Do kín prichádza dráma Ostrým nožom: Boj so skorumpovaným súdnictvom i vládnucou mafiou

20.02.2019Novinky v kináchDo slovenských kín prichádza dráma Ostrým nožom Teodora Kuhna. Snímka inšpirovaná vraždou Daniela Tupého z novembra 2005 vykresľuje príbeh otca brutálne zavraždeného chlapca, ktorý sa napriek veľkému úsiliu nevie dovolať spravodlivosti zo strany vyšetrovateľov a súdu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Z útoku na jeho nebohého syna sú síce na začiatku obvinení štyria páchatelia, no pre chybné rozhodnutie sudkyne sa zakrátko dostanú na slobodu. Otec odhodlaný odhaliť pravdu sa preto púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom i vládnucou mafiou.

Kuhn chcel snímkou rozpovedať príbeh, ktorý je podľa neho pre slovenskú spoločnosť doslova symptomatický. „Stane sa nejaká náhodná vec, ktorá by v bežnej, zdravej spoločnosti bola tragédiou a bola by vyšetrená, ale na Slovensku, ktoré má veľmi špecifické právne a spoločenské prostredie, dajme tomu prehnité, to ide do zabudnutia a namiesto toho, aby sa rodina zavraždeného chlapca dočkala spravodlivosti, šliapu im po krku a štát sa im dodnes smeje do tváre,“ uviedol v rozhovore. 

„Ten film je podľa mňa veľmi aktuálny. Nehovorí len o tom, čo sme žili v časoch, keď sa stal prípad Tupý, ale je aj o dnešku. Na Slovensku sa na nás dennodenne valia korupčné kauzy a zisťujú sa prepojenia rôznych ľudí. Nás ako generáciu mladých ľudí to štve a mali sme pocit, že sa k tomu musíme nejakým spôsobom vyjadriť. A tento film podľa mňa pomenúva niektoré veci celkom priamo,“ dodal scenárista novinky Jakub Medvecký.

Napriek tomu, že jednotlivé scény tvorcovia intenzívne konzultovali okrem iných aj s rodičmi Daniela Tupého, nebolo ich zámerom nakrútiť vyslovene biografický film. „Neskôr sme nad tým aj uvažovali, ale potom sme si povedali, že by sme radi urobili film, ktorý bude presahovať ten prípad vraždy Daniela Tupého - nechceli sme reflektovať konkrétny príbeh, ale zobrali sme si z neho tú základnú esenciu - čo keď sa niečo také stane hociktorej obyčajnej rodine a nielen na Slovensku, ale kdekoľvek na svete? Naším cieľom bolo vytvoriť film, ktorý funguje na trošku univerzálnejšej rovine,“ priblížil producent snímky Jakub Viktorín.

Scenár je pritom do veľkej miery fabuláciou. Fiktívna je napríklad celá osobná línia rodičov. „Naozajstný je obrys toho prípadu, ten film je o zavraždenom chlapcovi, ktorého rodina nikdy nedosiahne spravodlivosť napriek tomu, že všetci vedia, kto to spravil. Ozajstné sú detaily, niektoré dialógy sú jedna k jednej prepisom toho, čo nám povedal pán Daniel Tupý starší, ale všetko to vnútro, tá medzištruktúra, ten stred, je vymyslený. Je to tak naschvál a je dobre, že to tak je. My sme nechceli rozprávať nanovo pravdu o tom, čo sa stalo. Tie symptómy sú tie isté, ale naschvál sme robili všetko dostatočne odlišne, aby bolo každému jasné, že to nie je konkrétne o Danielovi Tupom. Nemohli sme si dovoliť rozprávať vyslovene jeho príbeh, lebo by sme tým niekomu ublížili. Bola to teda pre nás etická otázka,“ poznamenal Kuhn.

V hlavných úlohách sa v snímke predstavia Roman Luknár a Ela Lehotská ako rodičia brutálne zavraždeného chlapca. Zavraždeného Dávida stvárnil Dávid Hartl a jeho sestru si zahrala Ela Štefunková. V menších úlohách sa vo filme objavia Táňa Radeva ako sudkyňa, Jana Oľhová v úlohe prokurátorky, Marián Mitaš v role operatívca či Miroslav Krobot ako vyšetrovateľ Pavúr.

Pieseň s názvom Dunaj k dráme naspievala Jana Kirschner. „Myslím, že tá pesnička naozaj k filmu sadla, akoby bola vymyslená a napísaná práve na to. A hlavne sa teším, že sa takáto téma otvorila. Je to ťažká téma a myslím, že je fajn, že generácia mladých ľudí vyťahuje tieto veci a pýta sa otázky, ktoré sú pre mnohých možno nie úplne pohodlné. Vzhľadom na situáciu, ktorá v tejto krajine je a existuje a nedá sa odrieknuť, je veľmi dôležité o týchto témach rozprávať,“ podotkla speváčka.

Zdroj: SITA 

Foto: Repro foto YouTube/Continental film, TASR/Pavol Zachar; Video: YouTube/Continental film

Tagy: Ostrým nožom

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov