Historická dráma Masaryk prichádza do kín: Rodenov výkon je fenomenálny!

Karel Roden
16.03.2017Novinky v kináchVo štvrtok 23. marca uvedú na plátnach slovenských kín česko-slovenský film Masaryk režiséra Juliusa Ševčíka. Snímka vykresľuje dva roky života českého diplomata a politika Jana Masaryka, ktorý bol verejnosti známy predovšetkým ako syn prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jan prežil život bohéma, miloval ženy, hudbu, veľké gestá aj zápasy. Nespútanosť extravagantného umelca bojovala však vo vnútri jeho duše a srdca s morálkou a povinnosťou úradníka a diplomata a aj keď veľkú časť života precestoval, nikdy nezabudol na krajinu, z ktorej pochádzal, na republiku, ktorú založil jeho otec.

Dramatický príbeh, venovaný osudu veľvyslanca a neskoršieho československého ministra zahraničia, sa vracia do doby tesne pred druhou svetovou vojnou. V 30. rokoch vrcholí Masarykova diplomatická kariéra. Jan tento čas trávi prevažne vo Veľkej Británii, kde sa snaží presvedčiť svetové mocnosti, aby sa postavili na stranu Československa.

Muž, oceňovaný aj ako brilantný rečník, zábavný spoločník a milovník života, ktorý hľadá únik pred svojím menom a zodpovednosťou pred sebou samým v hýrivom živote, alkohole, drogách a sebatrýznení, sa ako veľvyslanec v Londýne zrazu stráca z verejného života a prerušuje kontakt s politickými kolegami a priateľmi. Na pozadí historických udalostí sa tak odohráva napínavý životný príbeh okúzľujúceho, ale nevyrovnaného muža a jeho márny boj o budúcnosť vlastnej krajiny.


Mohlo by vás zaujímať: Obrovský triumf historickej drámy: Masaryk úplne ovládol Českého leva!


Na scenári k snímke sa spolu so Ševčíkom podieľali Petr Kolečko a Alex Koenigsmark. Príbeh je podľa slov režiséra čiastočnou fikciou. „Vo filme sme presní všade tam, kde chceme byť presní. Všetky udalosti okolo Mníchovskej dohody sú tak, ako boli, dokonca sme čerpali nielen z historických knižiek, ale mali sme k dispozícii aj dlhé štósy autentických depeší medzi ministerstvami. Pokiaľ ide o americkú linku, tak Jan Masaryk v tej dobe v USA rozhodne bol, no postava nemeckého psychiatra nie je skutočná, to je tak trošku autorská licencia, aby bol ten príbeh osobnejší. Pre mňa bolo najdôležitejšie hovoriť tak o Mníchovskej dohode, ako aj o duši Jana Masaryka a v tom vychádzame zo skutočnosti tak, ako bola. Pri tvorbe celého konceptu vychádzal do veľkej miery z knižky Jan Masaryk - pravdivý příběh od Pavla Kosatíka, čo je dnes náš najznámejší historik a špecialista na dobu prvej republiky. Z tejto knižky sme skladali psychologický profil Masaryka. Je veľmi detailná a sú tam veci, ktoré myslím, že dodnes nikto netušil, a to bolo na tom hrozne zaujímavé,“ poznamenal počas dnešného stretnutia s médiami Julius Ševčík, ktorý vraj scenár vyvíjal celých päť rokov.

„Prvý nápad natočiť film o Janovi Masarykovi mi prišiel zhruba pred piatimi rokmi a po celý ten čas až do natáčania sa ten scenár formoval, nie je teda napísaný len tak na kolene. Už na začiatku som mal zároveň predstavu, že chcem robiť film o Masarykovi v čase Mníchovskej dohody, to bola moja primárna predstava. Od začiatku som vedel, že nechcem robiť nejaký časozberný dokument, v ktorom sa dozviete všetko od Janovho detstva až po smrť, prišlo mi zaujímavejšie zobraziť ho v čase, keď sa vysporiadava s najťažším obdobím svojho života. Na snímke sa zároveň podieľal aj americký dramaturg, vďaka nemu je film pútavejší a zrozumiteľnejší,“ uviedol režisér.

Jeho želaním vraj je, aby sa ľudia začali pozerať na československé dejiny s väčším nadhľadom. „To je dôvod, prečo je vo filme venovaný taký priestor hre o štát. Chcel som, aby ľudia začali dejiny vnímať trošku inak ako len čierno alebo bielo a vcítili sa do toho, akými peripetiami ten náš spoločný štát prechádzal. Bol by som rád, keby sa na to začali pozerať trošku inak ako s takou optikou, že kto zlyhal a kto vyhral, pretože tak to nie je ani v živote, ani v politike a v ničom inom,“ priblížil Ševčík.

Postavu Jana Masaryka v snímke stvárnil Karel Roden, ktorý za svoj výkon získal už druhého Českého leva. „Som strašne rád, že Karel do toho šiel. Myslím, že jeho výkon v tom filme je naozaj fenomenálny a pokiaľ ide o to, prečo som si ho vybral... Mne sa strašne páči Karlovo poňatie tej postavy, stretli sme sa v tom, že Jan nebol nejaký chlapák alebo nejaká nadrozmerná figúra, a to je kľúčové. Myslím, že by sa určite našiel aj iný pohľad na to, ako tú postavu hrať, ale v tomto sme si s Karlom veľmi sadli. Bolo to hrozne fajn a som strašne rád, že Karel Roden vo filme je,“ podotkol režisér.

 Spoluprácu na snímke si chváli aj samotný Roden. „Bola to hrozne príjemná práca, mám to celé ako jednu krásnu spomienku. Nebolo to úplne jednoduché, no ten film má krásny scenár, tá postava je veľmi pekne vrstevnato napísaná, takže som sa ako herec len nechal unášať tým príbehom. A potešilo ma aj to, že som mal možnosť opäť hrať v angličtine, to u mňa vyvolalo tiež veľmi príjemné pocity. Bola to krásna práca,“ povedal Roden.

Eduarda Beneša si v snímke zahral Oldřich Kaiser a Masarykovho psychiatra stvárnil nemecký herec Hanns Zischler. V ústrednej ženskej úlohe sa vo filme objavila španielska herečka Arly Jover. Drámu, ktorá získala na tohtoročnom udeľovaní Českých levov spolu dvanásť ocenení, finančne podporil Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond.

Trailer k filmu MASARYK

Zdroj: SITA 

Foto: SITA, TASR, Video: YouTube

Tagy: Karel Roden Masaryk

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov