Posledné filmy legiend: Takto sa lúčili so strieborným plátnom

Marilyn Monroe
16.07.2015Herci a herečkyDuše filmových fanúšikov mnohokrát zahalil smútok, ak sa skvelí herci a herečky rozhodli zavesiť herecký chlebíček na klinec, resp. ich kariéru navždy ukončila tragická udalosť. S odstupom času je preto zaujímavé sledovať, aké filmy boli ich poslednými. Pozrite sa s nami na to, ako dali kinematografii zbohom niektoré legendy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

James Dean - Obor (1956)

Filmový svet zarmútila v roku 1956 tragická smrť herca Jamesa Deana. Mladučký miláčik Ameriky zahynul ako 24-ročný pri dopravnej nehode, keď sa na svojom Porsche Spyder viezol na preteky v Kalifornii. Na svojom konte mal tento talentovaný herec tri veľké filmové úlohy - Rebel bez príčiny, Na východ od raja a Obor. V posledne menovanej westernovej dráme s príchuťou romantiky stvárnil úlohu 30-ročného Jetta, čo znamená, že si napríklad musel nafarbiť vlasy mierne do šediva. Za svoj výkon bol nominovaný na Oscara, cenu však nezískal.


Mohlo by vás zaujať: Oscara si prevziať už nestihli: Týchto ocenili až po smrti


Audrey Hepburn - Navždy (1989)

Krásna a talentovaná, taká bola Audrey Hepburn, vzor mnohých žien. Už počas detstva sa ukázala ako silná osobnosť, keď počas nacistického okupovania Amsterdamu nosila odboju tajné správy. Pôvabná a elegantná bruneta získala už za svoju prvú veľkú úlohu vo filme Prázdniny v Ríme (1953) Oscara. Hepburn rozosmutnila fanúšikov a blízkych v roku 1993, keď nezvládla boj so zákernou rakovinou. Ešte štyri roky predtým sa ale po dlhej pauze objavila ako anjel v snímke Navždy Stevene Spielberga. Symbolické.


Mohlo by vás zaujať: Toto sú najfotogenickejšie celebrity všetkých čias!


Christopher Reeve - Zadné okno (1998)

Rodený Newyorčan sa do širšej pozornosti zapísal najmä rolou komiksového hrdinu Supermana v rovnomennom filme (1978). Reeve bol nesmierne talentovaný a ktovie, ako by sa uberal jeho život, nebyť tragickej udalosti na dostihoch, pri ktorej si zlomil 2. krčný stavec a ostal paralyzovaný od krku dole. Aj napriek tomu ho ale čakala ešte jedna veľká úloha, keď z vôd priemernosti svojím výkonom ťahal sfilmovanú klasiku Alfreda Hitchcocka Zadné okno (1998). Reeve zomrel 10.10.2004 na infarkt vyvolaný reakciou na antibiotiká proti infekcii.


Mohlo by vás zaujať: Prekliate filmy zabíjali: Toto sú snímky, ktoré rozosievali nešťastie


Elizabeth Taylor - Tri staré grácie (2001)

Kontroverzná, no milovaná Britka Elizabeth Taylor v deväťdesiatych rokoch minulého storočia pomaly, ale isto dávala svojej filmovej kariére zbohom. Po tom, čo za výkon v komédii Flintstonovci (1994) ziskala premiérovú jedinú Zlatú malinu v živote, sa zdalo, že je to jej koniec na striebornom plátne. V roku 2001 sa však ešte objavila v televíznom filme spoločnosti ABC s názvom Tri staré grácie, kde si strihla úlohu agentky troch hollywoodskych herečiek, ktoré sa naozaj, ale naozaj nemajú radi. Elizabeth Taylor zomrela 23. marca 2011 na zlyhanie srdca.


Mohlo by vás zaujať: Pomáda, Moulin Rouge, Vlasy: Poznáte najlepšie filmové muzikály?


Henry Fonda - Na zlatom jazere (1981)

Henry Fonda mal vskutku hviezdnu kariéru - aký iný herec by sa mohol pýšiť skvostami ako Hrozná hnevu (1940), 12 rozhnevaných mužov (1953), Vtedy na západe (1968) či Na zlatom jazere (1982)? Práve posledným filmom uzavrel svoje bohaté resumé, a urobil to veľkolepo. Poetická dráma, v ktorej si zahrala aj jeho dcéra Jane či Katerine Hepburn, priniesla pre Fondu okrem pozitívnych recenzií aj jedinú sošku Oscara počas jeho života. Ten sa náhle skončil osem mesiacov po vypustení filmu do kín, keď Fondu zradilo srdce.


Mohlo by vás zaujať: Drogy, lieky a alkohol: Týchto slávnych hercov zabila chémia!


Marilyn Monroe - The Misfits (1961)

Jeden zo sexsymbolov 20. storočia, charizmatická Marilyn, to poslednýkrát na striebornom plátne roztočila vo filme The Misfits. V pútavej dráme o jednej žene, troch mužoch a hľadaní šťastia si zahrala bývalú striptérku Roslyn. Snímka sa nakrúcala v náročných podmienkach púšte v Nevade, pričom ju sprevádzala aj alkoholová fiesta režiséra Johna Hustona. Marilyn zomrela vo veku 36 rokov, okolnosti jej smrti sú dodnes záhadou. Ešte pred ňou opustil tento svet jej partner z jej posledného filmu Clark Gable, ktorý skonal na infarkt.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvá obdivovanej Marilyn: Dražili sa jej súkromné fotografie


Marlon Brando - Kto z koho (2001)

Hollywoodsky búrlivák a krásavec Brando poslednýkrát potešil svojím umením v roku 2001, keď prijal úlohu v krimitrileri Kto z koho. Vyšperkoval tak už dosť hviezdne obsadenie v podaní Roberta de Nira a Edwarda Nortona. Nakrúcaním strávil tri týždne a počas tohto času sa údajne väčšinou predvádzal, robil si žarty z de Nira a komplikoval plány režiséra Franka Oza. Rolu navyše zobral iba kvôli tomu, že bol na mizine a potreboval peniaze na opravu strechy. Brando zomrel 1. júla 2004 vo veku 80 rokov v kalifornskom Los Angeles.


Mohlo by vás zaujať: Legenda Marlon Brando: Krstný otec, motorkár Johny či šerif Calder


Zdroj: telkac.sk  imdb.com  mentalfloss.com  Pavol 

Foto: SITA, Video: YouTube

Tagy: Marilyn Monroe Marlon Brando Christopher Reeve James Dean Audrey Hepburn Elizabeth Taylor Henry Fonda

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov