VIDEO Prichádza nový film o autorovi slávneho hitu Elánu: 20 rokov po tragickej smrti

Jozef Urban
21.03.2019Novinky v kináchKoncom apríla príde do slovenských kín nový česko-slovenský hraný film Voda čo ma drží nad vodou, ktorý zachytáva obdobie od nástupu Jozefa Urbana na poetickú scénu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Sústreďuje sa však najmä na posledných sedem rokov jeho búrlivého života - jeho lásky, nádeje, sklamania, pády a vzostupy, ale aj boj s vnútornými démonmi. Príbeh vrcholí práve napísaním textu Voda čo ma drží nad vodou, popisuje autentické okolnosti jeho vzniku aj obrovské nádeje, ktoré doň autor vkladal. Výslednej podoby piesne sa už však nedočkal, keďže tragicky zahynul pri autohavárii. Jozef Urban zomrel 28. apríla 1999 vo veku 34 rokov.

Snímka vznikla ako adaptácia knihy Pivo u Chárona (s Jožom Urbanom) spisovateľa Ondreja Kalamára, ktorý sa postaral aj o filmový scenár. Vychádzal pritom z vlastného priateľstva so známym poetom a textárom. „Poznal som Joža ako človeka, ktorý vyslovene neznášal klamstvo, pretvárku a faloš. On bol úprimný niekedy až do takej miery, že to bolo neznesiteľné. Napriek tomu, že bol určitým spôsobom kontroverzný, ako človek bol neskutočne rovný, ktorý by sa nedokázal zapredať,“ vyjadril sa autor.

Kniha zaujala českého režiséra a producenta Tomáša Magnuseka, ktorý jej príbeh previedol na filmové plátno. Známe režisérske meno prispelo k tomu, že úlohy prijalo viacero významných českých hercov, Martin Dejdar, Jan Kanyza alebo Svatopluk Skopal. Zo slovenských tvárí sa vo filme objavia Robert Roth, Lukáš Latinák, Andrea Kerestešová Růžičková a v hlavnej úlohe Roman Pomajbo.

Práve jeho obsadenie do roly Jozefa Urbana je podľa autora predlohy kontroverzné. „Mnohí sa zatvária prekvapene a pýtajú sa, či je na to vhodný. Po skúsenostiach z natáčania môžem povedať: veľmi vhodný,“ tvrdí Kalamár. Film Voda čo ma drží nad vodou sa dostane na plátna slovenských kín 25. apríla.

Zdroj: SITA 

Foto: history.hnonline.sk, Video: Youtube Continental film

Tagy: Jozef Urban Voda čo ma drží nad vodou

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov