Charizmatický Gibson jubiluje: Geniálny herec s kontroverznou dušou

03.01.2016Herci a herečkyPopulárny americký herec a režisér Mel Gibson sa 3. januára dožíva 60 rokov. Jeho mužný šarm i herecké nadanie upútali v úspešných filmoch ako Smrtonosná zbraň (1987), Hamlet (1990), Muž bez tváre (1993) alebo Statočné srdce (1995). Posledná menovaná snímka je úchvatným historickým koncertom, v ktorej Gibson zažiaril ako herec i režisér.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Mel Columcille Gerard Gibson sa narodil 3. januára 1956 v Peekskill v americkom štáte New York do veľkej rímskokatolíckej rodiny. Ako dvanásťročný sa s rodinou presťahoval do Austrálie, kde študoval na Národnom inštitúte dramatického umenia (The National Institute of Dramatic Art) v Sydney.

Austrálskou filmovou hviezdou prvej veľkosti sa stal po účinkovaní v akčnom sci-fi filme Mad Max (Šialený Max, 1979) odohrávajúcom sa v postapokalyptickej budúcnosti. Snímka dosiahla veľký ohlas a jej pokračovanie Mad Max 2: The Road Warrior (Šialený Max 2: Bojovník ciest, 1981) otvorilo Gibsonovi dvere do amerického filmového Hollywoodu. Jeho debutom na americkej pôde bola dobrodružná dráma The Bounty (Bounty, 1984) v hlavnej úlohe so známym Anthonym Hopkinsom. Nasledovala mimoriadne úspešná akčná séria Lethal Weapon (Smrtonosná zbraň, 1987, 1989, 1992, 1998), kde si Gibson získal sympatie divákov ako policajt Martin Riggs.


Mohlo by vás zaujímať: Hollywood a jeho odvrátená tvár: Tieto hviezdy slávu nezvládli 


V roku 1990 zaujal svojou kreáciou titulnej roly v dráme Hamlet, pozoruhodný herecký um preukázal i v romantickej snímke Forever Young (Navždy mladý, 1992) a v dráme The Man Without a Face (Muž bez tváre, 1993). Zrejme najznámejším a zároveň najoceňovanejším filmovým počinom Mela Gibsona je historický veľkofilm Braveheart (Statočné srdce, 1995).

Vo filme inšpirovanom skutočnými udalosťami a postavami nezabudnuteľne stvárnil hlavnú rolu škótskeho národného hrdinu Williama Wallacea, ktorý sa v časoch škótskych vojen o nezávislosť v 13. storočí postavil do čela odporu proti anglickému kráľovi Eduardovi I. Dojímavá snímka patriaca medzi najobľúbenejšie filmy svetovej kinematografie získala päť Oscarov vrátane sošiek za najlepší film a pre najlepšieho režiséra, ktorým bol samotný Gibson.


Mohlo by vás zaujímať: Smrtonosná zbraň ako ste ju nevideli: Podľa akčných filmov vznikne seriál 


Do režisérskej filmografie Mela Gibsona patrí tiež kontroverzná historická dráma The Passion of the Christ (Umučenie Krista, 2004), ktorá vyvolala polemické diskusie pre príliš realistické zobrazenie mučenia Ježiša Krista. Jeho ďalším vydareným projektom je film Apocalypto (2006) približujúci starobylý národ Mayov a jeho zánik. Napriek tomu, že dielo s neznámym hereckým obsadením a nahovorené mayským jazykom nespĺňalo bežné štandardy typickej hollywoodskej komerčnej produkcie, dočkalo sa pozitívneho ohlasu kritiky i divákov.

V januári 2010 sa herec zapojil do charitatívnej akcie pre obete zemetrasenia, ktoré v tom čase postihlo Haiti. S bývalou manželkou Robyn Mooreovou, s ktorou žil 30 rokov, má sedem detí. Ďalší jeho potomok pochádza z búrlivého vzťahu s Ruskou Oksanou Grigorievovou.


Mohlo by vás zaujímať: Facky, strkanice a nadávky: Agresívny Mel Gibson napadol fotografku 


Pozrite si to najlepšie z Mela Gibsona

Zdroj: TASR 

Foto: SITA, Video: YouTube

Tagy: Mel Gibson

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov