Slovensko bude mať konečne novú rozprávku s Celeste Buckingham

Láska na vlásku
24.06.2014Novinky v kináchTRENČIANSKE TEPLICE - Slovenskú kinematografiu po rokoch spestrí nová rozprávka. Príbeh z čias Mateja Korvína z dielne režisérky a scenáristky Mariany Čengel Solčanskej sa v týchto dňoch dokončuje.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

„Skutočnosť, že sa rozprávka po takej dlhej dobe nakrúca, je úplný zázrak,“ uviedla Čengel Solčanská o filme Láska na vlásku, ktorý sa nakrúcal aj na Oravskom zámku a Nitrianskom hrade či v Múzeu Oravskej dediny v Zuberci. Príbeh, ktorý sa odohráva v druhej polovici 15. storočia, je inšpirovaný románom Marka Twaina Princ a bedár. „Nakrúcať rozprávku bolo nesmierne zložité. Prepožičala som si základný motív – princ sa vymení s kováčom a musia si vyskúšať, aké je to žiť v cudzej koži. Motív je síce od Marka Twaina, ale scenár je pôvodný,“ vysvetlila režisérka, ktorá má na konte aj snímky Lietajúci Cyprián alebo Miluj ma alebo odíď. 

Hlavnej dvojroly sa v rozprávke zhostil mladý slovenský herec Samo Spišák. Hoci režisérka skúšala nájsť vhodné dvojičky aj na kastingoch, nemala úspech. „Už keď som písala scenár, písala som ho na Sama. Napriek tomu sme sa rozhodli ešte skúsiť šťastie na kastingoch. Hľadali sme 17-ročných chlapcov – dvojčatá, ktoré sú talentované a do úlohy by sa hodili, ale nenašli sme. Samo sa však dvojúlohy zhostil so cťou,“  

„Bolo to pre mňa nové a veľmi zaujímavé, zrazu bolo možné k postave pristúpiť z dvoch uhlov pohľadu. Na konci to bola trošku schizofrénia, už sa mi to plietlo, ale bola to zábava,“ uviedol herec známy z filmov Nedodržaný sľub či Lóve. Na dvojrolu kováča a princa, ktorí si chcú na deň vymeniť úlohy, sa musel pripravovať aj fyzicky. „Sú tam rôzne akčné scény, jazda na koni, šerm. Bolo to síce náročné, ale kaskadérske kúsky som si užíval. Zamiloval som sa do filmárskych koní, tie robia všetko za herca – on len sedí a kone hrajú. Sú to úžasné zvieratá, učarovali mi, asi sa jazde na koni začnem venovať aj vo voľnom čase,“ prezradil Spišák. 

Rolu princeznej si v rozprávke zahrala populárna mladá speváčka Celeste Buckingham, ktorá k filmu naspievala aj titulnú skladbu v slovenskej i anglickej verzii. „Celeste bola moja prvá voľba. Rozhodla som sa, že tam chcem niekoho, kto nebude mať dokonalú slovenčinu, lebo princezná prichádza zďaleka a mala by mať v sebe niečo mierne exotické,“ vysvetlila režisérka. 

V snímke si zahrá aj Tomáš Hanák, Judit Bárdos, Tomáš Matonoha alebo Milan Bahúl. „Snažila som sa aj do malých postáv a epizód obsadiť dobrých hercov – všetci, ktorých sme oslovili súhlasili,“ uviedla režisérka. 

Charizmatický český herec Tomáš Hanák, ktorý sa zhostil postavy kráľa, pre tlačovú agentúru SITA uviedol: „Rozprávky mám rád a rád si tiež vymýšľam príbehy. Čo sa mi páči, a dúfam, že sa to Mariane podarilo zakomponovať do filmu, je skutočnosť, že sú dôležitejšie a zásadnejšie veci ako to, či je človek kráľom, alebo kováčom. Že nie je dôležité, či máme permanentné pripojenie na internet, alebo osem zlatých platobných kariet, ale je dôležité mať po boku niekoho, koho máme radi a komu sa môžeme pozrieť s čistým svedomím do očí.“ 

Hoci prvotná myšlienka na nakrútenie klasickej slovenskej rozprávky, ktorú Čengel Solčanká s radosťou prijala, prišla od RTVS, výprava narástla do takých rozmerov, že rozprávka nakoniec vznikla v koprodukcii s JMB Film & TV Production. Rozprávka sa momentálne nachádza v strižni, po premiére na filmových plátnach, ktorá je naplánovaná na október, sa dostane aj na obrazovky RTVS. 

Režisérka a scenáristka, ktorá je zároveň autorkou výtvarnej koncepcie, verí, že sa diváci majú na čo tešiť. „Mojím zámerom bolo, aby vzniklo niečo, čo je krásne a výtvarné a v čom by fungoval základný rozprávkový archetyp – aby dobro, krása a láska víťazili nad zlom a nenávisťou. Rozprávku sme robili s láskou a nadšením a dúfame, že to uvidíte aj na plátne,“ dodala Čengel-Solčanská.

 

Zdroj: SITA 

Foto: ČSFD

Tagy: Láska na vlásku Mariana Čengel Solčanská Celeste Buckingham Tomáš Hanák Judit Bárdos Tomáš Matonoha Milan Bahúl Samo Spišák

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov