Stoj, tristo hrmených! Zbojník Jano oslavuje jubileum

Karol Čálik oslavuje jubileum
15.03.2015Herci a herečkyHerec, spevák, dlhoročný člen a umelecký šéf Divadla Nová scéna v Bratislave Karol Čálik sa dnes dožíva životného jubilea 70 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jeho svojrázny komický prejav vychádzajúci zo situačnej komiky podopretej vycibrenou mimikou a gestikuláciou, svojský pohyb na javisku, zmysel pre vtip a nenapodobiteľný humor našli plné uplatnenie v rade komických i tragikomických postáv. Postavy Bernardoneho v hre František z Assisi, mäsiara Lazara Wolfa vo Fidlikantovi na streche či Jugga v Ešte jeden do partie stvárnené na bratislavskej Novej scéne sa neodmysliteľne spájajú s menom Karol Čálik. Hoci po desaťročiach strávených na divadelných doskách by sympatický herec už mohol byť na zaslúženom odpočinku, nevie bez divadla žiť.

Karol Čálik sa narodil 15. marca 1945 v Trnave. Už ako poslucháč Vysokej školy múzických umení v Bratislave účinkoval na bratislavskej Novej scéne v operete Modrá ruža a v muzikáli Hello Dolly!. Od roku 1966 bol členom najskôr činohry a od roku 1968 spevohry Novej scény, kde ho angažovali vďaka obdivuhodným speváckym schopnostiam a pozoruhodnému komickému a pohybovému talentu. Svojrázny prejav Karola Čálika so zmyslom pre vtip našiel uplatnenie v mnohých inscenáciách – od komédií, tragikomédií, operiet až po muzikály. Pamätníci nezabudnú na jeho výkony v predstaveniach ako napríklad Loď komediantov, Ťululum, Husári, Svadby z klobúka, Plné vrecká peňazí, Orfeus v podsvetí, Čardášová princezná, Cigánsky barón a mnohé ďalšie.


Slovenské filmy: Kvalitné klenoty aj druhotriedne snímky


Jeho komediálne herectvo využil aj film a televízia. Debutoval v roku 1965 chlapčenskou postavou vo filme Námestie svätej Alžbety (1965). Odvtedy stvárnil mnoho postáv väčšinou zemitých, trochu tvrdohlavých chlapcov s komediálnym akcentom napríklad vo filmoch Zločin slečny Bacilpýšky (1970), Veľká noc a veľký deň (1974), Pacho, hybský zbojník (1975) či Noční jazdci (1981). Príbuzné typy vytvoril aj v televíznych filmoch A. C. Dupin zasahuje (1970) a Sváko Ragan (1976). V posledných rokoch účinkoval v populárnych televíznych seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Kriminálka Staré mesto (2010) alebo Nesmrteľní (2010). Najaktuálnejšie môžu diváci Karola Čálika vidieť v rodinnom seriáli Búrlivé víno (2012), v rozprávke Láska na vlásku (2014) alebo v roli mafiánskeho bossa v bláznivej komédii Sluha dvoch šéfov na doskách Divadla Nová scéna.


Slovenský Fellini: Nezľakol sa zákazov ani filmových sklamaní


Karol Čálik je ženatý, má dve dospelé deti a jedného na diaľku adoptovaného indického chlapca. Vo voľnom čase sa rád venuje hubárčeniu a poľovaniu.

Zdroj: TASR 

Tagy: jubileum Karol Čálik Pacho hybský zbojník

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov