Prvý politický thriler v dejinách Slovenska: Únos odhalí prepojenie zločinu, mafie a polície

30.04.2016Novinky v kináchPríbeh okolo únosu prezidentovho syna či podozrivé prepojenia medzi zločinom, mafiou, tajnou políciou a mocou v polovici deväťdesiatych rokoch minulého storočia sú témou nového pripravovaného filmu Únos od scenáristky a režisérky Mariany Čengel Solčanskej. V súčasnosti sa natáčajú záverečné scény filmu, posledná klapka by mala padnúť v júni.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Prvý politický triler v dejinách porevolučnej slovenskej kinematografie by sa mal do slovenských kín dostať 2. marca 2017. V hlavných úlohách sa prestaví David Hartl, Rebeka Poláková, Daniel Heriban, Vladislav Plevčík, Maroš Kramár, Milan Ondrík, Juraj Hrčka, Ingrid Timková či Kristína Farkašová.

Film Únos nemá byť podľa režisérky dobovým dokumentom. "Nechcela som nakrútiť rekonštrukciu udalostí, ale film, ktorý rozpráva príbeh o zničených životoch. Je to môj vlastný príbeh o tom, že život jednotlivca musí vždy znamenať viac, než svojvôľa štátu a moci," hovorí Solčanská. Príbeh tak podľa autorkiných slov nie je dobovým láskavým retro filmom alebo úsmevným spomínaním, ale žánrovo ide o temný politický triler, v ktorom dobro a zlo neexistuje, ale sú len mŕtvi a tí, čo prežili. 


Mohlo by vás zaujímať: Prestížny filmový festival ohúrila snímka o poslednej popravenej žene v Československu


"Sme inšpirovaní životom a udalosťami, ktoré zanechali dodnes otvorené rany v slovenskej spoločnosti. Prípad únosu prezidentovho syna je dodnes oficiálne nevyriešený. A ak aj nevyriešený zostane, bude to už navždy film, ktorý je inšpirovaný týmito udalosťami a hovorí filmovým jazykom o dobe, v ktorej sme žili, o spravodlivosti, ktorá má zaviazané oči a o morálke mocných, ktorí neváhali siahnuť na životy iných, aby si ochránili moc," dodala autorka.

Slovenská scenáristka a režisérka Mariana Čengel Solčanská je autorkou štyroch celovečerných filmov - Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Obhliadka, Miluj ma alebo odíď a rozprávky Láska na vlásku.

Zdroj: TASR 

Foto: TASR

Tagy: Únos politický triler

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov