnosti barančekom, čo je dosť logické, najmä v časti, keď sa zamiluje do blonďavej ovečky.


Obrovský úspech: Tento animovaný film získal Oscara a naďalej zarába milióny


Mlčanie nad zlato

Ak sa chystáte pozrieť si Shauna v kine, nemusíte sa báť, že kvôli vykrikujúcim deťom a susedovi, ktorý práve dojedá svoju dávku pukancov, vám ujde nejaká dôležitá hláška. Nuž, teda pokiaľ za ne nepokladáte občasné bečanie, krochkanie a havkanie. Činy totiž povedia v tejto rozprávke oveľa viac ako slová. V každom prípade to môžete obrátiť na humor a ak sa vás niekto spýta, čo vraveli, pokojne odpovedzte: „Bééé.“ 

Výraz očí je najdôležitejší

Ovce mali v očiach malé dierky, vďaka ktorým sa nimi dalo manipulovať, takže sa mohli pozerať doľava, doprava, hore, dole. Každý animátor mal špeciálne viečka vyrobené z malých kúskov plastelíny, ktoré na oči pridávali na základe toho, či mali byť ovce ospalé alebo mali bláznivo žmurkať. Vzhľadom na to, že ovce nič nehovorili, výraz oči nielen rozpovedal príbeh, ale ponúkal priestor na vytvorenie komediálnych prvkov.

Toto ste určite nevedeli!

  • Shaun má približne 150 ovčích rokov a prvýkrát sa objavil už pred dvadsiatimi rokmi vo filme A Close Shave, ktorý získal Oscara.
  • Na Facebooku má baranček viac ako 5 miliónov fanúšikov po celom svete.
  • Postavička Shauna má výšku 17 cm a váži 100 gramov.

Návrat k najúspešnejšiemu animáku: V Ľadovom kráľovstve bude párty


  • Celkový počet postavičiek použitých vo filme je 354 kusov - 157 ľudských a 197 postavičiek zvierat, z toho až 116 oviec.
  • Taký počet oviec vydá zo seba poriadne veľa zvukov. Napríklad zvuk béé vydali vo filme 1589 razy.
  • Na filme pracoval tím 17 animátorov, pričom každodenne pripravili priemerne dve sekundy animácií.

Zdroj: telkac.sk  imdb.com  maria  shaunthesheep.com  news.bbc.co.uk 

Foto: BBC

Tagy: Shaun the Sheep

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov