Nežný nácek? Nemožné: Kontroverzný dokument o Daliborkovi však odhalí oveľa viac

18.11.2017Novinky v kináchFilm o nežnom náckovi? Zvláštna kombinácia. Dokument Víta Klusáka vás však presvedčí o opaku. Autentické zábery zo života českého muža, ktorý uznáva nacistickú ideológiu, býva u mamičky a väčšinu času je frustrovaný, mali v mnohom úplne iný účinok, než by divák čakal. Režisér vytvoril dielo, ktoré vo vás bude ešte dlho rezonovať. Film sa dostane do kín 23. novembra.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kontroverzná, no vysoko aktuálna problematika extrémizmu, ktorý sa v týchto dňoch šíri Európou, sa stal námetom v mnohých významoch dych berúceho dokumentu. Forma je vždy dôležitá, no pri tomto dokumente si dovolím tvrdiť, že obsah má tentokrát omnoho väčší význam. Samozrejme, netreba to preháňať a glorifikovať to, čo nie je potrebné. Svet podľa Daliborka však nastoľuje mnoho tém a otvára mnoho kontroverzných okien spoločnosti, ktorým sa dnes, bohužiaľ, nevyhneme. Mladým imponuje ideológia neonacizmu, ktorá sa začína šíriť ako mor.

Skrytá hrozba

V časoch, kedy majú Slováci v parlamente koltebovcov, Čechov uchvátil japonský Čech odsudzujúci migráciu, Poliaci usporadúvajú tisícové demonštrácie za „našu krajinu“ a Maďari stavajú ploty proti húfom blížiacich sa prisťahovalcov z vojnou pustošených krajín, nastal niekde zlom a mladí ľudia sa začali utiekať k extrémistickým názorom. Práve v takejto dobe žije 36-ročný Daliborko. Každý deň chodí do práce, má priateľku, kamarátov a celý život nevytiahol päty z Prostějova.

Jeho cieľom je však nerobiť a mať veľa peňazí, po večeroch číta Mein Kampf, natáča nacistické videá, odsudzuje všetky rasy (okrem Japoncov, tí sú fajn), skladá frustrované piesne, bojí sa pavúkov, „zabíja“ matku s džemovým nožom a podobné veci, nad ktorými sa racionálne zmýšľajúcemu divákovi pozastaví rozum. A že to potrvá, kým si uvedomíte, že vám polovicu filmu visí dole sánka.

Večne frustrovaný Daliborko

Úprimne, pri názve a charakteristike dokumentu máte určite všelijaké očakávania i predsudky. Možno čakáte, že to nebude nič nové. Predsa len, sú to obyčajní vagabundi a takúto hrozbu treba eliminovať. Klusákovi sa však podarilo niečo, čo zanechá ešte dlho stopu v každom divákovi. Spôsob, akým vo vás tento dokument bude rezonovať, je naozaj zaujímavý. Osobne som čakala, že aj vo mne porastie vypestovaný hnev voči tejto zaslepenej konšpiračnej sorte holohlavých strašidiel.

Svet podľa Daliborka je sondou do života človeka, ktorý bežne vystraší na ulici dosť veľa ľudí. Naozaj máte pri niektorých scénach pocit, ako by ste pozerali na život chlapíka z paralelného vesmíru. Daliborko jednoznačne prežíva, resp. prežíval krízu svojej mužnosti a uchýlil sa preto k neonacistickej ideológii, ktorá v ňom posilnila všetko maskulínne, čo v ňom paradoxne ubíjala jeho matka. Tá ho kúpala, vyzúvala, robila mu jedlo, komandovala ho, keď kričal v izbe, volala, keď bol do noci vonku. Okrem toho v Daliborkovi rástla aj sexuálna frustrácia a trpel nevysvetliteľnou fóbiou, čo bol dôvod, prečo sa nezúčastnil žiadnej demonštrácie „medzi svojimi“.

Nežný nácek

Je dobré, že sa tvorcovia projektu nesnažili démonizovať jeho postavu. Naozaj je ťažké uveriť, že niečo ako nežný nácek existuje. Vyzerá to však tak, že je to možné. Napriek tomu, že mu visia vlajky so svastikou na stene, na internete propaguje svoje nacistické názory, verí, že druhú svetovú vojnu vlastne začalo hnutie Medzinárodných židov v roku 1933, Osvienčim bol pracovný tábor, kde sa ľudia len „koncetrovali“ (veď čo je na tom), popiera holokaust a podobne, Daliborko by neublížil ani živej duši. Okrem hmyzu. V práci bol jeho kolegom Róm a nemal s ním problém. Dokonca ho dokument vydesil natoľko, že momentálne už doma nemá žiadne symboly nacizmu a venuje sa budhizmu.

Komplexy a frustrácia, ktoré ho sprevádzajú celý život vyvrcholili do uznávania nacistickej ideológie, nie však do agresívneho správania. Pochopíte, prečo si aj z kotlebovcov ľudia na internete strieľajú. Presne tak. Svet podľa Daliborka je v podstate (pre škodoradostné duše) komédiou na štýl Mama, ožeň ma. V prvom rade ide o krízu mužnosti, absenciu akéhokoľvek mužského vzoru ústiacu do obrovského extrému.

Síce nejde o klasické dokumentárne zachytenie rodinných situácií, pretože mnoho scén museli aktéri zinscenovať ešte raz. Štáb s nimi totiž nebol nonstop, nepodarilo sa teda hneď všetko zachytiť. Síce sa niektorí môžu sťažovať na Klusákovu snahu zmanipulovať materiál, tieto výroky však nie sú na mieste. Žiadny dokument nie je natáčaný v čistej forme. To sa jednoducho nedá, aj keď po tom mnohí bažia. Daliborko spolu s ďalšími aktérmi sú tak vlastne hercami, ktorí hrajú samých seba. Niečo podobné predviedol aj Michael Moore v dokumente Fahrenheit 9/11. Na základe zmluvy na hrané dielo nemusia riešiť ani tvorcovia ani hlavný aktér právne problémy s nacistickými názormi a symbolmi. Má to svoje výhody a účel to určite splní. 

Šokujúce priznanie

Oveľa horšou s v konečnom dôsledku najdesivejšou postavou v českom dokumente bol Vladimír z Topoľčian, ktorého spoznala matka Věra v rámci jedného zo svojich piatich alebo šiestich profilov na Facebooku. Pre Daliborka sa stal napriek počiatočnej nevôli vzorom, ktorý mu chýbal, nie však tým najlepším.

Vladimír sa spočiatku javil ako ešte extrémnejší nácek, ktorý drvil Rómom kosti a dokonca v 90. Rokoch spáchal aj vraždu. Postupne však prídete na to, že to je vlastne extrémne prispôsobivý šváb. Inklinuje totiž k názorom toho človeka, s ktorým sa rozpráva. Zrejme mal byť predmetom lekárskych vyšetrení Vladimír a nie hlavná postava.

Tak koľko?

Suma sumárum, ide vo svojej podstate o šokujúci obraz rádového nácka, ktorý vyvrcholí výletom do Osvienčimu. Tam sa Dalibor pustil do nezmyselnej argumentácie s preživšou Evou Liškovou. Mnohých pobúrilo, keď jej začal tvrdiť, že to nemohlo byť až také zlé, podľa jeho informácií mali v Osvienčime bazény a nemohli sa mať až tak zle. Vtedy vstúpil do záberu aj režisér. Svet podľa Daliborka je určite dielom, ktoré je potrebné vidieť. Určite ide o zaujímavú sondu do života ľudí, s ktorými sa v bežnom živote nestretávame. Okrem toho film rozprúdil zaujímavú diskusiu.

Počas debaty s tvorcami dokumentu odzneli zaujímavé slová. Vraj je väčšina náckov takéhoto nežného typu. Stačí k nim prísť a povedať im, že majú blbý názor na život. Väčšinou však nechodia sami, ale v tlupách a podgurážení. Vtedy asi nie je vhodný čas im to povedať. Tento dokument je určite v mnohých ohľadoch kontroverzným a často hraničí s otázkou morálky, či to nie je ponižovanie človeka. Oveľa dôležitejšie je viesť dialóg o rastúcich hrozbách, aby sme ich vedeli v budúcnosti odstrániť a nájsť koreň problému.

Kým spočiatku vo mne rezonovala otázka, ako môže takýto človek existovať, po tomto dokumente sa uchyľujem k otázke - kde to vlastne systém robí chybu?

Zdroj: AMaj 

Foto: SITA, YouTube/BontonfilmCZ, Video: Youtube

Tagy: Svet podľa Daliborka Vít Klusák

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov