John Wick: Baba Jaga, ktorej sa bojí celé ruské podsvetie

Záber z filmu John Wick
22.10.2014Novinky v kináchDo slovenských kín prichádza obria dávka testosterónu, headshotov a permanentnej akcie. Predstavte si, že ste natoľko hlúpi a ľahkovážni, že sa vlámete do domu Keanu Reevesa, zmlátite ho, ukradnete mu auto a zabijete mu psa, ktorý bol tým posledným, čo mu ostalo po nedávnej smrti jeho manželky. Keanu Reeves sa tentoraz volá John Wick a je zabijakom na dôchodku. A opäť má plné ruky práce.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Režisér Chad Stahelski, ktorý sa ako herec objavil vedľa Keanua vo filme Constantine, stavil na štandardný akčný scenár. Naštvete bývalého nájomného vraha (ktorého ruské podsvetie prezýva Baba Jaga) a kým vás dostane, zamorduje po ceste ďalších 94 ľudí a asi polovici to nechá prejsť hlavou.


Liam Neeson v Taken 3: Pozrite si príbeh osamelého pomstiteľa


Film po pomalšom retrospektívnom začiatku uteká veľmi svižne a vo vynikajúcej forme hviezdi Keanu (oslávil už 50 rokov!), ktorý hral väčšinu scén bez dabléra. Akčné súboje sú natočené precízne a skvele sa dopĺňajú so sprievodnou hudbou. Jednou z najlepších takýchto scén je strieľačka v diskotékovom klube, kde to bezmenným zloduchom nakladá John Wick priamo do rytmu techna. Soundtrack sa určite oplatí zadovážiť.

Vo filme ale nie je núdza aj o vtipné, miestami až cynické dialógy, občas snáď trošku nevyvážené niektorými Johnovými prvoplánovými odpoveďami a reakciami. To už ale je údel typického „sám proti všetkým“ hrdinu. Nehovorí, ale koná. A ostatní skonajú.

Stovky vystrieľaných nábojov, tradičná bitka vo veľkom lejaku či (náhodne?) zvolené písmená na EČV auta (NUO) jemne nostalgicky pripomínajú Matrixovú trilógiu. Upratovacia čata, ktorá sa postará o akýkoľvek organický odpad a skupina vychytených zabijakov evokovali Pulp Fiction či Reservoir Dogs od Tarantina.


Verili by ste? Pri sledovaní akčných filmov vraj priberiete viac


Celá snímka presne zapadá do tradičného klišé o týpkovi, ktorého neslobodno nahnevať a človeku by sa zdalo, že tu sa už nič nové nedá vymyslieť. No John Wick a jeho kaskadérsky dokonalé spracovanie si určite zaslúži minimálne jedno pozretie na veľkom plátne.

Zdroj: telkac.sk 

Foto: bontonfilm.sk

Tagy: Keanu Reeves John Wick

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov