Tvrdí chlapi Hollywoodu: Nebezpečné akčné scény robia bez dablérov!

16.03.2016Herci a herečkyPri sledovaní filmu nemôžete vždy veriť vlastným očiam. Za herca často pri život ohrozujúcich scénach zaskakuje jeho dablér, kaskadér. Až na pár výnimiek.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Pri nebezpečných či fyzicky náročných scénach neraz zaskakujú za hercov dabléri. Dokonca by sme mali napísať, že je to úplne bežné a bez dablérov a kaskadérov sa nezaobíde žiadny seriózny film s trochou akcie. Raritou skôr je, keď sa herec rozhodne, že si v nebezpečných scénach vystačí bez dabléra. Takúto odvahu však nemajú mnohí. Poznáte tvrdých a nebojácnych chlapov Hollywoodu?  

Harrison Ford

Keď budete nabudúce sledovať niektorý z filmov o Indiana Jonesovi, majte na pamäti, že Harrison Ford v nich odmietal dabléra. Či už mal visieť z helikoptéry alebo mať automobilovú nehodu, vždy chcel byť pri tom. Až na naliehanie svojho „dvorného“ dabléra a kaskadéra Ford zvoľnil a niektoré z najnebezpečnejších scén mu prenechal. 

Jackie Chan

Jackie Chan bude bez dabléra asi aj po osemdesiatke. Napriek tomu, že si nespočetne krát niečo zlomil či narazil, stále predvádza svoje akrobatické a kaskadérske triky. V jeho prípade je vek skutočne asi len to číslo. Aj o bezmála dvadsať rokov mladší Chris Tucker mu zložil pre jeho fyzickú výdrž poklonu, keď spolu nakrúcali Križovatku smrti. 

Čítajte viac - Energický Jackie Chan: Od kaskadéra až po hviezdnu akčných filmov!

Jason Statham

Jason Statham miluje adrenalín. To poskytuje odpoveď na otázku, prečo pri nakrúcaní nebezpečných scén nepotrebuje dabléra. Už keď začínal, všetko si robil sám. Ani takmer dvadsať rokov po jeho debute sa na tom nič nezmenilo. Bez väčšej ujmy prežil aj nehodu pri nakrúcaní Expendables 3. 

Tom Cruise

Tom Cruise by sa dozaista uživil nielen ako herec, ale aj ako kaskadér. V Mission Impossible – Ghost Protocol sme ho videli behať po mrakodrape Burj Khalifa. Bez dabléra sa zaobišiel nielen vo všetkých filmoch z Mission Impossible série, ale aj v Minority Report či vo Vojne svetov. Kaskadéra Cruise využíva len kvôli bezpečnosti. On najprv otestuje všetko to, čo Cruise neskôr naostro spraví a čo my ako diváci vidíme vo filme.

Čítajte viac - Herci a ich dvojníci: Kto zaskakuje za hviezdy pri náročných scénach?

Daniel Craig

Daniel Craig je James Bond. V snahe čo najlepšie sa prevteliť do Agenta 007 sa Craig rozhodol, že časť nebezpečných akčných scén absolvuje bez dabléra. Vyskúšal si vďaka tomu skok zo žeriava na žeriav či súboj vo výške 60 metrov nad zemou. Každá jedna zo scén bola dlho pripravovaná a trénovaná. Aj sám Craig intenzívne cvičil na to, aby všetko bolo bezpečné a zároveň vyzeralo vierohodne.

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger by dabléra ani neodmietal. Viackrát sa však stalo, že sa nenašiel žiadny, ktorý by mu bol dostatočne fyzicky podobný. A tak za neho ani nemal kto zaskakovať. V Conanovi či v Komande tak všetko zostalo na Arnoldovi. Zápasil s vlkom, padal z veže i skákal z lietadla. 

Prečítajte si tiež - Zomrel najznámejší český kaskadér: Filmy, ktoré milujete, by bez neho neboli!

Buster Keaton

To najlepšie na koniec. Buster Keaton bol niečo ako Tom Cruise, len s tým rozdielom, že žil o desaťročia skôr, kedy ešte triky neboli na takej úrovni, ako sú dnes. Keaton bol elitou medzi kaskadérmi. Nielenže nakrúcal všetky nebezpečné scény, ale ešte aj zaskakoval za ostatných hercov, v prípade, že oni mali robiť niečo, čo by mohlo ohroziť ich životy. Jeho schopnosti dobre dokumentuje aj scéna z filmu Steamboat Bill Jr. 

Zdroj: Boris 

Foto: SITA

Tagy: Harrison Ford Jason Statham Arnold Schwarzenegger Tom Cruise Daniel Craig Jackie Chan kaskadér dablér Buster Keaton

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov