Od smrti předsedu zo Slunce, seno uplynulo 25 rokov: Syn organizoval PÁRTY na jeho hrobe!

29.03.2023Herci a herečkyPRAHA - V utorok 28. marca uplynulo presne 25 rokov od náhlej smrti vtedy 65-ročného herca Miroslava Zounara. Ten sa do pamäti Čechov a Slovákov zapísal predovšetkým ako předseda JZD v legendárnej trilógii Zdeňka Trošku (69), Slunce, seno... Jeho synom je nemenej známy herec Martin Zounar (55). Ten prekvapil priznaním, že na hrobe svojho otca pravidelne organizoval párty!
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Miroslav Zounar sa narodil 15. júna 1935. Zomrel ako 65-ročný 28. marca 1998. Jeho poslednou hereckou úlohou, ktorú si stihol zahrať ešte pred smrťou, bola maličká postava kapelníka v rozprávke Princezna ze mlejna. Vďačil za ňu Zdeňkovi Troškovi.

Verejnosť si ho však dodnes spája predovšetkým s iným počinom od tohto režiséra - herec totiž stvárnil postavu předsedu JZD v trilógii Slunce, seno. No v poslednej "erotike" si kvôli vážnym zdravotným problémom takmer nezahral. Troška sa ho však nechcel vzdať a celé to vymyslel. 

„Tatko bol veľmi ťažko chorý. Prišla cukrovka, infarkty, umelá srdcová chlopňa. Nebolo to jednoduché,“ opísal Martin Zounar. Do Talianska, kde sa mnohé scény natáčali, odcestovať nemohol. Scény s předsedom sa preto vyrábali v Česku a postprodukcia sa postarala o to, aby si divák nič nevšimol. 

Zábery z talianského kravína, scény v autobuse, aj slávnostná večera - to všetko sa natáčalo "doma". Předsedu nevidno len na scénach z pláže, či talianského trhoviska. „Bolo to ťažké, ale on bol zase medzi svojimi a mal pocit, že je v partii. Takže Zdeňku, díky!“ netají Zounar mladší svoju vďaku režisérovi. 

On sám sa s odchodom otca vyrovnával ťažko. Každý rok preto chodil na jeho hrob aj s demižónom vína. Postupne sa k nemu pridávali ďalší, až z toho vznikla "párty" na cintoríne. „Keď tato odišiel, každý rok som vzal demižón veltínu, sadol si na hrob na dosku, dal si dva poháre a posedeli sme. Potom prišli ďalší ľudia a farár František a nakoniec nás na tom urnovom háji bolo asi 30. Trošku párty. Všetci sme mysleli na otca a rozprávali sme sa o ňom, aký ten Míra bol. Teraz keď to tak zoberiem, príde chvíľa, kedy si tam sadnem, budem tam mať mamu, babičku, otca a všetkých a zase pokecáme,“ zveril sa magazínu Téma Martin. 

On sám je u našich západných susedov uznávaným hercom. Kedysi si zahral aj po boku svojho otca v seriáli Chlapci a chlapi. Aktuálne ho česká verejnosť vníma predovšetkým vďaka úlohe Boba Švarca v Ordinácii v ružovej záhrade 2. 

FOTO: Syn Miroslava Zounara, Martin Zounar, hviezdi v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade 2

Autor: © Zoznam/sk

Foto: FS Barrandov

Tagy: Miroslav Zounar Martin Zounar

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov