Učenie textov je pre nich peklom: Tieto hviezdy trpia dyslexiou

Kiera Knightley a Orlando Bloom
08.03.2016Herci a herečkyCesta za slávou nebýva jednoduchá a problémy sa nevyhýbajú ani veľkým filmovým hviezdam. Mnohé z nich trpia diagnózami, ktoré im prácu značne sťažujú. Takou je napríklad dyslexia, porucha, ktorá sa prejavuje problematickým čítaním. Túto prekážku herci prekonávajú najmä vďaka tvrdej práci a neúnavným cvičením.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tom Cruise (53)

Cruise za dvanásť rokov vystriedal kvôli ťažkostiam s čítaním pätnásť škôl. Známy herec ako dieťa kvôli dyslexii trpel nielen šikanou v škole. Nepríjemné chvíle mu spôsoboval najmä tyranský otec. Ten malému Tomovi neúspechy sťažoval tvrdým prístupom, karhaním a násilím.

Whoopi Goldberg (60)

Známej komičke spôsobovala dyslexia problémy už počas školy. Presný dôvod trápenia a neúspechov však zistila až ako dospelá. Dovtedy sa jej spolužiaci posmievali a nazývali ju hlúpou. Veľkou oporou v tom čase pre mladú Whoopi bola matka, ktorá ju povzbudzovala. Svojej dcére zakázala počúvať ich a povedala jej, že sa môže byť čím chce. Whoopi matku poslúchla a o niekoľko rokov neskôr sa stala držiteľkou Oscara.


Mohlo by vás zaujímať: Tom Cruise, Kristen Stewart či Brad Pitt: Filmy, v ktorých boli ešte zelenáči!


Steven Spielberg (69)

Slávny hollywoodsky režisér sa o svojej dyslexii dozvedel až po šesťdesiatke. Učitelia si o ňom mysleli, že je len lenivý. Ťažké školské časy sa primietli aj do jeho kariéry. Fakt, že sa o dyslexii dozvedel až vo vyššom veku, bol podľa jeho slov posledným dielom puzzle veľkého tajomstva, ktoré si nechával pre seba.

Keira Knightley (30)

Anglickej herečke diagnostikovali dyslexiu ako šesťročnej. Veľkou motiváciou v cvičení čítania a písania bola pre ňu práve láska k herectvu. Rodičia jej totiž sľúbili, že ak sa bude snažiť a ak bude poctivo cvičiť, nájdu jej agenta. Texty k filmom sa pre ňu neskôr stali nielen prácou, ale aj pomôckou v prekonávaní ťažkostí.


Mohlo by vás zaujímať: Hviezdy súčasnosti: Božské herečky nemali začiatky vôbec ľahké


Orlando Bloom (39)

Anglickému hercovi sa napriek dyslexii podarilo vyštudovať prestížnu školu v Cantenbury. Svoje skúsenosti sa snaží využiť a podporiť najmä deti trpiace rovnakou diagnózou. Podľa neho nie je dôvod, aby sa vzdávali svojich snov. „Vezmite túto prekážku do rúk a spravte z nej dôvod na lepší život.“

Patrick Dempsey (50)

Hviezda seriálu Klinika Grace zistila o dyslexii vo svojich dvanástich rokoch. V jednom z rozhovorov neskôr povedal, že práve dyslexia z neho spravilo človeka, akým je dnes. Táto diagnóza ho vraj naučila, že človek musí na sebe stále pracovať a nikdy sa nevzdávať.

Anthony Hopkins (78)

Na ceste za úspechom nezastavila dyslexia ani skvelého herca z Walesu. To však neznamená, že mu nepríjemná diagnóza neznepríjemňuje život. Sám Hopkins totiž priznal, že si niekedy musí texty opakovať aj 250 krát, aby problémy prekonal.

Walt Disney (1901 - 1966)

Najnámejší a najúspešnejší rozprávkar sa na ceste za veľkou slávou musel prelúskať mnohými ťažkosťami. Nielenže ho obvinili z nedostatku talentu a predstavivosti, nakoniec musel vynaložiť trikrát viac úsilia než jeho spolužiaci. Napriek svojej diagnóze totiž študoval zároveň na strednej škole i Akadémii výtvarných umení. Že sa tvrdá práca vyplatila, už vieme.

Zdroj:  lu understood  huffingtonpost 

Foto: fashionpictures

Tagy: Steven Spielberg Anthony Hopkins Tom Cruise Orlando Bloom Keira Knightley Walt Disney Patrick Dempsey Whoopi Goldberg dyslexia

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov