Legendárny Van Damme: Držiteľ čierneho pásu navštevoval hodiny baletu

Jean-Claude Van Damme
18.10.2015Herci a herečkyAmerický herec belgického pôvodu Jean-Claude Van Damme sa v nedeľu 18. októbra dožíva 55 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Belgický šampión bojových umení je jednou z najväčších akčných filmových hviezd všetkých čias. Predstaviteľ strach naháňajúcich hrdinov predviedol telesnú zdatnosť vo filmoch ako Živý terč (1993), Legionár (1998), Až do smrti (2007) alebo Expendables: Nezničiteľní 2 (2012).


Jean-Claude van Damme: 10 pikošiek, ktoré ste o ňom nevedeli


Jean-Claude Van Damme, vlastným menom Jean-Claude Camille François Van Varenberg sa narodil 18. októbra 1960 na predmestí belgického Bruselu. Bojovým umeniam sa začal venovať už ako desaťročný, keď ho otec zapísal do školy karate. Postupne rozšíril svoj repertoár bojových športov aj o Taekwondo či Kickbox a na popud matky trénoval tiež balet, čo jeho gymnastické zručnosti ešte rozšírilo. Tvrdá fyzická príprava mu zabezpečila zisk čierneho pásu a titul majstra Európy v karate v strednej váhe.

Rešpekt súperov a vlastné karate štúdio tešiace sa hojnej návštevnosti však Van Dammovi k šťastiu nestačilo. Jeho snom bolo dobyť Hollywood, preto sa vzdal výnosného fitnes centra a odišiel do USA. Než sa však dopracoval k lukratívnej filmovej ponuke, zarábal si na živobytie napríklad aj ako vyhadzovač v nočných kluboch. Odrazovým mostíkom vo filmovej kariére belgického rodáka sa stala snímka Bloodsport (Krvavý šport, 1988) nabitá ukážkami najrôznejších ázijských bojových umení. Dnes film patrí ku klasickým dielam a podstatnou mierou prispel k popularizácii bojových umení. Do hlavného hollywoodskeho prúdu prenikol Jean-Claude Van Damme v 90. rokoch 20. storočia, kedy sa začala jeho spolupráca so známymi zahraničnými režisérmi. K jeho najznámejším filmom z tohto obdobia patria Kickboxer (1989), Double Impact (Dvojitý zásah, 1991), Universal Soldier (Univerzálny vojak, 1992), Nowhere to Run (Niet úniku, 1993), Hard Target (Živý terč, 1993), Sudden Death (Náhla smrť, 1995) a Timecop (1994), za ktorý zožal pochvalu aj od uznávaných filmových kritikov. V roku 2008 si herec zahral sám seba v snímke JCVD, ktorá však nie je klasickým portrétom hviezdy, ale stavia na fiktívnej záplatke a zároveň čerpá z Van Dammovho skutočného života. Po boku nemenej slávnych akčných filmových hrdinov, ako sú Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis či Chuck Norris sa Van Damme predviedol vo filme Expendables 2 (Expendables: Nezničiteľní 2, 2012).

Rovnako ako jeho filmy, rušný je aj hercov osobný život. Známe sú jeho problémy s drogami, priznal, že trpí maniodepresiou a za rozpadom jeho manželstiev údajne stálo týranie a výstredný spôsob života. V súčasnosti je Jean-Claude Van Damme piatykrát ženatý a má tri deti.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA

Tagy: Jean-Claude Van Damme

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov