Gary Oldman v koži Churchilla: Študoval som človeka, ktorý sa postavil Hitlerovi

Gary Oldman
06.01.2018Novinky v kináchBritský herec Gary Oldman stvárnil ministerského predsedu Winstona Churchilla vo filme Najtemnejšia hodina. Príbeh je založený na skutočných udalostiach - v roku 1940, keď sa blížila nemecká invázia do Anglicka a britský premiér mal dohodnúť podmienky príkazu, namiesto toho slávnou rozpravou zburcoval národ k boji. Oldmana za túto úlohu nominovali na Zlatý glóbus.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Churchill vtedy všetko stavil na jednu kartu, aj keď šance boli malé a skoro nikto mu neveril. Napriek tomu neprehral a zachránil svet. "S tigrom nemôžete vyjednávať, keď máte hlavu v jeho papuli," povedal vtedy Churchill, ktorý bol majstrom bonmotov. Tak zhrnul postavenie Británie v roku 1940, kedy 300-tisíc britských vojakov na pláži v Dunkirku čakalo na evakuáciu do Anglicka, zatiaľ čo Hitlerovi sa v Európe vzdávala jedna krajina za druhou.

Hoci väčšina členov britského vojnového kabinetu uprednostňovala rokovania s Nemcami, Churchill trval na "boji za každú cenu". Spočiatku mal na svojej strane len manželku; tú na plátne stvárnila Kristin Scott Thomasová. Churchill vtedy jednou z najsilnejších motivačných rečí v histórii zvrátil na svoju stranu najprv verejnú mienku a postupne aj väčšinu svojich odporcov.

Slová môžu zmeniť svet

"Slová môžu zmeniť svet a práve toto Churchill v roku 1940 dokázal," uviedol scenárista snímky Anthony McCarten. Záchytnými bodmi scenára k Najtemnejšej hodine boli tri preslovy, ktoré Churchill napísal a predniesol medzi májom a júnom 1940. Režisérom filmu je Joe Wright, ktorý natočil napríklad filmy Pokánie alebo Pýcha a predsudok.

Oldman študoval materiály, aby sa dozvedel čo najviac o človeku, ktorý sa postavil tyranovi. "Chcel som sa dostať do jeho psychologického a intelektuálneho stavu. Chcel som ho postaviť tehlu po tehle," uviedol. Špecialisti mu kvôli úlohe silikónom upravili tvár maskou a na príslušných miestach vypchali šaty. Len v maskérni vraj strávil takmer štyri hodiny denne. Za svoj výkon bol herec nominovaný na Zlatý glóbus.

TRAILER k filmu Najtemnejšia hodina

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/AP/Chris Pizzello, Vianney Le Caer/Invision, Jack English/Focus Features, Video: Youtube

Tagy: Gary Oldman Zlatý Glóbus Najtemnejšia hodina Darkest hour

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov