Krásna česká herečka Aňa Geislerová oslavuje: Toľko by ste jej nehádali

Anna Geislerová
17.04.2016Herci a herečkyPopulárna česká herečka Anna (Aňa) Geislerová sa v nedeľu 17. apríla dožíva 40 rokov. Zberateľka Českých levov predviedla excelentné herecké výkony v oceňovaných filmoch ako Requiem pro panenku (1991), Želary (2003), Kráska v nesnázích (2006) alebo Nevinnost (2011). Pôvabná rusovláska je autorkou knihy s názvom P.S. (vydal Ikar CZ, 2015), v ktorej ľudsky podáva príbehy zo svojho života spôsobom, aký vôbec nenaznačuje, že sa jedná o médiami ostro sledovanú celebritu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Anna Geislerová známejšia ako Aňa sa narodila 17. apríla 1976 v Prahe vo vtedajšej Československej socialistickej republike (ČSSR) v rodine akademickej maliarky a japanológa. Po absolvovaní základnej školy ju prijali na štúdium herectva na Pražské konzervatórium, štúdium však nedokončila. Odišla do talianskeho Milána, kde sa venovala modelingu. Po návrate do vlasti a prvých skúsenostiach s účinkovaním vo filme sa rozhodla upísať hereckej profesii.

Debutovala v komédii Pějme píseň dohola (1990), do povedomia divákov, kritikov i režisérov sa však zapísala obdivuhodným výkonom v psychologickej dráme Filipa Renča Requiem pro panenku (1991). Ďalšiu pôsobivú kreáciu ocenenú prvým Českým levom (1999) predviedla v tragikomédii Návrat idiota (1999). Rovnaké ocenenie v kategórií Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej roli (2003) vyniesla Geislerovej romantická dráma Želary (2003), ktorá bola nominovaná aj na prestížneho amerického Oscara ako Najlepší cudzojazyčný film (2004). Filmovú cenu Český lev získala herečka tiež za výkony v snímkach Štěstí (2005), Kráska v nesnázích (2006) a Nevinnost (2011). Popýšiť sa môže i Striebornou mušľou z Medzinárodného filmového festivalu v španielskom San Sebastian. Bohatú filmografiu Anny Geislerovej dopĺňajú úspešné filmy ako Medvídek (2007), Občanský průkaz (2010), Líbánky (2013), Pohádkář (2014) alebo Polednice (2016). Účinkovala tiež v mnohých televíznych inscenáciách a seriáloch. Netradičnú hlavnú rolu stvárnila vo videoklipe k piesni I Feel For You francúzskeho dídžeja Boba Sinclara.

Česká diva má na konte i cenu Hercova misia z 23. ročníka Art Film Festu, ktorý sa konal v júni 2015 v Trenčianskych Tepliciach. Jej meno na vlastnoručne pripevnenej mosadznej tabuľke sa pridalo k svetovým legendám ako Ben Kingsley, Gérard Depardieu, Franco Nero, Jeremy Irons, Ornella Muti, Claudia Cardinale aj k slovenským a českým kolegom. Predstaviteľka osudových, nekonvenčných a slobodomyseľných hrdiniek dosiahla prvenstvo v ankete o najobľúbenejšiu herečku Česka vyhlásenú denníkom MF Dnes. Vždy štýlová a inšpiratívna trojnásobná mamička urobila prievan aj vo svete módy, jej kolekcie sa stretávajú s veľkým úspechom.

„Verím, že herci musia mať špeciálny neurotický základ, malú traumičku, zvláštne psychologické predurčenie a precitlivenosť na dianie navôkol. A to som vykazovala už od detstva,“ priznala Aňa Geislerová.

Zdroj: TASR  lu 

Foto: SITA

Tagy: Anna Geislerová narodeniny Aňa Geislerová

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov