Rebel, vojak či prezident: Otec Charlieho Sheena je mimoriadne všestranný

Martin Sheen a Charlie Sheen
02.08.2015Herci a herečkyAmerický herec Martin Sheen, vlastným menom Ramón Gerardo Antonio Estévez sa v pondelok 3. augusta dožíva 75 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Diváckej verejnosti je známy najmä z úspešného televízneho seriálu Západné krídlo (1999-2006), v ktorom stvárnil amerického prezidenta. Presvedčivý výkon v roli prvého muža Ameriky mu vyniesol päť nominácii na Zlatý glóbus, ktorý v roku 2001 aj získal. Herecké umenie predviedol tiež vo filmoch Incident (1967), Apokalypsa (1979), Wall Street (1987) alebo Chyť ma, ak to dokážeš (2002).


Mohlo by vás zaujať: Pomsta tvorcov Dva a pol chlapa: Neslávny "návrat" Charlieho Sheena!


Martin Sheen sa ako Ramón Gerardo Antonio Estévez narodil 3. augusta 1940 v meste Dayton v americkom štáte Ohio. S deviatimi súrodencami vyrastal v prisťahovaleckej rodine španielskeho robotníka a írskej emigrantky. Pre herectvo sa nadchol už v mladom veku a po stredoškolských štúdiách odišiel za svojím snom do New Yorku. Z obavy pred diskrimináciou kvôli španielskemu menu si zvolil umelecký pseudonym Martin Sheen a koncom 50. rokov 20. storočia debutoval na svetoznámom Broadwayi.

Do širšieho diváckeho povedomia sa dostal vďaka psychologickej dráme The Incident (Incident, 1967), kde si zahral teenagera terorizujúceho spolucestujúcich v metre. V priebehu 70. rokov minulého storočia sa Sheen presadzoval rolami mladých mužov, ktorí sa búria a pohŕdajú spoločenskými konvenciami či už z presvedčenia alebo následkom psychickej depresie. Výborný výkon podal najmä v úlohe masového vraha v kriminálnej dráme Badlands (Zapadákov, 1973), za ktorý bol právom ocenený na Medzinárodnom filmovom festivale v San Sebastiáne v Španielsku v roku 1974.


Mohlo by vás zaujať: Výhovorky slávnych: Umelý penis a iné nezmysly, zasmejete sa!


Obdivuhodné herecké kreácie vytvoril tiež vo vojnovej dráme Apocalypse Now (Apokalypsa, 1979) a v televíznom seriáli Kennedy (1983). Po boku svojho syna, známeho búrliváka Charlieho Sheena si zahral v úspešnom trileri zo zákulisia americkej burzy Wall Street (1987). V posledných rokoch sa herec predviedol napríklad vo filmoch The Amazing Spider-Man (Spider Man, 2012), Selma (2014) alebo Badge of Honor (2015).

Sympatický Martin Sheen si získal celosvetovú popularitu ako predstaviteľ amerického prezidenta v cenami ovenčenom televíznom seriáli The West Wing (Západné krídlo, 1999-2006). Seriál z prostredia Bieleho domu vtiahol do deja tisíce divákov a Sheenovi vyniesol šesť nominácii na cenu Emmy a päť nominácii na Zlatý Glóbus, z ktorých jednu premenil na výhru (2001).


Mohlo by vás zaujať: Rebel Charlie Sheen sa otrávil: Chceli to utajiť!


Herec je od roku 1961 ženatý s Janet Sheenovou a všetky ich štyri deti sa venujú hereckej kariére. Sheen sa popri umeleckých aktivitách angažuje v niekoľkých charitatívnych organizáciách, pomáha pri svetových kampaniach týkajúcich sa problému AIDS a aktívne sa zasadzuje proti výrobe nukleárnych zbraní.

Zdroj: TASR 

Foto: aceshowbiz.com, SITA, Video: YouTube

Tagy: Martin Sheen

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov